Smaczne, aromatyczne i zdrowe- zioła w ogrodzie

Any Uncategorized O ogrodach bez ogródek maj 21, 2018 at 12:04 am

 

Dla jednych służą do poprawienia smaku potraw, dla innych są cennym środkiem leczniczym. Mają korzystny wpływ na człowieka. Zarówno na metabolizm, zdrowie, a także zmysły, w szczególności węchu. Stanowią źródło składników, które są stosowane w kuchni, lecznictwie, aromaterapii, odstraszaniu owadów, dezynfekcji i kosmetologii. Ich właściwości nie powinniśmy lekceważyć. Ogród ziołowy to miejsce, które przyciąga zapachem  i kolorem. Zioła to rośliny miododajne dla pszczół, wabiące motyle i owady (np. hyzop, tymianek, oregano i ogórecznik)

Zioła jednoroczne oraz dwu-  i wieloletnie nie powinny być sadzone obok siebie. Najlepiej jak każda kategoria pozostanie posadzona oddzielnie. Zioła, które potrzebują dużo miejsca wolą rosnąć samotnie- np.: lubczyk, dzięgiel, hyzop, wawrzyn, bylica czy lawenda. Zioła jednoroczne, które lubią swoje towarzystwo to: majeranek, pietruszka, koper, rzeżucha, trybula i ogórecznik. Wieloletnie, które się wspierają nawzajem to- tymianek, szałwia, estragon, szczypior i melisa oraz oregano, szałwia i cząber. Melisa jest ziołem, który zawsze wspiera swoich sąsiadów, a rozmaryn korzystnie wpływa na wzrost bazylii.

2242-ziola-w-ogrodzie

Zioła mają małe wymagania co do uprawy. Należy je jedynie odchwaszczać i podlewać. Potrzebują jedynie żyznej gleby, słonecznego stanowiska oraz osłonięcia od wiatru. Regularnie przycinane gwarantuje nam stały i równomierny wzrost roślin. Ponadto najbardziej aromatyczne są młode listki i łodygi, które wyrastają wkrótce po przycięciu. Zioła, które uprawiamy dla liści (bazylia, cząber, melisa, kolendra, tymianek, rozmaryn, hyzop, lubczyk) nie powinny zakwitnąć, bo tracą cenne właściwości. Majeranek natomiast najcenniejsze ma wierzchołki pędów z pąkami kwiatowymi.  Najlepszą porą na zbiory to godziny popołudniowe lub po wyschnięciu porannej rosy zanim zrobi się upalnie. Posadźmy je blisko domu, aby świeże zioła zawsze były w zasięgi ręki.

ziola_uprawa_1053460

  Jak zatrzymać aromat ziół? 

Świeżo zebrane zioła mają najwięcej aromatu, jednak nie nadają się do dłuższego przechowywania. Jednym ze sposobów konserwowania ich jest suszenie. Najczęściej suszymy zioła o aromatycznych liściach. Wystarczy zebrane gałązki związać po kilka w pęczku i powiesić łodygami do góry w przewiewnym i ocienionym miejscu. Możemy też ususzyć je w suszarce do warzyw i owoców. Zioła takie jak pietruszka, koperek i szczypior najlepiej zamrozić. Dobrym sposobem jest użycie pojemników na kostki lodu- trzeba wypełnić je ziołami, zalać wodą lub oliwą i zamrozić. Innym sposobem na wykorzystanie naszych roślin są oleje ziołowe. Rozdrobnione zioła wsypujemy do słoja i zalewamy gorącym olejem (ok. 40 stopni) Szczelnie zamykamy słój i zawijamy kocem. Po 24 godzinach przenosimy do ciemnego pomieszczenia i temp. ok 20 stopni. Wstrząsamy co kilka dni. Po ok. 3-4 tygodniach filtrujemy i przelewamy do butelek. Możemy też zrobić ocet ziołowy, który również urozmaici nasze potrawy. Świeże zioła zgniatamy i luźno układamy w słoju. Zalewamy octem winnym lub jabłkowym i zamykamy. Stawiamy w ciepłym miejscu i wstrząsamy codziennie. Po 2 tyg. Przecedzamy i przelewamy do butelek. Najlepsze zioła do oleju to- bazylia, cząber, czosnek, estragon, fenkuł, majeranek, mięta, pietruszka, rozmaryn i tymianek. Do octu polecam- podobny zestaw, jednak bez pietruszki, lecz z koperkiem, liściem laurowym, melisą i trybulą. Połączenie ziół zależy oczywiście od naszych upodobań smakowych. Naprawdę mamy w czym wybierać.

oliwa-smakowa-oliwa-aromatyzowana-przepis

  Zosia w ogrodniczkach