Trudeau będzie przepraszał Żydów w parlamencie

Kanada Top News maj 11, 2018 at 4:00 pm

zz trudeauJustin Trudeau zapowiedział, iż w imieniu Kanady przeprosi naród żydowski za postawę rządu w 1939 roku. Kanada nie przyjęła wtedy statku z uchodźcami z Niemiec. Wielu z pasażerów zginęło później w obozach.

Historia statku St Louis to jedno z najbardziej haniebnych wydarzeń dziejach Stanów Zjednoczonych, Kuby i Kanady. Okręt z 907 żydowskimi uchodźcami z Niemiec pływał od portu do portu, a władze wszystkich trzech krajów odmawiały ich przyjęcia.

Ostatecznie statek wrócił do Niemiec. Po wybuchu wojny część pasażerów trafiła do obozów zagłady, gdzie 254 z nich poniosło śmierć. Wśród pasażerów był m. in. Arno Motulsky, przyszły światowej sławy ekspert od genetyki, profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Premier Trudeau zapowiedział, iż w parlamencie przeprosi za haniebną postawę swego kraju.

MS St Louis

MS St Louis

Kiedy Kanada odmówiła azylu 907 niemieckim Żydom znajdującym się na pokładzie MS St. Louis, zawiedliśmy nie tylko tych pasażerów, ale także ich potomków i społeczeństwo – napisał premier w oświadczeniu. - Przeprosiny nie zmienią historii Kanady i nie zwrócą życia tym, którzy zginęli, uświadomienie sobie jaki skutek miała decyzja o odesłaniu MS St. Louis – śmierć 254 osób w Holokauście – jest kluczem do wyciągnięcia nauk z przeszłości. Jest naszą wspólną odpowiedzialnością zdać sobie sprawę z trudnej prawdy, wyciągnąć naukę z tej historii i kontynuować walkę z antysemityzmem każdego dnia, nadając znaczenie uroczystej przysiędze: „Nigdy więcej” – napisał Trudeau.

Do oficjalnych przeprosin ma dojść na forum parlamentu – nie wiadomo jednak kiedy Trudeau planuje je wygłosić.