Natalia Kusendova kandydatką Konserwatystów na posła do Parlamentu Prowincji Ontario

Lokalnie Series Top News maj 6, 2018 at 6:00 am
Tanya Granic Allen

Tanya Granic Allen

Tanya Granic Allen nie będzie kandydatką na posła do Parlamentu Prowincyjnego z ramienia Partii Konserwatywnej. Zastąpi ją Natalia Kusendova – zdecydował Doug Ford.

Lider Konserwatystów ugiął się pod zmasowaną krytyką dawnych wypowiedzi Granic Allen ze strony liberalnych mediów i zdecydował, że to Natalia Kusendova będzie kandydatką PC na posła z okręgu Mississauga Central.

Jak informowaliśmy w Bejsmencie, Granic Allen wygrała w partyjnych wyborach na kandydata na posła z tego okręgu. Tym krokiem Ford unieważnił wybór członków partii, której jest przywódcą.

Doug Ford

Doug Ford

Uzasadniając swoją decyzję, lider Konserwatystów napisał, że w niektórych kwestiach Granic Allen była „nieodpowiedzialna”.

- Jesteśmy partią składającą się z ludzi o różnych poglądach, które, jeśli będą wyrażane w sposób odpowiedzialny będziemy szanować – powiedział.

Decyzja Forda nastąpiła kilka godzin po tym, jak Partia Liberalna opublikowała spot wyborczy, w którym zmontowała film, w którym – jak to określono w spocie „Granic Allen pluje nienawiścią i homofobią”.

Liberałowie przywołali starą wypowiedź Granic Allen z 2013 roku, w której komentowała propozycję prowincji Quebec dotyczącą karty wartości. Chodziło o prawo do zakrywania twarzy przez muzułmanki w kanadyjskiej przestrzeni publicznej.

„Nie wierzę, że ludzie mogą ubierać się jak ninja, gdy wybierają się na popołudniowy spacer” – napisała w internetowym poście – „Nie wierzę, że ludzie mogą ubierać się jak bankowi rabusie, kiedy będą głosować. Moja córka uwielbia zakładać pajęczą maskę, ale zabroniłam jej zakładać ją na twarz.”

Liberałowie przytoczyli też twitterową wypowiedź Allen z 2014 roku mówiącą o tym, że Królowa Anglii powinna przeciwstawiać się małżeństwom homoseksualnym.

Te stare internetowe komentarze zostały zgodnie potępione przez Liberałów i Nowych Demokratów.

Po przypomnieniu tych internetowych postów w zeszłym miesiącu, rzeczniczka prasowa Partii Konserwatywnej, Melanie Paradis stwierdziła, że ​​komentarze te “nie odzwierciedlają naszych wartości”, wskazując, że zostały one wyrażone „zanim ta osoba (Granic Allen) stała się kandydatem na posła”.

W wywiadzie dla The Canadian Press na początku kwietnia tego roku Granic Allen, która jest znaną obrończynią praw rodzicielskich i aktywistką antyaborcyjną, broniła swoich internetowych komentarzy.

- Moja troska … zawsze dotyczyła wolności religii, wolności sumienia i wolności wypowiedzi oraz ochrony tych bardzo ważnych praw, dlatego też sprzeciwiam się zakazowi zakładania niqabów, nawet jeśli osobiście się z nim zgadzam – powiedziała.

W tym czasie Ford powiedział, że komentarze Granic Allen nie odzwierciedlają jego własnych poglądów ani poglądów Postępowej Partii Konserwatywnej.

Ale sygnał został dany i propagandowe młotkowanie niepoprawnej politycznie byłej kandydatki na lidera PC Party ruszyło. Ostatnią odsłoną tych zabiegów był spot wyborczy Liberałów.

21 kwietnia mimo nagonki Granic Allen wygrała nominację partii do kandydowania na posła pokonując Natalię Kusendovą, Qadeera Shaha i Rosemera Envergę w okręgu Mississauga Center. Uginając się pod propagandową nawałą Liberałów i pozbawiając Granic Allen prawa do kandydowania, Ford łamie wolę członków własnej partii. Ryzykuje tym, że wielu z nich w dniu wyborów nie pójdzie do urn wyborczych.

Krok na jaki zdecydował się Doug Ford świadczy, że w polityce nie liczą się takie wartości jak przyjaźń, lojalność i zwykła ludzka wdzięczność. To Granic Allen była jedynym pokonanym kandydatem, który na konwencie przywództwa Konserwatystów 10 marca stanęła u boku Forda, gdy wygłaszał swoja zwycięską mowę.

Po jej wyborze na kandydata z okręgu Mississauga Central Ford gratulował Granic Allen wygranej i nazwał ją “przyjaciółką”. Teraz, jak widać, pod wpływem spotu Liberałów, tą przyjacióką być przestała.

W sobotę w krótkim tweetcie Granic Allen napisała, że jest „rozczarowana”, że nie będzie już kandydatką Partii Konserwatywnej.

„W najbliższych dniach będę miała więcej do powiedzenia na ten temat ” – napisała.”

aanatalia

Natalia Kusendova

Dla polskich wyborców ważne jest, że Granic Allen zastąpi Natalia Kusendova, młoda Polka, która dała się poznać, jako aktywna działaczka polonijnych organizacji młodzieżowych, świetnie reprezentująca naszą społeczność w kanadyjskiej polityce.

“Jest miłym dodatkiem do naszego silnego i zróżnicowanego zespołu” – powiedział Ford o nowej kandydatce na posła.

Wybory prowincyjne odbędą się 7 czerwca.