Czy ceny benzyny muszą być tak wysokie?

Lokalnie Series Top News maj 6, 2018 at 10:00 am

aaqbenzyna5

Kierowcy podjeżdżają na stacje benzynowe i widząc ceny paliw najpierw łapią się za głowę, a potem za kieszeń.

Wysoka cena benzyny jest obecnie kłopotem dla wielu kierowców i wyborców, co staje się problemem w kampanii wyborczej w prowincji.

Średnia cena benzyny typu „regular” wynosi obecnie 1,37 dolara za litr, według danych zebranych przez Ministerstwo Energii. To tylko sześć centów mniej niż wynosi rekord ceny benzyny, jaki padł w Ontario pod koniec czerwca 2014 r., krótko po tym, jak mieszkańcy prowincji po raz ostatni poszli do urn wyborczych.

Analitycy rynku paliw przewidują, że cena benzyny będzie nadal rosnąć w nadchodzących tygodniach i może pobić ten rekord.

Lider PC Doug Ford przekonuje wyborców, że cena benzyny wzrośnie jeszcze bardziej, jeśli Liberałowie po raz kolejny wygrają wybory.

aabenzyna2- Wszyscy wiemy, że koszt 1,5 dolara za litr benzyny będzie rzeczywistością pod rządami Kathleen Wynne – powiedział Ford w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej zwołanej przez jego sztab wyborczy na stacji benzynowej – Kathleen Wynne będzie wkładała rękę do twojej kieszeni za każdym razem, gdy będziesz tankować samochód. Mogę przyrzec, że to się nie stanie, jeśli wygramy.

Ford chce obniżyć ceny benzyny likwidując liberalny program cap-and-trade. To obniżyłoby cenę o 4,3 centa za litr. Jednak Ford milczy na temat obniżki prowincyjnego podatku od paliw, który wynosi obecnie 14,7 centa za każdy litr. Podatek ten przynosi prowincji 2,7 miliarda dolarów przychodów rocznie. Wysokie daniny na stacjach benzynowych nakłada większość kanadyjskich prowincji. Tylko trzy z nich mają niższy podatek od paliw płynnych niż Ontario.

- Mówiliśmy jasno, że musimy podjąć zdecydowane działania w sprawie zmian klimatycznych. Stąd nastąpiła niewielka podwyżka cen benzyny – stwierdziła premier Kathleen Wynne.

aabenzyna4

Premier Ontario uważa, że ostatni skok cen paliw jest wynikiem sił rynkowych.

- Istnieją bardzo duże wahania cen gazu – powiedziała Wynne – Bardzo trudno na nie wpływać, to prywatny rynek.

Analitycy twierdzą, że faktyczne powody, dla których ceny gazu wzrosły o 20 centów za litr w tym roku, nie mają niewiele wspólnego z polityką rządu Ontario. Ceny na stacjach benzynowych w Kanadzie tradycyjnie rosną o tej porze roku ze względu na sezonowe czynniki podażowe i popytowe. Ceny paliw są skorelowane z cenami w USA. Gdy uwzględni się spadającą wartość dolara kanadyjskiego i doda rosnącą cenę ropy naftowej, rekordowe ceny paliw nie są niespodzianką.

aabenzyna3

Nie przeszkadza to politykom składać obietnice.

Andrea Horwath

Andrea Horwath

O propozycjach Douga Forda już pisaliśmy. Program Nowych Demokratów zawiera obietnicę “zapewnienia stabilności i przejrzystości cen gazu”. Oznacza to rządową regulację cen benzyny, jak to ma miejsce w niektórych prowincjach. Ten krok nie obniżyłby cen, ale zmniejszyłby częstotliwość, z jaką stacje benzynowe by je podnosiły.

- Nie będziemy w stanie zmienić cen, które dyktuje rynek – powiedziała liderka NDP, Andrea Horwath, na konferencji prasowej.

Horwath zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to cena paliw będzie ustalana raz w tygodniu.