W mokasynach na wybieg

Gdzie na weekend maj 29, 2018 at 9:47 pm

BERRYMOON-WEB

Mieszkając w wielokulturowym mieście często zapominamy, że kulturą pierwotną dla tych ziem była kultura rdzenna, indiańska, czy jak kto woli – Pierwszych Narodów. Jeśli jej szukamy – najczęściej trafiamy na letnie imprezy pow-wow. Jej głos jest ledwo słyszalny i rzadko przebija się przez medialny szum. W najbliższy weekend nadarza się niezwykła okazja, by poznać sztukę, bo przecież moda jest sztuką, inspirowaną przez tradycje i wzornictwo plemienne. 

Wydarzenie dedykowane jest nie tylko koneserom wybiegów i znawcom światowych trendów – zaciekawić może każdego, kto chciałby dowiedzieć się nieco więcej o rdzennych projektantach. Dwudziestu trzech kreatorów mody od Nunavutu po Grenlandię zaprezentuje w Toronto najbardziej nowoczesne, postępowe trendy, pokaże tekstylia, akcesoria i wyroby rzemieślnicze, które wyszły spod igieł rodzimych twórców.

Runway_DelinaWhite_Fiesta-Skirt-3

Inauguracja Tygodnia Rdzennej Mody (Indigenous Fashion Week Toronto – IFWTO) odbędzie się w czwartek 31 maja w Harbourfront Centre, a trwającą do 3 czerwca imprezę otworzy seria pokazów na wybiegu. Pomysłodawcą i założycielem festiwalu jest Sage Paul, artysta wywodzący się z ludu Dene – rdzennej grupy Pierwszych Narodów zamieszkujących północne regiony borealne i arktyczne Kanady, porozumiewającej się w narzeczu północnoathabaskańskim. Czterodniowe wydarzenie to wieloplatformowa impreza, w której nie zabraknie również paneli dyskusyjnych, wykładów tematycznych, wystaw oraz ciekawych warsztatów rękodzielniczych, jak chociażby naturalne barwienie tkanin w kolorze indygo (Tuscarora Nation), paciorowanie (precyzyjne haftowanie koralikami) czy tkanie tradycyjnych dywanów (Navajo rug weaving). Festiwalowi towarzyszyć będą targi, na których swoje prace i projekty wystawi ponad czterdziestu twórców – moda, tekstylia, naturalne kosmetyki, artykuły spożywcze i lifestylowe – wszystko stworzone przez autochtonów z Kanady i USA, co ciekawe, w 75% przez kobiety.

W czasach kolonizacji rdzenna moda, sztuka rzemieślnicza i tekstylna zostały utowarowione – sprowadzone do postaci towaru, zdewaluowane – celem wykorzystania, pozbawienia władzy i istoty przekazu oraz wymazania z kart historii kultury ludności rdzennej. Ponadto sam proces tworzenia został wyeliminowany z patriarchalnej, zachodniej definicji sztuki jako „babskie zajęcie”. Wybór nazwy imprezy „Fashion Week”, choć trwa ona w zasadzie weekend, a nie cały tydzień, był celowy – ma reprezentować nowe możliwości twórczości i rozwoju dla artystów indiańskich, którzy zostali wykluczeni kolonizacyjnej koncepcji sztuki. Ponadto festiwal, będący imprezą promującą kulturę i sztukę, przyczynia się także do rozwoju gospodarczego i przemysłowego.

Bilety wstępu na pokazy mody: $25 od osoby dorosłej. Studenci, seniorzy i bezrobotni $15. 10% zniżki przy zakupie biletów na wszystkie cztery pokazy – 31 maja, 8pm: New Moon, 1 czerwca, 8pm: Berry Moon, 2 czerwca, 8pm: Harvest Moon, 3 czerwca, 5pm: Frost Moon. Panele dyskusyjne, wykłady, wstęp na targi oraz wystawy towarzyszące – bezpłatne.

kellyjilllook5_MG_0531-Edit

W jednym z prasowych komunikatów Sage Paul wyznał: „Moda rdzenna może na nowo zdefiniować modę i sztukę: nasza moda ilustruje nasze historie, tradycje, suwerenność i odporność (…) IFWTO polega na wyrzeźbieniu przestrzeni dla miejscowej mody, rzemiosła i tekstyliów”. Niewątpliwie także, przez obcowanie ze sztuką, pozwoli wielu odwiedzającym przyjrzeć się z bliska współczesnej sztuce Indian Ameryki Północnej. Adres: Harbourfront Centre, 235 Queens Quay West, Toronto
Więcej informacji na: http://ifwtoronto.com/

Runway_Victoria_Kakuktinniq_image3-2