Z wizytą w Belfountain

Gdzie na weekend maj 16, 2018 at 10:46 pm

IMG_4277

Pierwszy ciepły, majowy long weekend tuż tuż. Sezon „kotydżowy” czas zacząć. Dla tych, którzy jednak nie zdecydują się wyjechać na północ do swoich domków letniskowych (czarna mucha szaleje), a niekoniecznie chcą spędzać czas w mieście czy na własnym podwórku też jest ratunek.

Jednym z największych plusów mieszkania w południowym Ontario jest to, że nie trzeba jechać daleko, aby odnaleźć piękno i spokój kanadyjskiej przyrody. My podczas jednej z weekendowych wycieczek trafiliśmy ostatnio do Belfountain Conservation Area. Jeśli jeszcze tam nie byliście – wybierzcie się koniecznie, bo miejsce jest niezwykle urokliwe, a przy tym oddalone o przysłowiowy rzut beretem.
Belfountain położone jest na terenie Caledon, nieopodal Caledon Ski Club, 45 minut jazdy z Mississaugi. Samo miasteczko ma mnóstwo dziewiętnastowiecznego, wiejskiego uroku. Znajdziecie tu także klimatyczną kawiarnię Higher Ground ze świetną kawą i wypiekami, a smaczny lunch czy obiad podadzą w Belfountain Inn. We wrześniu odbywa się tu co roku Salamander Festival – duża impreza na miarę małego miasteczka z lokalnym jedzeniem, rozrywką i całą masą atrakcji rodzinnych. Na południe do Belfountain przy Mississauga Road stoi niewielki, starannie odrestaurowany i utrzymany Melville White Church z historycznym cmentarzem z 1837 – tu także warto wstąpić, będąc w okolicy.

IMG_4239

Rezerwat przyrody powstał w 1959, kiedy to organizacja Credit Valley Conservation kupiła ośmiohektarowe tereny parkowe kilka lat po śmierci ich właściciela Charlesa Macka. Charles M. Mack był przedsiębiorcą oraz wynalazcą pieczątki poduszeczkowej (cushion-back rubber stamp). Podczas podróży kamperem w 1908 roku trafił wraz z żoną Addie na te tereny i piękno okolicy zupełnie go oczarowało. Mack był człowiekiem, który nigdy nie pozwolił szansie czy chociażby idei przejść mu koło nosa, bez większego zastanowienia zainwestował i kupił pas ziemi położony wzdłuż West Credit River. Wkrótce w lesie stanął murowany dom z widokiem na wąwóz, którym bystro płynie do dziś rzeka, a na przestrzeni kolejnych lat zbudowano tamę na rzece (dzięki której powstał potężny w sile i urodzie wodospad), podwieszany most, jaskinia Yellowstone i fontanna, którą wieńczył dzwon, oddający honory miasteczku. Powstały także ścieżki spacerowe, kamienne murki i punkt widokowy, a także domek dla gości nazywany Bide-a-Wee. Letniskowa posiadłość co roku przyciągała wesoły tłumek przyjaciół, bliższych i dalszych krewnych, znajomych, współpracowników i klientów biznesowych.

IMG_4273

Dzisiejszy park zachował ducha dawnych czasów. Miejsce sprzyja rodzinnym piknikom, spacerom z psem, wędkarstwu muchowemu, chętnie wybierane jest jako sceneria zaręczynowych i ślubnych sesji fotograficznych (wymagane pozwolenie) a także samych ceremonii ślubnych, odwiedzających urzeka najbardziej wiosną (kwiatowe ogrody) oraz jesienią (kolory). Humans in Nature organizują tu zajęcia jogi oraz Shinrin Yoku (forest bathing), modnego ostatnio trendu przebywania w ciszy lasu i relaksacji na łonie natury. Dwie pętle spacerowe, jedna kilkunastominutowa, druga półgodzinna, wiodą przez stare cedrowe lasy, o tej porze roku upojnie pachnące żywicznym powrotem do życia. Fragmenty szlaku to drewniane chodniki i schody, inne to ścieżki z wystającymi korzeniami – warto włożyć wygodne buty do wędrówki. Stokami wąwozu spływają zimne, krystalicznie czyste strumienie, porośnięte gęsto mchem, a sama rzeka West Credit River nurt ma bystry, przypominający beskidzkie, górskie potoki. Trasy są dobrze oznaczone i nie sposób się tu zgubić. Można także wybrać się na dłuższą wycieczkę – Trimble Trail, szlak o długości 1.5 km (wraca się tą samą drogą), będący częścią Bruce Trail (oznaczony niebieską tabliczką), zaprowadzi Was do Forks of the Credit. Pod koniec XIX wieku na tych terenach prowadzono szeroko zakrojone prace wykopaliskowe, a pozyskany kamień – specjalną odmianę piaskowca (brownstone) – wykorzystano do budowy budynku Ontario Legislature oraz Old City Hall w Toronto.

IMG_4238

Park otwarty jest sezonowo, siedem dni w tygodniu w godzinach: wiosną (5-11 maja) od 8am do 7pm, latem (12 maja do 12 sierpnia) od 8amdo 9pm, późnym latem (13 sierpnia do 14 września) od 8 am do 8pm, jesienią (15 września do 28 października) 8am do 7pm. Zimą, czyli w okresie od 29 października do 1 maja 2019 (wreszcie ktoś poprawnie określił czas trwania zimy w Kanadzie) park jest nieczynny, a wejście na jego teren niedozwolone. Ceny biletów wstępu (plus HST): dorośli : $5.31, dzieci (6-14): $2.65, seniorzy (60+): $4.20, maksymalna opłata za samochód z sześcioma osobami na pokładzie:$22.12, autobus wycieczkowy: $110. Parking w weekendy i święta $10 od samochodu i $50 od autokaru. Przy parkingu znajdują się publiczne toalety. Adres: 10 Credit Street, Belfountain, ON. GPS: 43.795, -80.013, kontakt: 519.927.5838, 1.800.367.0890, recreation@creditvalleyca.ca