Nie żyje Margot Kidder, kanadyjska dziewczyna “Supermana”

Kanada Top News maj 15, 2018 at 6:00 am

aamargot

Jedna z najbardziej znanych kanadyjskich aktorek, słynna dziewczyna Supermana, Margot Kidder nie żyje.

Kidder była najbardziej znana ze swej roli w hollywoodzkiej produkcji „Superman”, gdzie z Chirstopherem Reevem stworzyli w latach 70-tych niezwykłą filmową parę kochanków.

Siostra zmarłej 69-letniej aktorki, Annie Kidder, powiedziała, że jej siostra przez całe życia była niezwykle aktywna, podobnie jak grana przez nią postać Lois Lane z „Supermana”.

- Była niezłomną kobietą – powiedziała w wywiadzie telefonicznym – Była wojownikiem, była zdeterminowana, szczera, wszystkie rzeczy były takie same jak dla Lane.

Annie Kidder oświadczyła, że ​​w tej chwili nie zna przyczyny śmierci siostry, nie podjęto też żadnych ustaleń dotyczących pogrzebu aktorki.

Margot Kidder urodziła się w Yellowknife, na Terytoriach Północno-Zachodnich jako jedno z pięciorga dzieci eksperta od materiału wybuchowego i inżyniera górnictwa pochodzącego z Nowego Meksyku Isaaca Platta Kendalla i nauczycielki historii Jocelyn Mary „Jill” (z domu Wilson). Dorastała z siostrą Annie i trzema braćmi – Johnem, Michaelem i Peterem. Uczęszczała do szkoły średniej w Vancouver i Havergal College w Toronto. Jej ojciec i matka latami przemieszczali się po odległych regionach kraju w poszukiwaniu pracy. Kiedyś, podczas podróży do USA młodziutka Margot znalazła się na Broadwayu w Nowym Yorku. Wtedy po obejrzeniu kilku spektaklu „zdecydowała, że ​​zostanie gwiazdą”.

aamargot5Swoją ekranową przygodę zapoczątkowała w 1969 roku gościnnym udziałem w kanadyjskich serialach: „Adventures in Rainbow Country” i „McQueen” jako młoda dziennikarka Jenny i Corwin. Po kinowym debiucie w amerykańskiej komedii „Gaily, Gaily” i komedii romantycznej „Quackser Fortune Has a Cousin in the Bronx” u boku Gene’a Wildera, pojawiła się w seryjnym westernie „Nichols”  i serialu „Harry O” z Martinem Sheenem i Cheryl Ladd.

Zwróciła na siebie uwagę podwójną rolą bliźniaczek w thrillerze psychologicznym Briana de Palmy „Sisters”. Kreacja Barbie Coard w kanadyjskim dreszczowcu „Black Christmas” i podwójna rola sióstr Brigit i Thelmy w dramacie „A Quiet Day in Belfast” przyniosła jej kanadyjską nagrodę Etrog. W marcu 1975 roku jej zdjęcia w negliżu ukazały się na łamach miesięcznika dla panów Playboy.

Przełomem w karierze stała się uhonorowana nagrodą Saturna kreacja reporterki Lois Lane, ukochanej Supermana w filmie Richarda Donnera „Superman” nakręconego w 1978 roku. Była gościem programu rozrywkowego sieci telewizyjnej NBC Saturday Night Live. Po sukcesie obrazu o Supermanie powstały trzy sequele: Richarda Lestera – Superman II (1981) i Superman III (1983) oraz Superman IV.

Sława okazała się “trudnym błogosławieństwem” dla początkującej aktorki, która znalazła się nagle w centrum uwagi mediów i publiczności.

- Bardzo szybko osiągnęła cel jaki sobie postawiła… Stała się wielką gwiazdą. Ale jednocześnie jej życie stało się niewiarygodnie publiczne – powiedziała Annie Kidder, która od lat mieszka w Toronto.

aamargot3Annie powiedziała, że ​​jej siostra uznała, że jej życiowym powołaniem jest być adwokatem zdrowia psychicznego, bowiem po tym, jak popularność zwaliła się na nią popadła w chorobą zwaną zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Margot mówiła o tym otwarcie w czasie, gdy takie zachowanie było wysoce piętnowane.

- Była odważna we wszystkim – wspomina Annie – Walcząc ze swoim zdrowiem psychicznym, była również zdeterminowana, aby nie było w tym wszystkim piętna, ważne było, aby być otwartym, mówić o swojej chorobie bez wstydu i wahania.

Po głośnej awanturze na ulicach Los Angeles w 1996 roku, Margot Kidder zaopiekowała się bezdomnym mężczyzną, który okazał jej współczucie i ocalił życie podczas kiedy mieszkała chora na ulicy.

