Coraz bliżej finiszu kampanii wyborczej

Lokalnie Top News maj 27, 2018 at 10:00 am
Andrea Horwath w czasie kampanii wyborczej próbowała swych sił jako spawacz.

Andrea Horwath w czasie kampanii wyborczej próbowała swych sił jako spawacz.

Wszystkie poważne przedwyborcze sondaże wskazują na sromotną przegraną Liberałów. Mimo to Kathleen Wynne nie poddaje się.

To znaczy nie wiadomo – czy rzeczywiście się nie poddaje, czy robi dobrą minę do złej gry.

Kathleen Wynne mimo złych sondaży nie poddaje się.

Kathleen Wynne mimo złych sondaży nie poddaje się.

- Czy mam się poddać? Absolutnie nie – powiedziała Wynne na spotkaniu z wyborcami na nabrzeżu w Toronto – To ważne, abyśmy mówili o tym, co zrobiliśmy i co możemy zrobić w przyszłości Nasz rząd pomógł umocnić biznes, zachować silną gospodarkę i sprawiedliwy podział dochodów. Są to osiągnięcia zbyt ważne, by o nich nie mówić.

Pretendentka do fotela premiera prowincji, Andrea Horwath z kolei wyraziła pogląd, że ludzie są zadowoleni z faktu, że nie muszą opowiadać się po żadnej z dwóch partii, które rządziły prowincją od 1995 roku. Warto przypomnieć, że wyborcy wyrzucili rządzącą ekipę Nowych Demokratów pod przewodnictwem Boba Rae. Horwath nie wspomniała, że czteroletnie rządy NDP były kataklizmem dla gospodarki, że Ontario stanęło na skraju bankructwa. To wtedy władzę objęli Postępowi Konserwatyści pod wodzą Mike’a Harrisa, który proklamował „rewolucję zdrowego rozsądku” i wyciągnął prowincję z tarapatów. Rząd Harrisa został zastąpiony w 2003 roku przez liberalny gabinet Daltona McGuinty’ego.

- Ta kampania jest o zmianie na lepsze, chodzi o przyszłość w Ontario, gdzie ludzie mogą zacząć budować lepsze życie – powiedziała Horwath na spotkaniu z wyborcami we wschodnim Toronto – Ludzie myślą, że jest coś ekscytującego w fakcie, że nie musimy zadowalać się tym samym, co ustaliliśmy przez ostatnie dwie i pół dekady.

Tasleem Riaz

Tasleem Riaz

W piątek Torysi nagłośnili fakt, że kandydat NDP we wschodnim Toronto – Tasleem Riaz – opublikowała obraźliwe komentarze w Internecie, w tym post z 2013 roku, w którym zacytowała Adolfa Hitlera.

Riaz szybko wydała oświadczenie, że jest “przerażona”, że post pojawił się na jej stronie na Facebooku, podkreślając, że nie rozumiała, jak to się stało i nigdy nie zamieściłaby go celowo. Zapytana o te zarzuty szefowa NDP wskazała na lata pracy Riaz jako międzywyznaniowej aktywistki.

Ford, który, jak wiemy, niedawno przejął partię po poprzedniku, Patricku Brownie, zignorował zarzuty o niewłaściwe zachowanie seksualne mówiąc, że nie zwraca uwagi na sondaże – które sugerują, że jego wyborcy mają przegrać.

Rob Ford

Rob Ford

- Ludzie chcą zmian ale nie chcą rządu NDP – powiedział Ford w Toronto – Przez 15 lat Liberałowie bawili się pieniędzmi podatników, a NDP chce kontynuować tę politykę, tylko z inną melodią.

Horwath i Ford nie byli zbyt aktywni podczas weekendu, podczas gdy Wynne, która narzuciła sobie gorączkowe tempo i w weekend kontynuowała kampanię wyborczą.

Dziś, w niedzielę, będzie można obejrzeć ostatnią już telewizyjną debatę pomiędzy liderami głównych partii w Ontario. Odbędzie się ona w siedzibie telewizji CBC o 18:30.