Spływ Donem przez Toronto

Lokalnie Top News maj 7, 2018 at 10:00 am

aadon

Choć rzeka Don przepływa przez centrum Toronto, to niewielu miało okazję nią popłynąć.

Dzieje się tak, bo Don River jest zbyt płytka, by można zorganizować na niej kajakowe spływy. Jedyną taką okazją jest czas, kiedy rzeka dzięki wiosennym roztopom i deszczom nabiera wody pozwalając entuzjastom wioseł na zrobienie spływu pod hasłem „Paddle the Don”.

Organizatorzy tegorocznego spływu mówią, że w tegorocznej imprezie wzięło udział aż 700 osób, by uczcić 25 jubileuszowy kajakowy spływ po rzece.

Walter Swerhun

Walter Swerhun

Tym, którzy myślą, że spływ kajakowy rzeką Don jest nudny i nie przypomina wiosłowania na łonie przyrody poza miastem, 82-letni weteran spływów, Walter Swerhun mówi, że taka wycieczka w dół rzeki, która przepływa przez centrum Toronto może być zaskakująco malownicza.

- To jest jak spływ kajakowy w Muskoka przez pierwsze dwie trzecie, a potem nagle widzisz budynki i jest niesamowite, że te wszystkie wrażenia mamy tak blisko Toronto -opowiada stary kajakarz.

W tegorocznym spływie wzięła udział Kathleen Wynne. Premier Ontario mówi, że uczestniczy w każdym spływie rzeką Don wraz ze swoja partnerką, Jane, od 2004 roku.

Wynne zwraca uwagę na to, że przepowiednie ekologów, że rzeka zaniknie stanie się martwa nie sprawdziły się. Rzeka powróciła do życia przez dziesięciolecia.

Kathleen Wynne uczestniczy w spływach od 2004 roku.

Kathleen Wynne uczestniczy w spływach od 2004 roku.

- W 1969 roku grupy ekologiczne przepowiadały pogrzeb dla rzeki. Mówili, że jest martwy, że nie wróci, a wrócił – mówi premier Ontario – Widzieliśmy na brzegach Donu zwierzęta. Są norki i bobry. To naprawdę ważna historia sukcesu.

Arlen Leeming, menedżer Toronto Region Conservation Authority potwierdza, że rzeka przebyła bardzo daleką, historyczną drogę od śmierci do życia i że „Paddle the Don” jest okazją do świętowania i dzielenia się tym.

- To piękna rzeka, jesteśmy tutaj, aby to świętować – powiedział – Jesteśmy tutaj, by powiedzieć naszym sąsiadom, że jest to wspaniałe miejsce.