Arcybiskup Krajewski zostanie kardynałem

Polak w świecie maj 24, 2018 at 2:34 pm

zz arcybiskupKonrad Krajewski, arcybiskup z najbliższego otoczenia papieża, otrzyma godność kardynała – ogłosił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Watykanie. Będzie on pierwszym Polakiem, który zostanie mianowany kardynałem przez obecnego papieża. Do tego kardynałem dość znanym z akcji charytatywnych, które organizuje w imieniu Franciszka. 

Nazywany jest “charytatywnym ramieniem papieża”. Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki świętego Piotra – oto arcybiskup Konrad Krajewski, który jako pierwszy Polak otrzyma godność kardynała od papieża Franciszka, w czasie uroczystości konsystorza 29 czerwca.

- Ta kardynalska “purpura jest dla biednych i wolontariuszy, ja nie mam żadnych zasług” - oświadczył abp Krajewski, odnosząc się do nominacji. W rozmowie z watykańskim portalem informacyjnym podkreślił, że nigdy się tego nie spodziewał ani “nie zabiegał” o to. - Ta nominacja nie jest dla mnie, ona jest dla jałmużnika - dodał. - Ja tylko zrobiłem to, co chciał zrobić Ojciec Święty - zapewnił przyszły kardynał.

54-letni obecnie arcybiskup Krajewski pracował w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Był jednym z ceremoniarzy za trzech pontyfikatów: Jana Pawła II, Benedykta XVI i przez kilka miesięcy po wyborze Franciszka w marcu 2013 roku. 3 sierpnia 2013 roku został mianowany przez niego papieskim jałmużnikiem i podniesiony do godności arcybiskupa. Wraz z tą nominacją – jak zauważają watykaniści – funkcja ta zaczęła nabierać coraz większego znaczenia, a arcybiskup Krajewski został jednym z najbliższych współpracowników Franciszka.

Jałmużnik codziennie referuje papieżowi swoją działalność i informuje o sumach przekazanych na cele dobroczynne. Przeznaczany jest na nie w całości dochód ze sprzedawanych przez jego urząd papieskich błogosławieństw.

Wraz z polskim arcybiskupem kardynałami zostanie łącznie 14 dostojników z całego świata.