Płacimy niższe podatki niż Amerykanie

Rynek Series Top News maj 6, 2018 at 4:00 pm

WA rodziny z dziećmi płacą o wiele, wiele mniej. Stawka podatkowa dla małżeństwa z jednym dochodem i dwójką dzieci jest w Stanach aż 12 razy wyższa od stawki dla takiej samej rodziny w Kanadzie. To nie pomyłka, to bezsprzeczny fakt.

Najnowsze dane OECD wykazują, że stare przekonania Kanadyjczyków, iż są obywatelami obciążonymi wyższymi podatkami niż Amerykanie – nie są już prawdziwe.

W badaniach OECD “Taxing Wages 2018″ ustalono, że średnia stawka podatku netto dla pojedynczego pracującego Kanadyjczyka nie posiadającego dzieci wynosiła 22,8% dochodów w 2017 r., zajmując 11. pozycję wśród 35 krajów OECD. W USA ta sama stawka osiągnęła 26,1%.

z tax1Różnica jest jeszcze bardziej ekstremalna, jeśli wziąć pod uwagę gospodarstwa domowe z dziećmi, co uzyskano dzięki zasiłkowi na dziecko (child benefit) rozszerzonemu przez Liberałów.

“Średnia stawka netto dla przeciętnego żonatego pracownika z dwójką dzieci została obniżona w Kanadzie w 2017 roku do 1,2%, co oznacza 32 pozycję w rankingu OECD” – zauważono w raporcie.

Innymi słowy, przeciętne gospodarstwo domowe z jednym dochodem i dwójką dzieci zatrzymuje teraz 98,8% swojego dochodu brutto, po uwzględnieniu zasiłku na dziecko.

W USA ta sama rodzina płaciłaby 14,2% podatków, a stawka podatkowa jest aż 12 razy wyższa.

W 2000 r. ta sama rodzina zapłaciłaby w Kanadzie podatek w wysokości 23,1%, w porównaniu do 21,2% w USA. Czasy się jednak zmieniły.

zz tax2

Oczywiście należy pamiętać, że podatnik w USA jest płatnikiem rachunków za takie rzeczy, które Kanadyjczyków nie dotyczą jak np. największa na świecie i najdroższa w utrzymaniu armia.

Pod koniec ubiegłego roku duży pakiet reform podatkowych wpłynął do Kongresu wywołując obawy kanadyjskiego biznesu o to, że nasze korporacyjne stawki podatkowe nie są już konkurencyjne w stosunku do amerykańskich.  Ale z pewnością można być teraz dumnym z minimalizacji stawek osobistych.