Kanada ulega i… dziesiątkuje

Kanada Top News maj 6, 2018 at 12:30 pm
Colton Parayko (z lewej) oraz Aaron Ekblad i Connor McDavid podczas meczu z Koreą Płd.

Reprezentacja Kanady bierze udział w Mistrzostwach Świata elity w hokeju na lodzie, rozgrywanych w Danii.

82. edycję mistrzostw świata otworzył przegrany mecz Kanady z USA (5:4) w grupie B, ale Amerykanie okazali się lepsi od wicemistrzów olimpijskich z Pjongczangu dopiero po rzutach karnych.

W meczu otwarcia grupy A Rosja nie dała żadnych szans Francji.

Mistrzostwa w Danii są dla kilku drużyn okazją do rewanżu za tegoroczne zimowe igrzyska olimpijskie. Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny z grupy A i B. Dwa najgorsze zespoły turnieju w Danii spadną do Dywizji 1A.

Zespoły mogą korzystać z usług graczy, którzy zakończyli już sezon w NHL, dlatego emocji na lodowiskach w Danii nie brakuje. Już na inaugurację zmagań w grupie B spotkały się w Herning ekipy Kanady i USA.

Już w 1. minucie gola dla Kanadyjczyków zdobył Pierre-Luc Dubois. Potem na 2:0 podwyższył Ryan O’Reilly, ale Amerykanie nie dali się zdominować i natychmiast odpowiedzieli trafieniem Andersa Lee. Na początku drugiej tercji do remisu doprowadził Dylan Larkin, a w 30. minucie ładnym trafieniem popisał się Johnny Gaudreau. Reprezentanci USA stracili przewagę w 38. minucie, gdy wyrównał Anthony Beauvillier.

W trzeciej tercji padły dwa gole. Najpierw drugą w meczu bramkę strzelił Larkin, a w 51. minucie wyrównał Colton Parayko. Po 60 minutach był remis po 4. W dogrywce obie ekipy miały swoje szanse i zagrały w przewadze 4 na 3, lecz rezultat pozostał bez zmian. Wówczas doszło do rzutów karnych. Na trafienie Cama Atkinsona w pierwszej serii odpowiedział w drugiej turze Jordan Eberle.  Po 10 “najazdach” był remis, zatem odbyła się szósta kolejka. W niej Atkinson po raz drugi pokonał Darcy’ego Kuempera, po czym Keith Kinkaid zatrzymał strzał Eberle’ego.

Niespodzianki nie było w pierwszym meczu grupy A, który został rozegrany w Kopenhadze. Prowadzona przez nowego trenera Ilję Worobiowa Rosja rozgromiła Francję aż 7:0.

Dzisiaj Kanada wzięła odwet za przegraną z Amerykanami na Korei Południowej, dziesiątkując tę drużynę wynikiem 10:0. Na bramce Koreańczyków stał urodzony w Kanadzie Matt Dalton, którego wymieniono przy wyniku 8:0.