Ogród pełen kolorów

O ogrodach bez ogródek maj 14, 2018 at 12:28 am

                   

Kwitnące rośliny sprawiają, że nasz ogród wygląda pięknie. Wystarczy dobrać gatunki o różnych terminach kwitnienia, aby zlikwidować jednostajność. Innym sposobem na barwny ogród są rośliny, pokryte kwiatami przez wiele tygodni. Pamiętać jednak musimy, że okres kwitnienia jest dla roślin dość obciążający, zatem należy je regularnie nawozić i nawadniać. Nasz ogród na pewno odwdzięczy się nam za naszą troskę.

3359roza_czerwona2

Najwcześniej kwitnie oczar pośredni. W zależności od odmiany zakwita od grudnia do marca. Lubi stanowisko słoneczne i półcieniste, podłoże żyzne, lekko kwaśne lub obojętne. Jesienią liście pięknie przebarwiają się na czerwono lub pomarańczowo. Na przełomie lutego i marca na biało lub różowo zakwita rzadko rozgałęziony wawrzynek wilczełyko. Preferuje słońce i półcień, a glebę każdą oprócz kwaśnej. Jego ozdobą są również czerwone owoce. Wszystkie części tej rośliny są jednak trujące. Dereń jadalny kwitnie od marca do kwietnia. Ten duży krzew o żółtych kwiatuszkach jest rośliną nie wymagającą. Jesienią wydaje czerwone, jadalne owoce doskonałe na nalewki. W kwietniu i w maju kwitnie pigwowiec japoński. On również nie sprawia kłopotów- jest niewymagający. Jego owoce są świetne na sok i nalewki. Biało różowymi kwiatami w maju i czerwcu obsypuje nas kolkwicja chińska- odporny krzew o przewisających gałęziach. Pęcherznica kalinolistna zakwita w czerwcu i lipcu. Ta niewymagająca roślina kwitnie na biało lub różowo. W tym samym czasie również tawuła japońska rozwija różowe kwiaty. Krzew ten ma liście zielone, żółte lub zabarwione na pomarańczowo. Rośnie na każdej glebie. Od lipca do września kwitnie ketmia syryjska. Dorasta do 2 m. i lubi stanowisko słoneczne oraz glebę próchniczą. Budleja davida preferuje słońce i żyzną glebę. Odwdzięcza się kwiatami w kolorze białym, różowym lub fioletowym od lipca, aż do października. Przyciąga motyle, co jest niewątpliwie jej atutem. Nie możemy ominąć też urokliwego tamaryszka pięciopręcikowego, który wymaga jedynie słonecznego miejsca. Na jego lużnych rozłożystych gałęziach różowe kwiatuszki pojawiają się od czerwca do lipca. Perukowiec podolski z kwiatostanami w formie puchu zdobi ogród od czerwca do sierpnia. Posadzić go powinniśmy w glebie żyznej i przepuszczalnej na stanowisku słonecznym. Bardzo efektowne i długo kwitnące są oczywiście hortensje ogrodowe- jedna z ulubionych moich roślin. Od czerwca, aż do września (w zależności od odmiany) możemy podziwiać jej kwiatostany w formie kul. Póżniej zcięte i zasuszone zdobią nasz dom. Wymaga zacisznych półcienistych miejsc z żyzną i lekko kwaśną ziemią. Królowe ogrodów- róże swą urodą potrafią przyćmić inne rośliny. Kwitną od czerwca do jesieni, jednak wymagają większej troski i pielęgnacji. Polecam też liatrię kłosową, mało popularną roślinę cebulową, która od lipca do września zachwyca swymi długimi dekoracyjnymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub fioletowym.

-p-image-30152-grande

 

050400_jpg_490491_406_488

  Siła kolorów 

Barwy mają duży wpływ na nasze samopoczucie. Wybierając rośliny o odpowiedniej barwie możemy wydzielić w ogrodzie wnętrza o specyficznym nastroju. Zestawienia roślin o kwiatach w tonacji ciepłej (żółtych, pomarańczowych i czerwonych) utworzą miejsce, gdzie nawet w pochmurny dzień będziemy pełni optymizmu. Większy efekt pobudzenia uzyskamy zwiększając ilość roślin kwitnących na pomarańczowo i czerwono. Przewaga żółtego koloru da nam poczucie ciepła i rozświetlenia. Ciepłe kolory są energetyzujące, ale optycznie zmniejszają ogród. Barwy zimne-  błękit i fiolet pozwolą uzyskać efekt wyciszenia. Patrząc na nie poczujemy spokój i relaks. Przestrzeń, którą wypełnią te kolory wydaje się większa. W ogrodzie z biało kwitnącymi roślinami panuje romantyczny nastrój. Biel porządkuje przestrzeń i łagodzi emocje- to istna świątynia dumania. To od nas zależy jaki będzie nasz ogród i jak będziemy się w nim czuli.

Zosia w ogrodniczkach