Cinco de Mayo

Gdzie na weekend maj 2, 2018 at 1:59 pm

2955d1aa-f176-4d33-9eb8-f413a8fa3253.jpg-resize-_opacity_100-frame_bg_color_FFF-gravity_center-q_70-preserve_ratio_true-w_2048_

5 maja w Meksyku i kulturze meksykańskiej jako takiej, to duże, ważne święto wojskowe. A że Toronto to jedno z najbardziej multikulturowych miast świata – nie może zabraknąć obchodów i tutaj. W lżejszej formie barwnej fiesty, bez wojskowych przemarszów i parad. Każdy powód jest dobry do dobrej zabawy. Suerte Amigos!

Co wraz ze społecznością meksykańską świętujemy 5 maja? Zwycięstwo armii meksykańskiej pod dowództwem generała Ignacio Zaragoza nad siłami francuskimi podczas bitwy o Puebla, która miała miejsce 5 maja… 1862. Może i trochę abstrakcyjny powód do radości, ale w zasadzie czemu nie? Szczególnie, że Cinco de Mayo to w pewnym sensie meksykański ekwiwalent irlandzkiego St. Patrick’s Day. Jeśli lubicie tacos, tequilę i grających na gitarach Mariachi, a z wiosną macie ochotę powłóczyć się trochę po torontońskich knajpach – ten weekend należy do was.

Jedno z ulubionych miejsc spotkań i zabaw Torontończyków z korzeniami sięgającymi Ameryki Łacińskiej. Na piątego maja przygotowano specjalne menu z trzema tradycyjnymi, meksykańskimi daniami – spróbować będzie można Cabo Shrimp Tacos, El Jefe’s Fajitas oraz Ignacio’s Nachos. W karcie drinków znajdziecie 4 koktajle na bazie tequili, wymyślone specjalnie na tą jedną noc: Spicy Margarita, Tommy Margarita, Grapefruit Margarita i Mexico City Mule.

Obchody meksykańskiego święta zbiegają się tu z ponownym otwarciem knajpy po miesięcznej przerwie. Miejsce znane jest w mieście z bogatej karty owianego legendą dekadencji trunku, jakim jest Absynt. W sobotę do towarzystwa francuskiego alkoholu podawane będą potrawy inspirowane kuchnią meksykańską. Duży wybór tacos. Fajny pomysł właścicieli lokalu, utrzymanego jakby nie było we francuskich klimatach – celebrować wygraną wroga.

  • Milagro, 5 Mercer Street, Toronto oraz 783 Queen Street West, Toronto

Świetne miejsce na imprezę w większym gronie – serwowane będą duże zestawy Cantina Platters, idealne do dzielenia się z przyjaciółmi. Uczta dla czworga w cenie $61 to wybór trzech opcji spomiędzy takich pyszności, jak chociażby: cochinita pibil, mixiotes z jagnięciny, kurczak pieczony w domowym sosie mole poblano czy też słynne carnitas, wszystko podawane z ryżem, sałatkami, marynowanymi jalapeños i całą masą świeżych kukurydzianych tortilli. Nie zabraknie oczywiście specjalnych drinków, tequili i meksykańskiego piwa.

  • Tortería San Cosme, 181 Baldwin Street, Toronto

Niewielki sklep z meksykańskimi kanapkami na Kensington Market będzie fajną opcją dla tych, którzy wolą pospacerować na świeżym powietrzu, a dawno nie byli w jednej z najbardziej barwnych dzielnic Toronto. Tortería San Cosme na majową fiestę przygotowała specjalne kanapki – Torta de Pollo al Pastor ($9.90) – tradycyjne bułki telera na bogato wypełnione kurczakiem w pikantnym sosie pasilla adobo, grilowanym ananasem, marynowaną cebulą serrano i stopionym serem.

