Poparcie wyborców: NDP i Torysi po 37%, Liberałowie tylko 21%

Lokalnie Top News maj 24, 2018 at 4:00 pm

Ontario Election 20180517Najnowsze badania sondażowni Leger przeprowadzone na równe 2 tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Ontario wskazują, że Nowi Demokraci mają taki sam poziom poparcia ze strony wyborców jak Konserwatyści – 37%. Nadal większość badanych uważa jednak, że to Partia Konserwatywna zdobędzie władzę. Liberałowie prawie przestali się liczyć w tym wyścigu (21%).

Olbrzymia część wyborców (aż jedna trzecia) wstrzymała się z udzieleniem odpowiedzi na kogo zagłosuje, uważając, że ma jeszcze czas na decyzję.

Według cytowanego sondażu, 63% zwolenników Liberałów zagłosuje na NDP aby nie dopuścić Douga Forda do władzy. Zdaniem wiceprezydenta firmy Leger Christiana Bourque, odzwierciedla to niechęć respondentów do Liberałów kierowanych przez Kathleen Wynne, faworyzując Nowych Demokratów prowadzonych przez Andreę Horwath, która zręcznie sugeruje wyborcom, że będzie najlepszym premierem. Uzyskuje ona poparcie ze strony obu płci i we wszystkich grupach wiekowych, podczas gdy Doug Ford jest przede wszystkim faworytem mężczyzn.

zz trojkaZapytani dodatkowo o to, który z liderów najlepiej prowadzi swoją kampanię, respondenci odpowiedzieli, że Andrea Horwath (34%), następnie Doug Ford (23%) i Kathleen Wynne (9%). Nawet wśród konserwatywnego elektoratu tylko 59% badanych wskazało pod tym względem na Douga Forda.

Christian Bourque twierdzi, że większość, bo 40% badanych przekonanych jest o tym, że wybory wygrają Konserwatyści. 13% skłania się w takim przekonaniu ku NDP i tyle samo ku Liberałom. Pozostali nie chcą zgadywać.

Zdaniem wiceszefa sondażowni, wynik wyborów jest wciąż nieprzewidywalny.

Leger przeprowadził swą ankietę w dniach od 18 do 22 maja wśród 1008 Ontaryjczyków  uprawnionych do głosowania. Aby zapewnić najbardziej reprezentatywną próbkę populacji, sięgano po respondentów według klucza z ostatniego spisu powszechnego na podstawie wieku, płci, języka ojczystego, regionu i edukacji.

Więcej - TUTAJ.

Doug Ford z kandydatką polskiego pochodzenia - Kingą Surmą (Etobicoke Centre)

Doug Ford z kandydatką polskiego pochodzenia – Kingą Surmą (Etobicoke Centre)