Wynne przeprasza i nie przeprasza – ostatnia debata liderów

Lokalnie Top News maj 28, 2018 at 6:00 am

aadebata32

Ostatnia debata przedwyborcza między liderami głównych partii w Ontario była jednym wielkim atakiem na lidera Konserwatystów.

Zarówno szefowa Liberałów, Kathleen Wynne, jaki i liderująca Nowym Demokratom Andrea Horwath nie szczędziły Dougowi Fordowi słów krytyki zarzucając mu przede wszystkim brak platformy wyborczej.

Ostatnie sondaże sugerują, że partia Horwath wyprzedza Postępowych Konserwatystów Forda w przedwyborczych sondażach. Irytację szefowej Nowych Demokratów wywołała uwaga Forda, iż w swoim programie wyborczym popełniła błąd, który będzie kosztował podatników 1,4 miliarda dolarów więcej niż to zostało zapisane w programie partii.

- Przyznaliśmy, że to był błąd i od razu go naprawiliśmy – powiedziała – My natomiast nie widzieliśmy żadnych liczb od pana Forda. Ludzie zaczęli głosować już wczoraj, panie Ford. Gdzie jest wasza platforma? Gdzie jest twój szacunek dla ludzi? Nie dostarczyłeś im żadnych informacji o tym, co planujesz zrobić w naszej prowincji? Jakie cięcia zamierzasz dokonać?

Kathleen Wynne – której pozytywne oceny wśród wyborców spadły poniżej 20 procent i której partia zajmuje odległe, trzecie miejsce w sondażach – także krytykowała Forda za brak planu.

Doug Ford

Doug Ford

Szef Torysów skrytykował stan systemu opieki zdrowotnej w prowincji pod rządami Liberałów. Powiedział, że kroki naprawcze skonsultuje z pracownikami służby zdrowia.

- Będziemy słuchać lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek – powiedział.

- Wiesz, Doug, żeby było o czym rozmawiać, musisz przygotować program – powiedziała Wynne – Tak właśnie tworzy się politykę. W ten sposób ją tworzysz rozmawiając z ludźmi w terenie.

Pytania dotyczące finansowania obietnic, jakie składa Ford w dużej mierze opierają się na niejasnych obietnicach znalezienia “efektywności”. Wynne i Horwath twierdziły, że oznacza to tylko cięcia w usługach, co spowoduje lawinę zwolnień w sektorze publicznym. Ford odpierał ataki twierdząc, że jego plan zwiększenia efektywności nie doprowadzi nawet do pojedynczego zwolnienia z pracy.

Kathleen Wynne

Kathleen Wynne

Dużą część debaty stanowił spór, który prowadzili główni pretendenci do fotela premiera prowincji. W międzyczasie Wynne wygłosiła zaskakujące oświadczenie:

- Oto, co chcę powiedzieć o ostatnich pięciu latach naszych rządów: przepraszam, ale nie jest mi przykro – powiedziała – Naprawdę, naprawdę przykro mi, że tak dużo ludzi mnie nie lubi. Ale nie jest mi przykro z powodu tych wszystkich rzeczy, które zrobiliśmy w Ontario, aby poprawić życie mieszkańców.

Andrea Horwath, zaatakowała obecną premier mówiąc, że nie wyobraża sobie scenariusza, w którym użyłaby prawa wymuszającego na strajkujących powrót do pracy – jak to zrobił liberalny rząd, by zakończyć tygodniowy strajk w college’u w ubiegłym roku.

- Wiem, że jesteś uzależniona wobec związków zawodowych w tej sprawie – odparła Wynne.

- Och Kathleen, wow! To naprawdę smutne… – odparła drwiąco Horwath.

Wynne argumentowała, że musi istnieć narzędzie, które pozwoli na zakończenie sporów pracowniczych, podczas gdy Horwath stwierdziła, że takie prawodawstwo nie jest narzędziem, a pozbawieniem praw konstytucyjnych. Po czym powróciła do krytyki swojego głównego rywala, Douga Forda.

Andrea Horwath

Andrea Horwath

- Pokaż nam swój plan, panie Ford – powiedziała, powtarzając już wcześniej wypowiedziane wezwanie do ujawnienia platformy wyborczej – Nie kupiłbyś używanego samochodu bez patrzenia pod maskę. Dlaczego ktokolwiek miałby kupić twój plan, nie widząc go?

Ford, który nie chciał powiedzieć, kiedy ujawni swój pełny plan, z wyjątkiem twierdzenia, że ​​będzie to przed 7 czerwca, ostrzegł, że rządy NDP oznaczają potężne kłopoty gospodarcze, przypominając czasy poprzednika Horwath, byłego lidera Nowych Demokratów, Bob’a Rae’a, który w latach 1990 – 1995 sprawował rządy, po których Ontario musiało wychodzić z głębokiego kryzysu. Zasugerował, że jeżeli władzę w prowincji ponownie obejmą Nowi Demokraci, to wiele firm przeniesie się do Stanów Zjednoczonych.

- NDP anihiluje klasę średnią – powiedział – Widzieliśmy to już wcześniej.

Komentatorzy polityczni przyznają, że brak szczegółowego programu Douga Forda jest jego wielką słabością.

Prof. Cristine de Clercy

Prof. Cristine de Clercy

- Brak platformy może kosztować go wiarygodność wśród wyborców – powiedziała prof. Cristine de Clercy, profesor nauk politycznych na Western University – Myślę, że podczas debaty Ford wyglądał dość głupio ze swoim brakiem programu. Nieświadomie przyczynił się do takiej percepcji atakując programy innych partii, narażając się natychmiastową ripostę: A gdzie twój program?

De Clercy uważa, że ​​wszyscy przywódcy wypadli lepiej, niż się spodziewała, osiągając to, czego potrzebowali podczas debaty.

- Horwath była pewna siebie i pozytywna, ale stanowcza – powiedziała – Sprawiała wrażenie, że jest gotowa na swój czas. To jest ktoś, kto pracuje nad komunikacją, osoba, która może rządzić. Obserwowałam ją od jakiegoś czasu i nigdy wcześniej nie miałem takiego wrażenia.

De Clercy powiedziała, że ​​Ford też nieźle sobie radził w debacie starając się namalować czarny obraz Ontario pod rządami NDP.

- Kilka razy użył słowa „przerażający”- powiedziała – Było dla mnie jasne, że główną rywalkę widzi w Pani Horwath. Zrobił wszystko, co tylko mógł, aby zasygnalizować wyborcom, dlaczego Partia Nowych Demokratów nie jest dobrym wyborem.

- Wynne ze swoim „przepraszam, nie przepraszam” zaprezentowała nowatorski sposób radzenia sobie z brakiem popularności – w ten kpiący sposób profesor De Clercy oceniła występ obecnej premier Ontario – To co ona powie może nie mieć żadnego znaczenia dla głosujących.