Stracili w ogniu cały dorobek

Lokalnie Top News maj 22, 2018 at 10:00 am
Ci artyści stracili wszystko w ogniu jaki wybuchł w Walnut Studios. Od lewej: Ursula McDonnell, malarka portretowa i abstrakcyjna; Johana Cordero, projektantka mody; Rob Croxford, malarz; Katrina Schaman, artystka abstrakcyjna krajobrazu; Kristyn Watterworth, malarka.

Ci artyści stracili wszystko w ogniu jaki wybuchł w Walnut Studios. Od lewej: Ursula McDonnell, malarka portretowa i abstrakcyjna; Johana Cordero, projektantka mody; Rob Croxford, malarz; Katrina Schaman, artystka abstrakcyjna krajobrazu; Kristyn Watterworth, malarka.

Dziesiątki artystów straciło warte tysiące dolarów efekty swojej pracy w pożarze, który wybuchł w znanym kompleksie pracowni artystycznych na zachodzie Toronto.

aartysci4Ilene Sova, dyrektor artystyczny Walnut Studios, mówi, że płakała, gdy usłyszała wiadomość o pożarze, który wybuchł rankiem w sobotę. Studia mieszczą się w dużym magazynie przy Walnut Ave 83. Kiedyś mieściła się tu fabryka konserw. Teraz był domem dla “rodziny” około 45 artystów.

- Jestem niepocieszona – mówi Sova – Dla mnie przerażająca jest myśl o tych artystach, o tym, co utracili, o liczbie godzin poświęconych na tworzenie dzieł, które spopielały w ogniu. O materiałach i wyposażeniu poszczególnych pracowni. Jak to zastąpić?”

Na szczęście nikt nie został ranny w płomieniach. Strażacy uważają, że nie ma przesłanek sugerujących, że pożar mógł być skutkiem podpalenia.

aartysci3Zainteresowani artyści szukają teraz nowej przestrzeni do pracy.

- W ciągu ostatnich kilku dni próbowaliśmy skupić się na fakcie, że stało się to w czasie, gdy nikogo nie było w budynku, co jest bardzo szczęśliwym zbiegiem okoliczności – powiedziała Sova.

Malarze, rzeźbiarze, projektanci mody, producenci biżuterii, fotograficy i instalatorzy plastyczni wykorzystywali budynek, który miał dwa główne studia połączone korytarzem i przestrzeń na poddaszu. W studiach prowadzony był także szkolny program artystyczny, w ramach którego artyści uczyli uczniów szkół z Toronto District School Board i Toronto Catholic School Board.

aaartysci5Niektórzy artyści trzymali w pomieszczeniach swoich pracowni od 20 do 30 dzieł sztuki, z których wiele zostało poważnie uszkodzonych. Wielu artystów gromadziło tam dzieła sztuki, przygotowując się do nadchodzących wydarzeń, takich jak Toronto Outdoor Art Fair, Riverdale Art Walk i Queen West Art Crawl.

Większość artykułów plastycznych, elementów wyposażenia i przestrzeni roboczych również zostało zniszczonych.

Sova opowiada, że to właściciel budynku, ​​Jason Martins, który mieszka w pobliżu powiedział jej, że rano obudził go zapach dymu. Natychmiast zadzwonił na numer 911, ale zanim przybyły ekipy strażackie ogień był tak duży, że strażacy musieli przebić dach, by móc stłumić ogień.

Większość ognia została szybko stłumiona, a pożar opanowany. Strażacy jednak pozostali na miejscu aż do godziny 17.00. dogaszając wciąż tlące się miejsca.

W sumie w akcji gaszenia ognia brało udział 50 strażaków i 15 wozów strażackich. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, a badacze usiłują ustalić, gdzie było źródło ognia.