Ted Nolan pożegnał się z reprezentacją Polski

Kanada Top News maj 21, 2018 at 12:30 pm
Ted Nolan

Ted Nolan

Kanadyjczyk Ted Nolan nie jest już selekcjonerem hokejowej reprezentacji Polski. Nowego trenera ma wyłonić wyłoni konkurs ogłoszony przez PZHL.

Polski Związek Hokeja na Lodzie oficjalnie poinformował o zakończeniu współpracy z Tedem Nolanem i jego asystentem Tomem Coolenem. Kanadyjczycy pracowali z biało-czerwonymi tylko przez jeden sezon.

Niektórzy mogą mieć jednak wątpliwości, co do zasadności użycia słowa „pracowali”. O ile Coolen, pełniący równocześnie funkcję trenera Tauronu GKS Katowice, był w Polsce przez cały czas, o tyle Nolan nad Wisłą pojawił się tylko kilka razy. Na początku dał impuls kadrze i ta zaczęła grać lepiej, a dzięki jego staraniom nawet pojechała na obóz w Kanadzie. Później jednak było już tylko gorzej, a wszystko skończyło się porażką w MŚ Dywizji IA w Budapeszcie. Pod koniec kwietnia biało-czerwoni w stolicy Węgier wygrali tylko jedno z pięciu spotkań, zajęli ostatnie miejsce w gronie sześciu ekip i pożegnali się z zapleczem elity.

– Moi zawodnicy byli przemęczeni. Patrzę, jak gracze trenują i widzę, że nie odbywa się to tak, jak powinno w 2018 roku. Jest bardziej jak w latach 60. Zawodnicy potrzebują odpoczynku! Trenują po 12 miesięcy w roku. W lutym, gdy spotkaliśmy się przy okazji turnieju EIHC, hokeiści byli wyczerpani. Mentalnie i fizycznie – stwierdził Nolan. Przed MŚ nakazał przeprowadzenie badań krwi, a wyniki niektórych graczy były zatrważające i wskazywały na bardzo duże przemęczenie organizmu. W związku z tym selekcjoner na ostatniej prostej przed turniejem dawał hokeistom sporo wolnego i nie przeprowadzał ciężkich treningów. To nie przyniosło rezultatu.

Czy na jego pracę miały wpływ także zawirowania w związku i domniemany brak wypłat należnych mu pieniędzy? Tego Kanadyjczyk nie chciał komentować.

– Szkoda, że kanadyjscy trenerzy przyszli w takim momencie. Gdyby pojawili się kilka lat wcześniej, np. w okresie, gdy byli u nas rosyjscy trenerzy, to mogliby zrobić dużo więcej – powiedział napastnik kadry Aron Chmielewski. Następcą Nolana prawdopodobnie zostanie Polak lub trener dobrze znający polskie realia.

17 meczów pod wodzą Nolana rozegrali Polacy. Wygrali 6 z nich.