Hokejowe MŚ: Finlandia rozbiła Kanadę

Kanada Top News maj 13, 2018 at 12:30 pm

zz hokejFinlandia wygrała z Kanadą 5:1 w grupie B podczas mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Danii. Dla ekipy z Kanady to pierwsza na tym turnieju porażka w regulaminowym czasie.

Już w pierwszej tercji Kanadyjczycy zawiedli jak zwykle wysokie oczekiwania swoich kibiców. Podopieczni trenera Billa Petersa nie tylko stracili gola jako pierwsi, ale też łącznie stracili w tej odsłonie trzy gole ze słabo dysponowanym wyjściowym bramkarzem Darcy Kuemperem, który został zamieniony przez Curtisa McElhinneya. Innym czynnikiem, który sprzyjał trudnościom Kanady, były często łapane kary. W całym meczu Kanada miała na koncie aż 18 minut karnych.

W ostatniej części spotkania dobrze zorganizowani Finowie, którzy potrafili też doskonale bronić się przed atakami rywali, znów doszli do głosu i podwyższyli swoje prowadzenie na 5:1, strzelając dwie bramki w odstępie zaledwie dziesięciu sekund. Jednego z tych goli zdobył świeżo dołączony do reprezentacji napastnik Eeli Tolvanen, który przyleciał do Danii tuż po odpadnięciu jego ekipy Nashville Predators z play-offów NHL.

Ponadto Rosja ograła Szwajcarię 4:3 w grupie A. Jedna dobrze rozegrana tercja wystarczyła Rosji do pokonania Szwajcarii 3:2.

A tymczasem hokeiści Winnipeg Jets pokonali przed własną publicznością Vegas Golden Knights 4-2 w pierwszym meczu finału Konferencji Zachodniej NHL. Kolejne spotkanie zaplanowano na poniedziałek, również w Winnipeg.

Ekipa z Winnipeg musi pokonać jeszcze dwóch rywali, aby cieszyć się z Pucharu Stanleya.

Jets mogą zostać pierwszym od ćwierć wieku kanadyjskim zespołem, który zdobędzie Puchar Stanleya. Dobre wyniki drużyny są bardzo ważne dla lokalnych kibiców, którzy przez wiele dziesięcioleci musieli znosić docinki pod swoim adresem. Szydzono m.in. z mało przyjaznego, zimnego klimatu w Winnipeg, a drużynę nazywano “gumą przyklejoną do buta Kanady”.

W finale Konferencji Wschodniej po pierwszym meczu Washington Capitals prowadzą z Tampa Bay Lightning 1-0.