Team Canada walczy w Polsce w Lidze Narodów

Kanada Top News maj 26, 2018 at 4:00 pm
Stephane Antiga

Stephane Antiga

Przewodzi mu Stephane Antiga, który cztery lata wcześniej jako trener Polaków wywalczył w tym samym miejscu mistrzostwo świata. 

Podopieczni Stephane’a Antigi ogromny sukces odnieśli w minionym roku, kiedy to w Lidze Światowej nie tylko znaleźli się w turnieju finałowym, ale także stanęli na najniższym stopniu podium, w meczu o brązowy medal, pokonując Amerykanów.

Liga Narodów w tym roku zastąpiła Ligę Światową i jest ważnym przygotowaniem do mistrzostw świata pod koniec sezonu. W rozgrywanym w Polsce pierwszym turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów, Kanada zmagania w tej lidze rozpoczęła od spotkań z Rosjanami, Koreańczykami i gospodarzami.

Najpierw Kanadyjczycy rozegrali dwa sparingowe mecze z biało-czerwonymi. W Katowicach wygrali 3:1, a w Opolu prowadzili już 2:0 i wszystko wskazywało na to, że odniosą kolejną wygraną ale ostatecznie przegrali 2:3.

W piątek, kiedy już oficjalnie ruszyła Liga Narodów, w meczu otwarcia Kanadyjczycy ulegli Rosjanom 0:3. Dzisiaj jednak pokonali Koreą Południową, a z Polską zmierzą się dopiero niedzielę w Krakowie.

Team Canada

Team Canada

Z kolei Polska jest do tej pory niepobita: w piątek rozbiła Koreę 3:0, a dziś zrobiła to samo z mistrzami Europy, Rosjanami

Nowym trenerem reprezentacji Polski jest Belg Vital Heynen, który zastąpił Włocha Ferdinando De Giorgiego, który ze względu na niesatysfakcjonujące wyniki pożegnał się z posadą po jednym sezonie.

Vital Heynen

Vital Heynen

W Lidze Narodów bierze udział 16 ekip, które zostały podzielone na dwie grupy – uczestników stałych i pretendentów. Polska należy do pierwszej z nich. Stali uczestnicy mają pewny udział w kolejnej edycji niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci muszą się liczyć z ewentualnym spadkiem. Bieżący ranking – TUTAJ.

Pięć turniejów, piętnaście spotkań na czterech kontynentach w ciągu pięciu tygodni. Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. Do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca na stadionie piłkarskim w Lille, zakwalifikuje się pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej. Stawkę Final Six uzupełnią Francuzi jako gospodarze.

Pełny rozkład spotkań i wszystkie wyniki – TUTAJ.

W dniach 8-10 czerwca Kanada jest gospodarzem turnieju w TD Place w Ottawie. Jej przeciwnikami będą Australia, Niemcy i USA. Bilety – TUTAJ.

Środkowym reprezentacji Kanady jest Arthur Szwarc, który ma polskie korzenie.

Arthur Szwarc

Arthur Szwarc

– W zeszłym roku bardzo cieszyliśmy się z brązowego medalu. Nie da się ukryć, że bardzo chcielibyśmy powtórzyć ten sukces, a nawet zająć wyższe miejsce. Jednak trener wyraźnie nam zaznaczył, że naszym podstawowym celem jest utrzymać się w Lidze Narodów w kolejnym roku – powiedział Arthur Szwarc po sparringach z Polską.

– Zagraliśmy całkiem dobre spotkania. Jesteśmy zadowoleni z tego, co zaprezentowaliśmy. Mieliśmy kilka celów postawionych przed tymi sparingami, które udało się nam zrealizować – ocenił Arthur Szwarc, który nie ukrywał radości z tego, że po raz kolejny miał możliwość zagrania przed polską publicznością. – Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłem zagrać w Polsce. Uwielbiam grać przed wspaniałą polską publicznością. Kibice są niesamowici. Widać, że bardzo lubią siatkówkę.