Ogród skalny- oryginalny element w ogrodzie

O ogrodach bez ogródek maj 6, 2018 at 11:50 pm

 

Skalniak to ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi, naśladujący krajobraz górski i obsadzony roślinami o wspólnych cechach. Nie wymaga wiele pielęgnacji, jest trwały i cieszy oczy kolorami przez większość roku. W niektórych ogrodach miejsce pod ogród skalny narzuca się samo. Są to miejsca z kamienistą ziemią, zbocza, małe pagórki, czyli tam, gdzie rabata lub trawnik jest trudna do założenia. Najlepiej prezentuje się na naturalnych zboczach bądź wzgórkach o asymetrycznym kształcie. Można go jednak założyć wszędzie- na płaskiej powierzchni również stworzymy ozdobną wyspę-wystarczy nasza wyobrażnia.

 

3

Najważniejsze co należy wziąć pod uwagę to nasłonecznienie, gdyż typowe rośliny skalniakowe bardzo lubią słońce. Oczywiście można stworzyć taki ogród w cieniu i półcieniu jednak wówczas musimy dobrać rośliny, którym takie warunki odpowiadają. Rozmiar skalniaka nie musi być duży. Małe o powierzchni 1-2 m2 prezentują się bardzo uroczo. Do budowy powinniśmy wykorzystać jednorodny materiał skalny. Mogą to być piaskowce, gnejsy, granity, łupki, czy też margle. Ważne, by były jednolite kolorystycznie. Między kamieniami zostawmy taki odstęp, aby nasze rośliny mogły swobodnie się rozrastać. W przypadku większych ogrodów skalnych zaplanujmy wcześniej ścieżkę i wysypmy ją żwirem lub małymi kamyczkami. Idealnym dopełnieniem skalniaka jest woda-  potoczek, kaskada, czy też małe jeziorko. Należy to wcześniej rozważyć, aby w ziemię wkopać rury, zbiorniki i pompę tłokową. Nie jest to mały wydatek, jednak efekt niezwykły

6

Przed posadzeniem roślin rozmieśćmy pojemniki z sadzonkami między kamieniami i oceńmy z pewnej odległości jak wygląda efekt. Jeśli uzyskamy widok, który nas zadowala, możemy przystąpić do sadzenia. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny wytwarzają kwiaty. Umieśćmy w naszym skalniaku gatunki, które kwitną wiosną i latem. Wczesną wiosną zakwitają-  żółta smagliczka skalna i fioletowy żagwin ogrodowy. Latem pięknie wyglądają rozchodniki, dzwonkowate polistemony, jesienią wrzosy. Urocze są też skalnice, rojniki, kosaćce, smagliczki i floksy szydlaste. Nie można też pominąć macierzanki, która tworzy przepiękne poduchy.

Ogrody skalne są tanie, szybko rosną, są łatwe w uprawie i wytrzymałe. Niewątpliwie też są piękną ozdobą ogrodu. Sadząc rośliny spróbujmy naśladować przyrodę. To jest nasza najlepsza nauczycielka.

Rojniki i rozchodniki- gruboskórne piękności

Rośliny skalne, dzięki swym właściwościom- odporności na suszę, łatwości uprawy i wielobarwności mogą nam posłużyć do stworzenia żywych obrazów. Są piękne, kolorowe, oryginalne i łatwe do wykonania. Wystarczy stara ramka lub płaskie skrzyneczki. Wypełniamy ją zwięzłą ziemią i montujemy drucianą siatkę. Teraz możemy układać nasze kompozycje z rozetek. Będą rosły bez problemu. Wystarczy raz na dwa tygodnie zrosić je i nawodnić korzenie (zdejmując oczywiście nasz obrazek). Taka ozdoba może wisieć na tarasie, w ogrodzie, można postawić ją na stole lub oprzeć o ścianę. Rojniki możemy też zasadzić w starym pniu, bądź w specjalnie zostawionych szczelinach na tarasie. Każdy pomysł jest dobry, aby wyeksponować te piękne rośliny.

4172-obrazek-z-minisukulentow

amazing-succulent-planting-ideas-4

tiny__MG_6493 (1)

   Zosia w ogrodniczkach