Ford chce likwidacji podatku “cap-and-trade”

Lokalnie Top News maj 17, 2018 at 10:00 am
Doug Ford

Doug Ford

Doug Ford obiecuje, że jeżeli zostanie premierem Ontario, obniży ceny benzyny o 10 centów.

Konserwatyści zrealizują obietnicę w prosty sposób – zlikwidują podatek paliwowy od gazów cieplarnianych (cap-and-trade tax).

Lider Konserwatystów nie powiedział, w jaki sposób rząd Torysów wyrównałby w budżecie utracone w wyniku takiej decyzji miliardy dolarów.

- Każdego dnia słyszę od ludzi, którzy mają dość. Są już zmęczeni coraz wyższymi cenami paliwa i mają poczucie, że są po prostu w ten sposób łupieni przez rząd. A ceny paliwa wciąż rosną – powiedział lider PC na przystanku kampanii w Oakville.

Ford potwierdził też inną obietnicę, że zakwestionuje nałożenie podatku węglowego w Ontario.

Według informacji prasowych, prowincjonalny podatek paliwowy od benzyny i oleju napędowego – obecnie wynoszący odpowiednio 14,7 centa i 14,3 centa za litr – zostałby obniżony do dziewięciu centów za litr.

Program cap-and-trade Ontario zarachował w ubiegłym roku około 1,9 miliarda dolarów, a podatek paliwowy przynosi 2,7 miliarda dolarów przychodu.

Ford obiecuje zredukować oba podatki, jednocześnie redukując wydatki rządowe o co najmniej 6 miliardów dolarów, obniżając stawkę podatkową w drugim przedziale podatkowym prowincji, obniżając stawkę podatku od przedsiębiorstw i znacznie obniżając rachunki za wodę dla wyborców.

aaford2Kiedy dziennikarze naciskali, by odpowiedział, w jaki sposób rząd PC mógłby pozwolić sobie na zmiany, Ford stwierdził, że pieniądze zaoszczędzone na gazach, zwiększą aktywność gospodarczą.

Liberalny kandydat Kathryn McGarry skrytykował plan Forda mówiąc, że doprowadzi to do masowych i szkodliwych cięć.

- Nawet jeśli on zlikwiduje ten podatek, efekt szybko zniknie, ponieważ firmy gazowe przykryją go wyższymi cenami, a nam pozostanie strata 1,2 miliarda dolarów, które przeznaczyliśmy na komunikację i usługi podstawowe – powiedział McGarry.

Obecnie gminy w Ontario otrzymują dwa centy podatku od każdego sprzedanego litra benzyny. Paliwa płynne są opodatkowane na różne cele na mocy regionalnego podatku paliwowego.

Rzecznik prasowy Forda powiedział, że gminy nie zmniejszą przepływu pieniędzy i że rząd PC będzie honorował planowany wzrost wprowadzony przez liberałów.

Dan McTeague, były deputowany do Parlamentu Europejskiego i obecny analityk w Gasbuddy, powiedział, że o ile będzie miał „wpływ na dochody”, to obniżka podatków od paliw jest konieczna przy znacznych obecnych podwyżkach ich cen i słabnącym kanadyjskim dolarze.

Dramatyczne wzrosty, które widzieliśmy, oznaczają, że potrzebujemy kogoś, kto zapewni amortyzator, aby złagodzić te ceny – powiedział w wywiadzie dla CBC Toronto.

McTeague dodał, że często słyszy od mieszkańców Ontario, którzy zmagają się z cenami gazu. Plan Forda, jeśli wejdzie w życie, może pomóc gospodarce Ontario w podtrzymaniu prognozy wzrostu PKB do ceny ropy, która ostatecznie zostanie przekazana konsumentom.

- Myślę, że pomogłoby to niektórym ludziom przejść przez bardzo trudne czasy – stwierdził analityk.