- Choć tego nie wiemy, to wszystkich nas od choroby psychicznej dzieli bardzo niewiele… Ot, dech w piersiach. A jej skutkiem może być między innymi bezdomność i wszystkie te rzeczy, te zachowania, na które reagujemy odwracając wzrok lub patrzymy w dół – powiedziała w 2006 roku – Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy jedną ludzką rodziną i naprawdę musimy dbać o siebie nawzajem.

Aktorka ceniła sobie niektóre z mniejszych ról, jakie zagrała w późniejszym życiu. Kontynuowała pracę w telewizji i filmie, wygrała nagrodę Emmy w 2015 r. za wybitne osiągnięcia w serialu dla dzieci “The Haunting Hour”. Zagrała także w filmach takich jak „The Amityville Horror” oraz w różnych serialach telewizyjnych, w tym “Robson Arms” dla CTV.

Margot Kidder znana była również ze swojego politycznego zaangażowania. Znalazła się w grupie ekologów, których aresztowano przed Białym Domem w 2011 r. podczas protestu przeciwko budowie rurociągu Keystone XL TransCanada.

Kidder, która uzyskała też obywatelstwo amerykańskie, osiadła w Montanie. Uważała, że dzięki temu mieszka w „strefie wolnej od kultury” z dala od świateł reflektorów i kamer blisko córki i wnuków.

- Była bardzo, bardzo szczęśliwa, mieszkając ze swoimi psami w Montanie i będąc częścią tamtej społeczności – powiedziała Annie Kidder – Tak właśnie chciała żyć.

aamargot4Kidder trzy razy wychodziła za mąż i trzy razy się rozwodziła. Przez pewien czas była związana z byłym premierem Kanady Pierre’em Elliottem Trudeau, ojcem obecnie urzędującego premiera. Została uznana za osobę wpływającą na decyzję Trudeau o rozpoczęciu globalnej inicjatywy pokojowej podczas ostatnich miesięcy urzędowania. Fakt ten odnotowano w biografii premiera z 2009 r. „Just Watch Me: The Life of Pierre Elliott Trudeau 1968-2000″.

Kanadyjski reżyser Norman Jewison wspomina, jak obsadził Kidder w pierwszej dużej roli filmowej, w komedii „Gaily, Gaily” z 1969 roku i jak “była pełna życia” i “wykonała kawał dobrej roboty”.

- Myślę, że zawsze będzie znana z roli Lois Lane, będzie znana z najbardziej popularnego filmu, w którym była. Ale myślę, że zostanie zapamiętana także ze względu na jej polityczne zaangażowanie. Była bardzo silnym przywódcą, wzorem dla młodych ludzi. Zawsze byłem z niej dumny – powiedział Jewison -Podziwiam jej siłę, była bardzo oddana wszystkiemu, czym się zajmowała.

- Była ciepła, towarzyska, przezabawna i po prostu z przyjemnością pracowała – wspomina producent Susin Nielsen, który zaangażował wtedy 16-letnią Kidder do trzech odcinków debiutanckiego serialu „Adventures in Rainbow Country”.

Komik Scott Chantler z teatru w Statford w Ontario mówi, że w Kidder grając dziewczynę Supermana stworzyła postać „kobiety w niebezpieczeństwie” oczekującej na ratunek, ale nie od nieziemskiego Supermana, ale od „sił natury”. Uważa, że na tamte czasy niezależność tej postaci miała charakter feministyczny. Stworzyła w jakiś sposób archetyp postaci dziewczyn późniejszych superbohaterów – od Batmana po Bonda.

- Razem z Reevem stworzyli świetną parę na ekranie. Trochę jak stara Katharine Hepburn i Spencer Tracy – powiedział Chantler.

Na wieść o śmierci aktorki natychmiast na Twitterze pojawiły się wpisy wspominające Margot i oddające jej cześć.

“Dziękujemy, że byłaś Lois Lane, tak wielu z nas z Tobą dorastało” – napisało wydawnictwo DC Comics, producent komiksów z Supermanem.

„Cieszyła się z przebywania w pobliżu” – napisała angielska aktorka Sarah Douglas, która zagrała u boku Kidder w “Supermanie” i “Supermanie II” – „Przez ostatnie 40 lat nadal dobrze się bawiliśmy.”

Amerykańska aktorka Teri Hatcher, która grała Lane w serialu telewizyjnym “Lois & Clark: Nowe przygody Supermana” z 1990 roku, napisała na Twitterze, że „to był przywilej” dzielenia tej roli z Kidder.

„Wyznaczyła drogę, z której nie można było zejść ” – napisała Hatcher.

Aktor Mark Hamill napisał: „Na ekranie była magiczna, poza ekranem była jedną z najmilszych, najsłodszych i najbardziej troskliwych kobiet, jakie kiedykolwiek spotkałem”.