Prunus serrulata w całym Toronto!

Lokalnie Top News maj 9, 2018 at 10:00 am

aaprunus

Tytuł tej notki brzmi dla laika jak jakieś azjatyckie „abrakadabra”, a oznacza botaniczną nazwę pięknej japońskiej wiśni, która, żeby było dziwniej, wcale nie pochodzi z Japonii, tylko z Chin.

Prunus serrulata to łacińska nazwa wiśni piłkowanej zwanej też japońską. Jest to gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Kwiaty są największą ozdobą tej rośliny. Drzewo to kwitnie od kwietnia do maja, niezwykle obficie. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Wydzielają słabą, delikatną woń. Pełne, różowe, białoróżowe lub białe kwiaty (zależnie od odmiany) zebrane są w kwiatostan, po kilka lub kilkanaście kwiatów.

aaprunus9

I właśnie w całym Toronto zakwitły japońskie wiśnie co dało miastu wreszcie prawdziwie wiosenną oprawę, a mieszkańcy mogą podziwiać rozkoszne krajobrazy.

Jeśli państwo nie poszli jeszcze na spacer (najwięcej japońskich wiśni kwitnie w High Parku), to warto się wybrać jak najprędzej, bo drzewa szczytowy poziom kwitnienia mają między 9 a 14 maja.

Oto próbka widoków, które zobaczą państwo, gdy tylko pójdą na wiosenny spacer.

aaprunus5

aaprunus8

 

aaprunus6

Dla osób z zacięciem dendrologicznym podajemy odmiany japońskiej wiśni, jakie rosną w Toronto:

  • ‘Amanogawa’ – odmiana o smukłej koronie. Osiąga wysokość 4-7m, przy średnicy korony do 2 m. Młode liście są brązowo-czerwone, potem zmieniają kolor na zielony. Jasnoróżowe kwiaty, średnicy ok. 4 cm, pełne, zakwitają w maju.
  • ‘Fudan-zakura’ – odmiana niska, z rozłożystą koroną. Kwiaty różowe. Kwitnie stopniowo, od wiosny do jesieni.
  • ‘Kanzan’ – odmiana o karminowych, pełnych kwiatach o średnicy do 6 cm, zwisających na długich szypułkach. Kwitnie wiosną, jednorazowo, bardzo obficie. Drzewo o koronie odwrotnie stożkowatej, wyrasta do 10 m, korona ma średnicę 5 – 8 m.
  • ‘Kiku-shidare-sakura’ – odmiana o zwisających gałęziach. Osiąga wysokość 5 m i średnicę korony 4 m. Kwiaty intensywnie różowe. Najlepiej sadzić ją pojedynczo, na otwartej przestrzeni, by wyeksponować oryginalny pokrój drzewa. Polecana do ogrodów przydomowych.
  • ‘Pink Perfection’ – mieszaniec dwu odmian japońskich, wyhodowany w Anglii w 1935 r. Osiąga wysokość 12 m, ma półpełne, lekko purpurowe kwiaty, a młode liście są jasnobrązowe.
  • ‘Royal Burgundy’ – mutacja odmiany `Kinzan` wyhodowana w USA. Ma liście zachowujące przez całą wiosnę i lato bordowy kolor.