  • Barrio, 884 Queen Street East, Toronto, 2 pm, wstęp $25

Słoneczna sobota na patio z muzyką na żywo w wykonaniu mariachi, DJ’ami, sangria, tequila, margarita, meksykańskie piwo? – To będzie prawdopodobnie najlepsza impreza we wschodniej części miasta. W cenę biletu wstępu wliczono jedzenie.

  • Lucha Madness, Superkick’d Pro Wrestling Rock Show & Training Centre, 66 Fraser Avenue, Unit B, Toronto, 7:30 pm, wstęp: $10.

Opcja dla twardzieli – meksykański wrestling mocno zakrapiany.

  • El Jefe, 66 Lakeshore Road East, Mississauga, 12 pm – 2 am

Tym, którym nie bardzo po drodze do Toronto na przeciw wychodzi El Jefe. Meksykańska knajpka przy Lakeshore w Port Credit z rewelacyjnymi muralami przy wejściu i wąskim, klimatycznym, ładnie oświetlonym patio na co dzień serwuje świetne, tradycyjne jedzenie. W okazji piątego maja popłynie muzyka na żywo, będą upominki i dobre ceny na napoje wysokoprocentowe – shoty po cztery dolary, wiadro Corony $25.

Prawdziwe lwy imprezowych salonów wybiorą zapewne Addisons Residence Dance & Night Club. Fiestę sponsoruje tu Tequila Cazadores oraz Casamigos Tequila, a energię rozładować będzie można przy muzyce mariachi i szalonym rytmie marakasów. Nie zabraknie sombreros i tradycyjnych, dekoracyjnych, kolorowych piñatas. W promocji tequila & taco za $10. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w imprezie poprzez stronę imprezy na Facebook. Zdjęcia z innych imprez na Instagram: @theaddisonsto, #TheAddisons

Gdzie najlepiej złapać klimat un poco loco? W The Ballroom fiesta zaczyna się o 3pm i to od razu z przytupem – DJ Dustni, Brett Pace i DJ Docta grać będą najbardziej popularne i lubiane utwory współczesnej muzyki latino. Trudno usiedzieć w miejscu, a tańczyć można do drugiej nad ranem. Tematyczna karta dań w promocyjnych cenach (taco $3, $4 teguila, $4.50 corona, $6 specjalne drop shots). Dla miłośników mediów społecznościowych: Insta: @theballroom, twitter: @theballroombowl.

O El Caballito (czyli “koniku”) warto pamiętać nie tylko przy okazji odchodów Cinco de Mayo, ale zawsze, gdy przyjdzie nam ochota na tacos. To pierwszy i jak do tej pory najlepszy bar taco&tequila w Toronto. Dobre imię lokal zawdzięcza bez wątpienia pochodzącej z meksykańskiej Cordoby Eli Herrerze, która od początku istnienia baru szefuje kuchni. Jej przepisy to te z gatunku przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I pilnie strzeżonych. Duży wybór tequili. El Caballito mieści się kilka kroków od Roy Thomson Hall, the Princess of Wales Theatre oraz Toronto International Film Festival.

Dla koneserów i poszukiwaczy autentycznych klimatów. El Catrin ma niewątpliwie najlepszą lokalizację ze wszystkich meksykańskich knajp w mieście – znajduje się w sercu Distillery District. Dużym atutem jest tu także rozległe, ładne patio i piękny, prawdziwie meksykański wystrój wnętrz z niebywałą kolekcją malowanych czaszek. Jedzenie jest pyszne, a menu tequili dłuższe od „Janka Muzykanta” – jeśli więc myślicie na poważnie o świętowaniu Cinco de Mayo – możecie kupować bilety. Szybko, to ich ilość jest znacznie ograniczona. W cenie wliczona jest degustacja tequili, także tej z najwyższej półki. Na tą jedną noc przygotowano także specjalne menu z daniami legendarnego szefa kuchni Oliviera LeCalveza. Nie zabraknie muzyka mariachi na żywo oraz popularnych kawałków granych przez DJa Guillaume Viau.