Dwie nowe rakiety Numer 1

Kanada Top News maj 17, 2018 at 12:30 pm
Denis Shapovalov

Denis Shapovalov

Denis Shapovalov pokonał Tomasa Berdycha i awansował do II rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Dzięki temu wyprzedził w rankingu Milosa Raonicia i został pierwszą rakietą Kanady.

Co ciekawe, w tym tygodniu doszło też do zmiany na pierwszym miejscu u pań w Kanadzie, gdyż Francoise Abanda wyprzedziła panującą od 5 lat Eugenie Bouchard.

W 2017 roku Tomas Berdych pokonał Denisa Shapovalova na trawnikach londyńskiego Queen’s Clubu, dlatego młody Kanadyjczyk wiedział, że we wtorek na rzymskiej mączce nie będzie mu łatwo. Do tego zaczął fatalnie, gdyż w premierowej odsłonie skończył zaledwie sześć piłek i miał 17 błędów własnych. Ale później obraz gry uległ zmianie. Kanadyjczyk lepiej sobie radził w dłuższych wymianach i wygrał drugą partię 6:3. W trzeciej zadecydował tie break i to reprezentant Kanady zwyciężył ostatecznie 1:6, 6:3, 7:6(5).

“Shapo” zdetronizował więc Milosa Raonicia na pozycji pierwszej rakiety kraju. Był on numerem jeden kanadyjskiego tenisa od 2010 roku.

Wczoraj Shapovalov  II rundzie Italian Open pokonał Holendra Robina Hasse.

Francoise Abanda - numer 1 pań

Francoise Abanda – numer 1 pań

Denis Shapovalov urodził się 15 kwietnia 1999 w Tel Awiwie w rodzinie Żydówki i prawosławnego Rosjanina. Rodzina przeniosła się do Kanady, gdy Denis nie miał jeszcze roku. Zaczął trenować tenis już w wieku 5 lat.

W gronie juniorów wygrał Wimbledon 2016 w grze pojedynczej chłopców pokonując w finale Alexa De Minaura. Na tym samym turnieju został finalistą gry podwójnej chłopców partnerując Félixowi Auger-Aliassime. Startując z tym samym tenisistą Shapovalov przegrał również finał US Open 2015 w deblu chłopców. Najwyżej w rankingu juniorów był w lipcu 2016, na pozycji nr 2.

Zawodowym tenisistą został w 2016 roku. Po raz pierwszy w drabince głównej zawodów Wielkiego Szlema zagrał na Wimbledonie 2017 otrzymując od organizatorów dziką kartę. Odpadł z rywalizacji w 1. rundzie po porażce z Jerzym Janowiczem. W cyklu ATP Challenger Tour Kanadyjczyk odniósł dwa triumfy.

W 2016 zadebiutował w reprezentacji Kanady w Pucharze Davisa. W rankingu gry pojedynczej najwyżej jest teraz – na 29. miejscu.