Carassauga – festiwal kultur

Gdzie na weekend Series maj 22, 2018 at 10:52 pm

1

Carassauga to największy festiwal etniczny w Ontario, który w tym roku odbywa się po raz 33. Każdy z nas, każdy mieszkaniec Mississaugi, Toronto czy Brampton,  jest jak kolejne kolorowe szkiełko w wielokulturowym kalejdoskopie GTA. Warto to sobie uświadomić, bo Nasz Festiwal rozpoczyna się już w najbliższy piątek.

Carassauga to organizacja społeczna non-profit, działająca w oparciu o pracę dziesiątek wolontariuszy, umiejętności organizacyjne liderów i hojność sponsorów. Tradycja rozpoczęła się w 1986, kiedy to festiwal startował w dziesięciu pawilonach. Wszystko za sprawą inspiracji, jaką dla wielokulturowej społeczności miasta była burmistrz Mississaugi Mayor Hazel McCallion – rok wcześniej na obradach w starym budynku ratusza miejskiego zaproponowała, by stworzyć wspólnie dużą imprezę etniczno-kulturową. Szybko Carassauga stała się doroczną, trzydniową tradycją dwudziestodwugodzinnego, barwnego święta. Oficjalnie największy festiwal wielokulturowy w Ontario i drugi co do wielkości w całej Kanadzie, co roku przyciąga rzecze sympatyków – tak mieszkańców GTA, jak turystów. W ubiegłym roku 5,213 artystów wystąpiło na scenach Carassaugi, wspierana przez 6,668 wolontariuszy, co samo w sobie stworzyło niesamowite doświadczenie multikulturowe. 997 przedstawień na festiwalowych scenach, stoiska i kramy podziwiało 385,682 odwiedzających (dotychczasowy rekord).To właśnie wspólne zaangażowane społeczności w organizację imprezy jest w pewnym sensie uhonorowaniem wielokulturowego pejzażu Mississaugi.

11Ceremonia otwarcia 33. Festiwalu odbędzie się w piątkowy wieczór, o 7:30 pm, w głównym budynku festiwalowym Hershey Centre – Main Arena Stage, w pawilonie afrykańskim. Imprezę rozpocznie niezwykle barwna Parada Narodów (Parade of Nations), podczas której najłatwiej będzie można zrozumieć i przyswoić różnorodność kulturową Mississaugi. Do niedzielnego wieczoru w dziesięciu tematycznych pawilonach obcować będzie można ze sztuką, kulturą, językiem, tradycjami i kuchnią trzydziestu dwóch krajów, z których aż siedem zaprezentuje się na festiwalu po raz pierwszy. Szczegółową mapę, adresy pawilonów oraz rozkład jazdy festiwalowych autobusów znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia: https://www.carassauga.com. Wśród nacji, które w tym roku zdecydowały się wziąć udział w Carassaudze znajdziecie: pawilon afrykański, brazylijski, kanadyjski, chiński, kolumbijski, chorwacki, cypryjski, ekwadorski, egipski, grecki, hawajski, hinduski, indonezyjski, iracki, irlandzki, jamajski, koreański, kirgiski, libański, macedoński, meksykański, nepalski, pakistański, peruwiański, filipiński, polski, portugalski, serbski, turecki, ten z Trynidad & Tobago oraz ukraiński i wietnamski. W najbliższy weekend, jak sami widzicie, można nie ruszając się z miasta (a ruszając w miasto) zwiedzić ładny kawałek świata. W każdym z pawilonów i na każdym ze stoisk i scen odbywają się przez dwa dni najróżniejsze występy artystyczne, koncerty, pokazy taneczne. W polskim pawilonie nie zabraknie rodzimej muzyki oraz folkloru – wystąpią zespoły Radość – Joy, Źródło, Lechowia oraz góralski zespół Harnasie.
W ramach poznawania smaków świata przygotowano ofertę kulinarną Tonnie Taste, gdzie ze dwa dolary będzie można spróbować wybranych pyszności, bez obaw, że miejsce w żołądku nazbyt prędko się nam skończy. Brazylijskie kulki serowe czy churros, kanadyjski cydr jabłkowy, indonezyjski makaron, koreańskie bulgogi, chorwackie cevape z ajvarem, kolumbijskie empanady, cypryjskie mini „gołąbki” zawijane w marynowane liście winogron… lista jest długa, a dla koneserów nowych smaków okazja doskonała. Dostępne będą oczywiście także pełnowymiarowe dania etnicznych kuchni oraz najróżniejsze trunki.

18Stworzono także specjalną strefę dla najmłodszych (do 12 lat), pełną interaktywnych zabaw, gier i pokazów sportowych, warsztatów artystycznych z nieodzownym malowaniem twarzy czy pisaniem swojego imienia w różnych językach, z festiwalowymi maskotkami-gigantami Carra i Missi oraz wieloma innymi atrakcjami. Strefa dla dzieci mieści się na dolnym poziomie Mississauga SportZone – Indoor Soccer Field. Co istotne – wstęp na Carassaugę dla najmłodszych (do 12 roku życia) jest bezpłatny. W specjalnych festiwalowych paszportach dzieciaki zbierać mogą pieczątki, a także drobne nagrody. Kids Zone czynna jest w sobotę 26 maja między 1pm a 10pm oraz w niedzielę 27 maja między 1pm a 7pm.

Dla dorosłych wstęp na Carassaugę to jedyne $10 w przedsprzedaży. Festiwalowy paszport uprawnia do nielimitowanej ilości odwiedzin we wszystkich dziesięciu pawilonach, na wszystkich trzydziestu dwóch stoiskach, wstęp na wszystkie występy, darmowe degustacje i zabawy dla dzieci. Z paszportem również korzystać można bezpłatnie z miejskich autobusów sieci MiWay, oczywiście w godzinach trwania imprezy oraz specjalnymi autobusami festiwalowymi. Bilety wstępu w przedsprzedaży kupić można on-line do 4pm w piątek 25 maja lub osobiście w jednym z wielu punktów sprzedaży – np. w miejskich bibliotekach, w Living Arts Centre czy niektórych oddziałach banków RBC i Scotiabank (dokładna lista na stwonie internetowej). Paszporty zakupione on-line należy odebrać osobiście w siedzibie biura festiwalowego przez oficjalnym rozpoczęciem się imprezy – Mississauga SportZone 5600 Rose Cherry Place, II piętro, Mississauga, ON L4Z 4B6, Tel: 905.615.3010, godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 10:00 am to 5:00 pm. Trzecia opcja, dla wielu najwygodniejsza, to zakup biletu przy wejściu w którymkolwiek z pawilonów, w cenie $12 od osoby. Godziny trwania Carassaugi: piątek 25 maja 7:30pm – 12:00am, sobota 26 maja 1:00pm do 12:00am, niedziela 27 maja 1:00pm do 7:00pm. https://www.carassauga.com

7