Andrea Horwath pnie się w górę. Rozpaczliwa sytuacja Kathleen Wynne

Lokalnie Series Top News maj 14, 2018 at 10:00 am
Pozycja Douga Forda i Konserwatystów wydaje się niezagrożona, ale gdyby nagle zwolennicy Liberałów przerzucili swoje głosy na NDP, wtedy Konserwatyści mieliby problem.

Pozycja Douga Forda i Konserwatystów wydaje się niezagrożona, ale gdyby nagle zwolennicy Liberałów przerzucili swoje głosy na NDP, wtedy Konserwatyści mieliby problem.

Na kilka tygodni przed wyborami politycy i osoby zainteresowane polityką z wypiekami na twarzy obserwują wyniki sondaży poparcia dla partii politycznych.

Po ogłoszeniu ostatniego badania przeprowadzonego przez Mainstreet Research na bardzo dużej, przeszło dwuipółtysięcznej reprezentatywnej grupie wyborców w Ontario, twarz szefowej Nowych Demokratów w prowincji musiała pokraśnieć z zadowolenia.

Po raz pierwszy od czasów Boba Rae, NDP wyprzedziła Liberałów w sondażach poparcia. Na dodatek wynik taki pojawił się zaledwie dzień po tym, jak lider Konserwatystów, Doug Ford wielokrotnie zaatakował partię Andrei Horwath przed debatą liderów w Perry Sound.

Zwiększenie poparcia dla Nowych Demokratów nawet minimalnie nie zachwiało pozycją Konserwatystów, którzy – w świetle badań ankieterów z Mainstreet Research – cieszą się w miarę stabilnym poparciem 42,3 procent zdecydowanych wyborców. Na NDP głosować chce 28,4% Ontaryjczyków, zaś na Liberałów 22,1%. Na ostatnim miejscu w tej klasyfikacji znajduje się Partia Zielonych z poparciem 5,4 procent elektoratu. Tę partię można – ze względu na niskie poparcie – zaliczyć do „politycznego folkloru”, bowiem bardzo mało prawdopodobne jest, by partia ta w systemie jednomandatowych okręgów wyborczych, jaki obowiązuje w Kanadzie, zdobyła choć jedno miejsce w parlamencie prowincji.

Quito Maggi

Quito Maggi

Zdaniem socjologów i politologów poza aktualnym poparciem dla poszczególnych partii, niezwykle ważna jest tendencja. A jest ona dla NDP niezwykle korzystna.

- Odnotowujemy bardzo znaczny wzrost wsparcia partii Nowych Demokratów wśród wyborców w ciągu ostatnich kilku tygodni. Dziś widzimy bardzo znaczącą zmianę intencji wyborców w porównaniu do podobnego badania z 30 kwietnia – powiedział prezes i dyrektor generalny Mainstreet Research Quito Maggi – Podczas gdy stopień poparcia jest bardzo niekorzystny dla Liberałów w dużych miastach, to poparcie, a raczej jego brak w małych miasteczkach i na wsi są dla premier Wynne po prostu rozpaczliwe. Tymczasem, mimo nie najlepszego tygodnia Konserwatyści utrzymują bardzo znaczącą przewagę.

Ogólnie rzecz biorąc wsparcie dla NDP wzrosło o 7,1% w porównaniu do ostatniego sondażu z 30 kwietnia, podczas gdy poparcie dla Liberałów spadło o 6,1%. W przypadku Torysów zmniejszyło się ono o 2,6%. Z wyników ostatniego sondażu mogą być zadowoleni też Zieloni.  Poparcie dla nich wzrosło w tym czasie o 1,4 %.

Andrea Howath, by zostać premierem, musi przyciągnąć do siebie wyborców partii Liberalnej.

Andrea Howath, by zostać premierem, musi przyciągnąć do siebie wyborców partii Liberalnej.

Gdy przyjrzymy się popularności poszczególnych partii w różnych regionach, to sprawy wydają się jeszcze bardziej ponure dla Liberałów. W swojej twierdzy, jaką jest dla tej partii Toronto ustępują Torysom o około 6 punktów wśród zdecydowanych wyborców, a w regionie „905” spadają na trzecie miejsce ze wsparciem wynoszącym 23,1% w porównaniu do 25% poparcia dla NDP i 44,9% dla Torysów.

Tymczasem zarówno w północnym jak i południowo-zachodnim Ontario Konserwatyści cieszą się poparciem wśród 45.1 i 45,8 procent wyborców. NDP bezpiecznie zajmuje drugie miejsce w obu regionach przy wsparciu 32,5% i 31,5% wyborców.

- Te liczby wskazują na bardzo trudną sytuację Kathleen Wynne, ale sprawy mogą się jeszcze pogorszyć dla Liberałów w nadchodzących dniach, jeśli ich wyborcy zdecydują się przerzucić swoje głosy na NDP, aby nie dopuścić, by Doug Ford został premierem prowincji – uważa Quito Maggi – W kampanii może wiele się zmienić, ponieważ w ciągu ostatnich miesięcy sytuacja się zmieniła. Ale gdyby wybory odbyły się dzisiaj Konserwatyści mieliby absolutną większość, oficjalną opozycją byłaby NDP, a Liberałowie mogliby marzyć o tym, aby ich liczba posłów osiągnęła dwucyfrową liczbę.

Mainstreet Research zastrzega, że błąd statystyczny w przypadku przeprowadzonej ankiety wynosi plus-minus 1,95%.