Groźba bombowym atakiem na festiwalu teatralnym w Stratford

Lokalnie Top News maj 29, 2018 at 5:55 am
Bilety będą ważne na premierę spektaklu, która odbędzie się następnego dnia.

Bilety będą ważne na premierę spektaklu, która odbędzie się następnego dnia.

Zagrożenie atakiem terrorystycznym spowodowało odwołanie wielkiej gali otwarcia festiwalu teatralnego Stratford i ewakuację dwóch tysięcy osób z terenu festiwalowego.

Policja w Stratford twierdzi, że otrzymała telefon w poniedziałek wieczorem o umieszczeniu materiałów wybuchowych w miejscu, gdzie miało się odbyć otwarcie festiwalu. Funkcjonariusze bezzwłocznie podjęli kroki mające na celu ochronę uczestników imprezy.

- Organizatorzy festiwalu zostali natychmiast poinformowani o sprawie. Podjęto decyzję o ewakuacji 1830 widzów oraz aktorów i personel techniczny – powiedziała rzeczniczka festiwalu, Ann Swerdfager.

Pobliski teatr Avon również został ewakuowany, choć przebywało w nim niewiele osób.

- Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w historii festiwalu – powiedziała Swerdfager – Ta noc otwarcia miała wyglądać inaczej.

W poniedziałek wieczorem policja doradzała publiczności, aby trzymała się z dala od terenu festiwalu i obszaru Upper Queen’s w pobliżu teatru Avon. Policja przeszukuje teren. Jak długo to zajmie jeszcze nie wiadomo – informują organizatorzy.

Festiwal miał się rozpocząć spektaklem Szekspira „The Tempest” (Burza) w reżyserii Antonio Cimolino. W związku z odwołaniem premiery organizatorzy festiwalu napisali na Twitterze, iż są „zasmuceni” wiadomością o zagrożeniu bombowym.

Teatrolog i znany recenzent teatralny, Keith Tomasek, kiedy przybył do Stratford, zobaczył lokalny radiowóz blokujący dostęp do teatru.

aafestiwal- Było setki ludzi w galowych ubraniach gotowych uczestniczyć w otwarciu festiwalu – opowiada.

75-letni Al Tucker, który jest uczestnikiem festiwalu od 20 lat był na otwarciu z żoną i przyjaciółmi. W teatrze z niecierpliwością czekał na premierę spektaklu „Burza”, kiedy policjanci powiedzieli widzom, że mają wyjść.

- Nie było oznak paniki: samochody, limuzyny, które zbliżały się do teatru, zostały zawrócone, ludzie poczynili wielkie plany na wieczór i wszyscy byli bardzo spokojni – mówi – To bardzo niepokojące, ale przy tym wszystkim, co dzieje się wokół nas na świecie, nie jesteśmy tym co się stało zaskoczeni – dodał.

Tomasek powiedział, że nigdy nie widział zamknięcia festiwalu w noc otwarcia z powodu zagrożenia.

- To jest dla mnie pierwsze takie doświadczenie – mówi.

Organizatorzy festiwalu twierdzą, że kupujący bilety otrzymają zwrot pieniędzy, a występy odbędą się we wtorek – z dodatkowym zabezpieczeniem.