Okazja czyni złodzieja – nawet z policjanta

Lokalnie Top News maj 4, 2018 at 6:00 am
Po prezszukaniu schowka i wyjściu z budynku jeden zpolicjantów trzyma pod pachą zapakowany przedmiot, którym może by drewniana rzeźba Tony Montana, bohatera filmu "Scarface" .

Po prezszukaniu schowka i wyjściu z budynku jeden zpolicjantów trzyma pod pachą zapakowany przedmiot, którym może by drewniana rzeźba Tony Montana (po lewej stronie), bohatera filmu “Scarface” .

Czterech policjantów z regionu Peel zostało oskarżonych o kradzież i krzywoprzysięstwo.

Sprawa sięga 2014 roku, kiedy to policjanci dostali polecenie przeszukania schowka dzierżawionego przez 35-letniego Lowella Somerville, który był jednym z podejrzanych o handel narkotykami.

Podczas procesu dotyczącego wielu zarzutów narkotykowych, Somerville twierdził, że funkcjonariusze podczas przeszukania ukradli część jego mienia, a następnie pytani o to kłamali pod przysięgą.

Policja w Peel wszczęła wewnętrzne śledztwo po tym, jak sędzia stwierdził, iż jeden z policjantów wziął drewnianą rzeźbę Tony’ego Mantana, głównego bohatera filmu „Scarface” z 1983 roku.

Sędzia doszedł do takiego wniosku po obejrzeniu zdjęć zrobionych przez kamery monitoringu, na którym czterej funkcjonariusze wynoszą z pomieszczenia masywny obiekt. Sędzia postanowił zawiesić proces Somerville’a.

Jeszcze jedno ujęcie zrobione przez kamerę monitoringu, gdzie widać, jak jeden z policjantów po przeszukaniu schowka wynosi jakiś sporych rozmiwarów przedmiot.

Jeszcze jedno ujęcie zrobione przez kamerę monitoringu, gdzie widać, jak jeden z policjantów po przeszukaniu schowka wynosi jakiś sporych rozmiwarów przedmiot.

W końcu, w maju 2017 roku sędzia Sądu Najwyższego Ontario, Jennifer Woolcombe określiła zachowanie policjantów jako „rażąco i głęboko sprzeczne z wymogami systemu sprawiedliwości”.

„Jedynie trwałe powstrzymanie tych praktyk pozwoli sądowi skutecznie dystansować wymiar sprawiedliwości od tego rażącego uchybienia” – czytamy w wyroku.

Somerville, który zmaga się z pięcioma zarzutami o handel narkotykami i ich posiadanie, które zostały mu postawione w wyniku śledztwa prowadzonego przez policję z regionu Peel zarzucił on policjantom również kradzież innych przedmiotów, w tym 25 tysięcy dolarów w gotówce i drogiej biżuterii, ale sędzia Woolcombe stwierdziła, że nie ma wystarczających dowodów na to, że funkcjonariusze zabrali te przedmioty.

- Po zapoznaniu się z orzeczeniem sądu, natychmiast nakazałam, aby nasze Biuro ds. Standardów w Policji przeprowadziło wewnętrzne dochodzenie w sprawie postępowania i działań zaangażowanych funkcjonariuszy – powiedziała szefowa policji Peel, Jennifer Evans. – Od naszych funkcjonariuszy wymagamy stosowania wysokich standardów etycznych, aby podtrzymać zaufanie, na które ciężko pracowaliśmy.

W wyniku tego dochodzenia sierżant Manuel Pinheiro, constable Richard Rerrie, constable Damian Savino i constable Mihai Muresan, zostali oskarżeni o kradzież przedmiotu o wartości do 5000 dolarów oraz dwa przypadki krzywoprzysięstwa.

Wszyscy czterej funkcjonariusze są zawieszeni w czynnościach. Mają wypłacaną pensję zgodnie z warunkami ustawy o usługach policyjnych.

Ich rozprawa w sądzie rozpocznie się 4 czerwca.