Zamach bombowy w restauracji w Mississaudze

Lokalnie Series Top News maj 25, 2018 at 6:00 am

aabomba2

Policja regionu Peel poszukuje dwóch mężczyzn, którzy detonowali domowej roboty bombę w restauracji w Mississaudze.

W wyniku wybuchu rannych zostało 15 osób.

aabomba8Policja opublikowała opis dwóch podejrzanych mężczyzn.

Pierwszy z nich jest wysoki, mierzący 175-185 centymetrów, z krępą budową ciała i jasną skórą. Wyglądał na młodego człowieka w wieku około dwudziestu kilku lat, miał na sobie ciemnoniebieskie dżinsy, ciemną rozpinaną bluzę zapinaną na głowę i czapkę baseballową z jasnoszarym daszkiem. Jego twarz była zasłonięta czarną tkaniną.

Drugi podejrzany jest opisany jako nieco niższy, z jasną skórą i szczupłą budową ciała. Miał na sobie wyblakłe niebieskie dżinsy, ciemną rozpinaną bluzę z kapturem narzuconą na głowę, szarą koszulkę i ciemne buty. On też miał zasłoniętą twarz.

aabombaEkipy ratownicze zareagowały natychmiast i przybyły do indyjskiej restauracji Bombay Bhel w pobliżu Hurontario Street i Eglinton Avenue w czwartek około godziny 22:30.

Jeden z sanitariuszy, Joe Korstanje powiedział, że trzy osoby odniosły bardzo poważne obrażenia.

- Przewieźliśmy je do centrów urazowych. Ich stan jest krytyczny od zranień po wybuchu – powiedział.

Korstanje powiedział, że pozostałe 12 ofiar doznało drobne obrażenia.

aabomba9Andre Larrivee, który mieszka w pobliżu mówi, że oglądał telewizję, gdy usłyszał głośną eksplozję.

- Było naprawdę głośno – powiedział, porównując hałas z generatorem elektrycznym, który niedawno wybuchł na pobliskim placu budowy.

Inni ludzie, którzy robili zakupy w sąsiednich sklepach – i czekali, aż ich pojazdy zostaną zwolnione zza policyjnej taśmy – również usłyszeli głośny wybuch.

Na jakiś czas drogi w obszarze wybuchu zostały zablokowane.

Aktualizacja z piątkowego poranka:

Jennifer Evans z regionalnej policji Peel, powiedziała, że troje najciężej poszkodowanych w zamachu ofiar to 35-letni mężczyzna z Brampton, 62-letnia kobieta z Mississaugi i 48-letnia kobieta, również z Mississaugi.

Inne ofiary w wieku od 23 do 69 lat zostały opatrzone w szpitalach i powróciły do domów.

- Chcę zapewnić, że policjanci robią wszystko co tylko możliwe, wykorzystując wszelkie zasoby, aby zlokalizować i schwytać osoby odpowiedzialne za ten straszny czyn – powiedziała Evans reporterom w pobliżu miejsca zamachu w piątek rano.

Evans powiedziała, że funkcjonariusze z Peel powiadomili policje w Toronto, York, Durham i Halton, jak również służby policyjne prowincji Ontario i RCMP. Poinformowała też, że w chwili wybuchu bomby w restauracji odbywały się dwa osobne prywatne przyjęcia. Były małe dzieci. Żadne z nich nie zostało ranne.

Evans stwierdziła, że jest zbyt wcześnie, by zdecydować, czy wybuch w okolicach Hurontario Street i Eglinton Avenue East był związany z terroryzmem.

- Nic nie wskazuje na to, że jest to akt terrorystyczny, nic nie wskazuje, że jest to przestępstwo powodowane nienawiścią. W tej chwili, na wstępnym etapie śledztwa niczego nie wykluczamy.

Funkcjonariusze przeprowadzają wywiady ze świadkami i ofiarami oraz zbierają dowody na miejscu zdarzenia. Osoby, które opuściły restaurację, są proszone o skontaktowanie się z policją Peel.

Restauracja została ewakuowana po tym incydencie i została zamknięta. Miną jeszcze godziny, zanim plac, gdzie się znajduje, zostanie ponownie otwarty.

Burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie wyraziła współczucie dla ofiar zamachu.

- Moje myśli i modlitwy są z ofiarami, jestem wdzięczna, że nie było ofiar śmiertelnych – powiedziała Crombie – Z pewnością nie jest to coś, co mogłoby się wydarzyć w Mississauga, nie w mojej Mississaudze, to nie jest Mississauga, którą znam.

Crombie stwierdziła, że była to “haniebna” zbrodnia.

-Oczywiście, ludzie, którzy to zrobili, muszą odpowiedzieć za swoje zbrodnie i muszą zostać postawieni przed obliczem sprawiedliwości – dodała burmistrz miasta.

aabpmba6

aabomba7

aabomba5