Zdradliwe piękno

Porady babci Jelonki maj 8, 2018 at 10:56 pm

Majowe ciepłe dni, to dla posiadaczy ogrodów czas wytężonej pracy. Sprzątamy, kopiemy,  siejemy, sadzimy – wszystko po to, by latem cieszyć się widokiem otaczających nas roślin. Wiele z nich wygląda niegroźnie, przyciągając uwagę kolorem i kształtem. Nie dajmy się jednak skusić temu pozornemu pięknu – wśród nich mogą zdarzyć się rośliny trujące, a te, potrafią zastawić na nas pułapki!

wawrzynekWawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

Ten jeden z najwcześniej zakwitających pięknymi kwiatami krzewów jest w całości silnie trujący. Nawet kontakt soku ze skórą (np. w czasie pielęgnacji krzewu) może wywołać zaczerwienienie i obrzęk skóry. Owoce są wielkości grochu, gorzkie i piekące w smaku.Szczególnie niebezpieczne dla dzieci – zjedzenie choćby kilku może mieć tragiczny finał. Objawami są ból i obrzęk jamy ustnej, ślinotok, bóle brzucha, czasem wymioty i biegunka.

konwalia

Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Chociaż używa się jej do produkcji środków nasercowych, zjedzona bezpośrednio jest trująca. Najczęstsze są zatrucia owocami, ale zdarzają się i liśćmi – bywa mylona z czosnkiem niedźwiedzim. Intensywny zapach kwiatów konwalii może być przyczyną bólu głowy i nudności.

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium)

OLYMPUS DIGITAL CAMERATo pospolita roślina rosnąca na polach, nieużytkach i w ogrodach. Alkaloidy zawarte w jej nasionach powodują, że zjedzenie nawet jednego jest niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci! Objawami zatrucia są: rozszerzenie źrenic, porażenie akomodacji oka, zahamowanie wydzielania łez, przyspieszenie czynności serca i rozszerzenie oskrzeli, halucynacje.

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)

Znany także jako wilcza jagoda lub belladonna, rośnie w wilgotnych miejscach, głównie na obrzeżach lasów. Szczególnie groźne są owoce (zawierają atropinę). Już 3-4 wilcze jagódki mogą uśmiercić dziecko, a 10 – dorosłego. Objawami zatrucia są pobudzenie i halucynacje, potem napady szału, zaburzenia mowy, utrata przytomności, zatrzymanie oddechu.

cisCis pospolity (Taxus baccata)

Ten zimozielony krzew jesienią kusi pomarańczowo-czerwonymi owocami. Cis jest bardzo trujący ze względu na zawartość taksyny. Zatrucia cisem objawiają się rozszerzeniem źrenic, mdłościami, zawrotami głowy, konwulsjami. Może dojść do zatrzymania akcji serca.

 

ligustrLigustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Popularny krzew wykorzystywany jako żywopłot, jesienią obsypany jest ciemnogranatowymi jagodami, utrzymującymi się aż do wiosny. Trujące są liście i owoce (zawierają glikozydy) – dotyczy to wszystkich gatunków ligustru. Zatrucie objawia się bólem brzucha, mdłościami, wymiotami, bólem głowy, spadkiem ciśnienia. Może być śmiertelne.

trzmielina krzew rozowe owoceTrzmielina europejska (Euonymus europaeus)

Trujące są wszystkie jej odmiany, nawet te sadzone w ogrodach. Owoce trzmieliny wyglądają bajkowo, niestety kryją się w nich trujące glikozydy i alkaloidy. Zjedzenie nasion może spowodować uszkodzenie nerek i wątroby.

Wybierając się na niedzielny spacer do lasu, czy parku, warto pamiętać, że nie wszystkie pięknie wyglądające rośliny, są nam przyjazne.