Na farmie wykopano 9 zamęczonych na śmierć koni

Lokalnie Top News maj 21, 2018 at 10:00 am

aakonie

Trzy osoby staną przed sądem oskarżone o skrajne okrucieństwo wobec zwierząt.

Z ziemi na farmie w Whitchurch-Stouffville wykopano zwłoki co najmniej dziewięciu koni. Zostały zidentyfikowane przez właściciela nieruchomości, Michaela Cheunga i sąsiadów.

Dochodzenie w sprawie maltretowanych koni przeprowadziło Ontaryjskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (Ontario Society for the Prevention of Cruelty to Animals – OSPCA).

Jason Small

Jason Small

David Small, jego żona Victoria i ich 32-letni syn Jason zostali oskarżeni o sprawianie zwierzętom cierpienia, niedostarczenie odpowiedniego pożywienia i niezapewnienie opieki koniecznej do ogólnego dobrostanu.

Oskarżeni wynajmowali farmę położoną około 50 kilometrów na północny wschód od Toronto.

W lipcu Michael Cheung zakupił 10-hektarową farmę i siedlisko od dwóch emerytowanych oficerów RCMP za 2,7 miliona dolarów. Kupno farmy traktował jako długoterminową inwestycję. Wynajął posiadłość Speedsport Stables – spółce hodowlanej należącej do rodziny Smal.

- Chcieli hodować konie – mówi – Układ był bardzo prosty.

Rodzinna spółka płaciła właścicielowi farmy 5500 dolarów miesięcznie za używanie farmy i trzymanie 25 koni w stajni. Właściciele firmy nie mieszkali na miejscu, lecz wynajęli stojący na farmie dom mieszkalny komu innemu.

- Wynająłem miejsce ludziom, którzy wyglądali na profesjonalistów. Automatycznie założyłem, że zajmą się końmi, ponieważ to był ich interes – mówi Cheung, dyrektor finansowy dwóch salonów samochodowych funkcjonujących w okolicy.

Twierdzi, że nie zdawał sobie sprawy ze skali problemów, dopóki sąsiad nie powiedział mu na początku kwietnia, że ​​konie nie były wyprowadzane na zewnątrz przez całą zimę. Właśnie wtedy wszedł do wielkiej stajni w kolorze musztardy, gdzie zobaczył końskie boksy wypełnione nawozem. Unosił się zapach moczu, nigdzie nie było świeżego siana.

Cheung zaczął mieć obawy, że coś jest nie tak już w grudniu, kiedy firma zaczęła zalegać z czynszem.

Twierdzi, że rodzina miała cztery miesiące opóźnienia w płatnościach. Byli winni 22 tysiące dolarów, kiedy zdecydował się na ich eksmisję pod koniec kwietnia. Zrobił to umieszczając za radą policji napisy “Zakaz wstępu” i blokując wjazd na farmę na dwa dni. W tym czasie Cheung płacił ludziom za karmienie koni.

Stwierdzono, że konie są wygłodzone, mają “chudy stan ciała, z żebrami, biodrami i kręgosłupem, które są dobrze widoczne na wielu zwierzętach” – poinformowało OSPCA.

- Czternaście wycieńczonych koni i kucyk zostało umieszczone w nowych domach – powiedziała rzeczniczka Towarzystwa, Melissa Kosowan

Weterynarz Oscar Calvete

Weterynarz Oscar Calvete

- Znaleziono także jedną świnię, cztery kurczęta i psa – powiedział Cheung,

Oscar Calvete, weterynarz specjalizujący się w opiece nad końmi, sprowadzony przez OSPCA, powiedział, że jest to najgorszy przypadek zaniedbań wobec zwierząt, jakie widział podczas swojej 36-letniej kariery.

- Byłem zaskoczony, kiedy odkopaliśmy dwa konie, a potem byłem jeszcze bardziej zaskoczony, gdy znaleźliśmy kolejne. To jest po prostu przerażające.

Mówi, że istnieją dowody na to, że konie nie były odpowiednio pielęgnowane kiedy żyły i wygląda na to, że z głodu usiłowały jeść ogrodzenie.

- To nie jest normalne – mówi weterynarz – Konie nie jedzą drewna.

Konie w zimie z głodu obgryzały drewniane ogrodzenie.

Konie w zimie z głodu obgryzały drewniane ogrodzenie.

Kiedy załogi wyciągały konie z ziemi, Calvete mówi, że widział “świeżą krew” na ich szczątkach.

- Wydaje się, że zwierzęta zostały pochowane stosunkowo niedawno – wyjaśnił.

Oskarżeni mają stawić się 6 lipca w sądzie w Newmarket.