Andrea Horwath nie chce alkoholu w sklepach spożywczych

Lokalnie Top News maj 20, 2018 at 6:00 am
Ford obiecuje alkohol w malych sklepach narożnych.

Ford obiecuje alkohol w malych sklepach narożnych.

Obecny system sprzedaży detalicznej piwa i wina w Ontario działa dobrze i jest korzystny dla społeczeństwa, uważa liderka Nowych Demokratów Andrea Horwath.

Podczas spotkania z wyborcami w Thunder Bay, Horwath stwierdziła, że nie ma potrzeby, aby sklepy z spożywcze, również małe sklepy narożne sprzedawały produkty tylko dlatego, że jakiś konserwatywny polityk uznał, że przeniesienie sprzedaży alkoholu do tych sklepów przyniesie partii więcej głosów i pozwoli na sprawowanie władzy w Ontario.

- Będę o tym mówić wprost: nie sądzę, że musimy mieć piwo i wino w sklepach na rogu ulicy – powiedziała Horwath – Nie sądzę, żeby dotychczasowy system sprzedaży alkoholu w Ontario był zły i niekoniecznie musimy go zmieniać, skoro działa dobrze w interesie ludzi.

Perspektywa zliberalizowania sprzedaży alkoholu pojawiła się podczas kampanii przed wyborami 7 czerwca, kiedy lider Konserwatystów, Doug Ford, powiedział, że pozwoli na sprzedaż piwa i wina w narożnych sklepach, jeśli zostanie premierem prowincji.

W piątek, przed długim weekendem z okazji Dnia Wiktorii, Ford złożył swoją obietnicę wyborczą na ten temat.

- Nadszedł czas, aby uznać, że Ontario dojrzało do tej zmiany i gotowe jest dołączyć do innych jurysdykcji, aby uczynić życie bardziej wygodnym – powiedział Ford – Uważam, że należy wprowadzać to, co jest wygodne dla ludzi, a nie to, co jest wygodne dla rządu.

Ale Horwath wylała na głowę Forda miskę zimnego piwa, mówiąc, że ludzie dobrze wiedzą, gdzie mogą kupić alkohol. Problem, o którym mówiła, wykracza poza wygodę.

Andrea Horwath z kandydatem partii NDP w okręgu Rainy-River Glenem Archerem.

Andrea Horwath z kandydatem partii NDP w okręgu Rainy-River Glenem Archerem.

- To coś więcej niż tylko dostępność, to odpowiedzialność społeczna – powiedziała Horwath – Ten element społecznej odpowiedzialności jest niezwykle ważny.

Horwath w sobotę prowadziła kampanię wyborczą w północnym Ontario, gdzie omówiła swoją strategię opieki zdrowotnej – obiecała więcej łóżek szpitalnych i dbałość o opiekę długoterminową. Odwiedziła też targ z produktami rolniczymi.

Liberalny rząd rozszerzył sprzedaż alkoholu w ostatnich latach poza prowincjonalną firmą LCBO. Obecnie lekki alkohol taki jak piwo i cydr jest dostępny w ponad 350 sklepach spożywczych, a w 70 są sprzedawane wina.

Zgodnie z planem rządu Kathleen Wynne alkohol w postaci cydru, piwa i wina miał trafić do 450 sklepów spożywczych, ale liberałowie nie wspierają zwiększania sprzedaży do innych punktów sprzedaży detalicznej.

A oto wyniki ostatnich sondaży przedwyborczych:

aaandrea2