Przedwyborcze starcie – pierwsza runda

Lokalnie Top News maj 7, 2018 at 6:00 am
Kathleen Wynne skupi się na pokonaniu Douga Forda

Kathleen Wynne skupi się na pokonaniu Douga Forda

Dziś odbędzie się pierwsza przedwyborcza debata liderów głównych partii w Ontario.

Spotkają się liberalna premier Ontario, Kathleen Wynne, lider Postępowych Konserwatystów Doug Ford i liderka Nowych Demokratów Andrea Horwath.

Będzie to pierwsza z trzech debat zaplanowanych przed dniem wyborów prowincyjnych 7 czerwca. Debaty te – w założeniu- mają dać wyborcom rozeznanie jak poszczególne partie i ich przywódcy chcą prowadzić sprawy prowincji i jej mieszkańców.

- Partyjni stratedzy mieli kilka miesięcy na zastanowienie się, jak przekonać wyborców do swojej partii i z drugiej strony, jak zobrazować konkurentów, by wyborcy nie chcieli na nich głosować – mówi Cristine de Clercy, profesor nauk politycznych na Western University – Podczas najbliższej debaty zobaczymy małą próbkę ich możliwości.

Obserwatorzy wskazują na chwiejną postawę lidera Torysów.

Obserwatorzy wskazują na chwiejną postawę lidera Torysów.

Prof. Cristine de Cercy

Prof. Cristine de Cercy

- Wielu wyborców będzie uważnie przyglądać się Fordowi, gdyż świeżo upieczony przywódca Torysów będzie musiał dyskutować z dwoma doświadczonymi politykami zaprawionymi w sporach o sprawy Ontario – dodaje de Clercy – Dla niego to próba przywództwa, czy ma on umiejętności, kontrolę i koncentrację, aby pokazać, co zrobi jako premier.

Obserwatorzy wskazują na chwiejną postawę lidera Torysów. Pokazał to w kilku sprawach. Na przykład najpierw zapowiedział, że rozważy możliwość ograniczonego rozwoju budownictwa w rejonie Greenbelt, a potem po jednym dniu krytyki się z tego pospiesznie wycofał. Teraz z kolei pozbawił możliwości kandydowania na posła Tanye Granic Allen, bo uległ krytyce jej wypowiedzi ze strony liberalnych mediów.

- Jeśli pan Ford nadal będzie zajmował stanowiska, z których będzie bardzo pospiesznie się wycofywał… to nie będzie wyglądał na wiarygodnego i godnego zaufania. To dla niego wielka odpowiedzialność – komentuje profesor de Clercy.

Andrea Horwath musi przekonać wyborców, że jest realną alternatywą dla rządów Konserwatystów lub Liberałów.

Andrea Horwath musi przekonać wyborców, że jest realną alternatywą dla rządów Konserwatystów lub Liberałów.

Z kolei Andrea Horwath musi spowodować, by sympatia, jaką darzą ją wyborcy przełożyła się na poparcie dla partii, którą kieruje i jej kandydatów na posłów. Horwath przewodzi NDP od 2009 roku, ale nie udało jej się przenieść partii poza status trzeciej siły w Parlamencie.

- Wyzwaniem dla pani Horwath jest poinformowanie, że jest ona wiarygodną alternatywą – mówi de Clercy – Ma wiele zalet jako polityk, ale jej największym obciążeniem jest jej partia i jej historia w Ontario.

Kathleen Wynne, której Liberałowie rządzą w Ontario przez ostatnie 15 lat, prawdopodobnie skupi się na pokonaniu Douga Forda – uważa Nelson Wiseman, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Torontońskim – Premier wykorzysta będzie atakować konkurenta, aby przeciwstawić jej podejście do kierowania prowincją z chaotycznymi planami Forda.

Wynne spróbuje powiązać Forda z jego zmarłym bratem Robem, kontrowersyjnym byłym burmistrzem Toronto, a także wykazać ideowe pokrewieństwo z prezydentem USA Donaldem Trumpem – wskazuje profesor Wiesman – Porywczy Doug Ford, były torontoński radny, który ostro skrytykował Liberałów za ich wydatki, będzie musiał wytrzymać pod presją i mocno kontrolować swoje emocje, gdyż jego konkurentka będzie go niewątpliwie prowokowała.

Prof. Nelson Wiseman

Prof. Nelson Wiseman

Wiseman mówi, że ludzie są przekonani, że debaty mają natychmiastowy ​​wpływ na poparcie dla kandydatów. Badania pokazują jednak, że często pomagają wyborcom kształtować opinie w dłuższej perspektywie.

Profesor za przykład wskazuje pierwszą debatę przed ostatnimi wyborami federalnymi, która pomogła Justinowi Trudeau zaprezentować siebie i Liberałów jako realną alternatywę dla Konserwatystów Stephena Harpera. W ten sposób rozpoczął zmianę, która zaowocowała wzrostem poparcia dla Liberałów i NDP.

- Podobna dynamika może wystąpić w Ontario – mówi profesor Wiseman – Sondaże wskazują na to, że wyborcy chcą zmienić rząd, ale wielu nie jest przekonanych kto ten rząd ma tworzyć. Ten, kto uruchomi wyobraźnię wyborców, ten wygra.