Najgorsze w historii straty wśród pszczół

Kanada Series Top News maj 19, 2018 at 4:00 pm

W wyniku długiej i mroźnej zimy kanadyjscy pszczelarze doznali ogromnych strat w swych pasiekach. Wstępne analizy w Ontario wykazały, że mogło zginąć nawet 70% pszczół.

Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ontario Jim Coneybeare określił poziom martwych lub chorych pszczół jako “porażający”.  Jak powiedział: - Dla pszczelarzy jest to bardzo przygnębiające i zniechęcające odkrycie.

Ankieta dokonana wśród 900 pszczelarzy w Ontario wykazała, że ​​70% z nich poniosło zimą straty. Liczba martwych lub osłabionych pszczelich rodzin w ulach jest rekordowa – mogą to być najgorsze zimowe straty w historii.

Martwe pszczoły

Martwe pszczoły

To zła wiadomość nie tylko dla pszczelarzy, ale również dla hodowców warzyw i owoców, którzy polegają na pszczołach w kwestii zapylenia. Obawiają się oni, że wyjątkowo długa zima, która przedłużyła się na wiosnę, będzie przyczyną poważnych strat. Pyłek zwykle pojawia się na drzewach pod koniec marca i na początku kwietnia, ale w tym roku dopiero pod koniec kwietnia.  Obfitość pyłku i nektaru pozwala królowom w rojach do wychowania wielu młodych pszczół, jednak ta produkcja potomstwa jest ograniczana, jeśli nie ma go w wystarczającej ilości.

W Ontario działa ponad 3000 pasiek, a ​​rośliny wokół nich potrzebują słońca i temperatury około 25°C. Poniżej 18°C nie wytwarzają pyłku i nektaru.

- Ponadto mamy jeszcze obszary, na których są pewne problemy z pestycydami – mówi Jim Coneybeare. – Gdy rój odczuwa stres ze strony pestycydów, wtedy w ulu nie ma tylu młodych pszczół, które przetrwałyby do wiosny.

Kanadyjscy pszczelarze sądzą producentów pestycydów za negatywny, destrukcyjny wpływ na ich hodowle

Kanadyjscy pszczelarze sądzą producentów pestycydów za negatywny, destrukcyjny wpływ na ich hodowle

Kanadyjscy pszczelarze sądzą producentów pestycydów za negatywny, destrukcyjny wpływ na ich hodowle. Firmom Syngenta i Bayer zarzucają powodowanie zdychania pszczół i zmniejszenie zbiorów miodu. Żądają 450 mln odszkodowań na odbudowanie strat.

Ponadto Stowarzyszenie Pszczelarzy w Ontario zwróciło się do rządu Ontario o pomoc finansową, aby umożliwić pszczelarzom odzyskanie i odbudowę swoich hodowli. Zdaniem Coneybeare’a nie wpłynie to na cenę miodu w sklepach, ale może zaważyć na cenach owoców i warzyw. Jak powiedział: – Jabłka, które zjadacie czy brzoskwinie… różne owoce i warzywa produkowane w Kanadzie mogą odczuć niedostatek pszczół przy zapylaniu…

Strat z powodu zimowej pogody doświadczyli również pszczelarze w Albercie i Quebecu.

Connie Phillips, dyrektor Alberta Beekeepers Commission (900 pszczelarzy 300 tys. uli) podkreśla, że marzec i kwiecień były najzimniejsze od około 75 lat, a w wielu przypadkach straty związane były z głodem, ponieważ ze względu na przydługą zimę pszczołom zabrakło żywności w ulach. Alberta odnotowała od 30 do 50% strat w pasiekach ale wielu pszczelarzy straciło wszystko.

Podobnie jest w Quebecu, gdzie pszczelarze stracili od 40 do 80% pszczelich rodzin. Quebec ma ponad 300 pszczelarzy posiadających około 50 tys. uli.

zz ule3