Starbucks zamknięty z powodu… uprzedzeń

Kanada Top News maj 29, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-05-29 at 11.33.11Popularna sieć kawiarni Starbucks dotarła na wyżyny poprawności politycznej. Zamknęła dziś wszystkie swoje 8 tysięcy kafejek na kontynencie aby przeprowadzić wśród pracowników szkolenie pod kątem… uprzedzeń.

Starbucks próbuje w ten sposób poprawić swoją reputację po nagłośnionym w mediach incydencie, do jakiego doszło w kwietniu w jednym z lokali w Filadelfii.

Aresztowano tam wówczas dwóch czarnych mężczyzn, którzy przebywali wewnątrz ale… nic nie zamawiali. Czekali na przyjaciela. Na wniosek pracowników policja zatrzymała ich gdy odmówili wyjścia.

Wezwani policjanci, jak tłumaczył komisarz Richard Ross, mieli trzykrotnie prosić mężczyzn, by opuścili lokal. Ci odmawiali jednak tłumacząc, że czekają na kogoś. Zostali wówczas skuci kajdankami i aresztowani.

Komisarz Ross, sam czarnoskóry, bronił funkcjonariuszy, twierdząc, że wykonywali jedynie swoje obowiązki.

Film z zatrzymania mężczyzn opublikowany został w sieci. Od chwili jego umieszczenia, 12 kwietnia, obejrzało go już 10 milionów osób.

Autorka filmu, Melissa DePino, napisała: Wezwano policję, bo ci mężczyźni niczego nie zamówili. Siedzieli przy stoliku czekając na przyjaciela. Wszyscy biali ludzie zastanawiają się dlaczego ich to nie spotyka, gdy robią dokładnie to samo”.

Demonstracja na zewnątrz kawiarni Starbucks w Filadelfii, gdzie kilka dni wcześniej aresztowano dwóch czarnych mężczyzn, którzy przebywali wewnątrz ale… nic nie zamawiali. Protestujący nawoływali do bojkotu kawiarni. "Być czarnym w Starbucksie = być aresztowanym”.

Demonstracja na zewnątrz kawiarni Starbucks w Filadelfii, gdzie kilka dni wcześniej aresztowano dwóch czarnych mężczyzn, którzy przebywali wewnątrz ale… nic nie zamawiali. Protestujący nawoływali do bojkotu kawiarni. “Być czarnym w Starbucksie = być aresztowanym”.

Zareagował burmistrz Filadelfii Jim Kenney. Stwierdził, że zobowiązuje miejską komisję do spraw obywatelskich do przyjrzenia się procedurom w Starbucksie pod kątem ewentualnych uprzedzeń na tle rasowym.

Firma pokajała się. Wydała oświadczenie: „Podejmujemy natychmiastowe działania, by podobne sytuacje nie zaistniały ponownie” – zapewnił dyrektor generalny Kevin Johnson. Zapowiedział, że chce osobiście spotkać się w lokalu z pokrzywdzonymi i przeprosić.

Screen Shot 2018-05-29 at 11.28.33

Kierownictwo firmy kilkakrotnie wyrażało już swoje przeprosiny, zaś obecnie wynajęło ekspertów w szkoleniu pracowników przeciwko uprzedzeniom rasowym. Program objął szkoleniem około  175.000 zatrudnionych. Czterogodzinna sesja miała zapewnić pracownikom podstawowe informacje o historii praw obywatelskich od lat 60. do dzisiaj. Pracownicy obejrzeli także krótki dokumentalny film instruktażowy.