„Wianki” w Konsulacie RP

Notatnik kulturalny maj 29, 2018 at 9:33 pm

Czerwiec to czas magiczny – najkrótsze noce w roku, najdłuższe dnie, poszukiwanie kwiatu paproci, starodawne wierzenia i wróżby, ogniska płonące na wzgórzach do świtu. Z tamtego świata niewiele się nam ostało, warto więc przypomnieć sobie, jak to onegdaj bywało i odwiedzić Konsulat RP w ramach Nocy Świętojańskiej. 

Pierwsze „Wianki”, imprezę promującą nie tylko starosłowiańskie zwyczaje i tradycje, polską kulturę, ale i zwykłą, ludzką dobroczynność, Teresa Wierzbicka zorganizowała w Konsulacie RP w Toronto w czerwcu 1993. Pierwsze zebrane fundusze przekazane zostały na budowę Centrum JP II, na teatr, na piękne rocznicowe obchody Gdańska, na pomoc dzieciom. Wydarzenie śmiało mogło wejść na stałe w kalendarz kulturalny Konsulatu, jednak ze względów, które organizatorka woli przemilczeć, przepadło w niebycie na osiem lat. Za sprawą Konsula Generalnego Marka Ciesielczuka „Wianki” wróciły na afisze i do konsularnych ogrodów w 2012. Imprezę życzliwie wspierali kolejni polscy dyplomaci – Konsul Generalny Grzegorz Morawski oraz obecny Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk.

„Ogniwo 15. Federacji Polek w Kanadzie, to Ogniwo rodzinne..Są w nim panienki, panie, matki, babcie, chłopcy, panowie, ojcowie… Pomagamy sobie nawzajem. „Noc Świętojańska – Wianki” są naszym cyklicznym działaniem, jest to impreza charytatywna, na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci w Polsce. Przy organizowaniu tej imprezy pracują całe rodziny. Nikt nie otrzymuje wynagrodzenia, także artyści zaproszeni z Polski. Przy tym dostajemy ogromne wsparcie od naszych sponsorów” – opowiada pomysłodawczyni, pełna niespożytej energii i uporu Teresa Wierzbicka.

Liczby najlepiej pokazują skalę, na jaką pomagamy – my: uczestnicy-emigranci wrzucający do puszki przy wejściu wolne datki, artyści, zaangażowane całym sercem rodziny. Z imprez w latach 2012 – 2017 zgromadzono w sumie $21.000 CAD. W 2012 i 2013 r. przekazano na konto Fundacji “Dziecięca Fantazja” $7.000, CAD. Od 2016 organizatorzy podjęli decyzję o nieprzekazywaniu pieniędzy – teraz kupują sprzęt medyczny do niewielkich ośrodków, takich jak: Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze w Częstochowie – mały szpitalik dla dzieci nieuleczalnie chorych, porzuconych zaraz po urodzeniu lub zabranych ze szpitala i oddanych, niechcianych (za zebraną kwotę $7000 CAD zakupiono i zainstalowano niezbędny dla ośrodka agregat prądotwórczy) czy Ośrodek Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Białymstoku (zakup specjalistycznego, skomputeryzowanego sprzętu terapeutycznego do badania pracy fal mózgowych – $6.000 CAD). Wszelkie działania związane ze zbiórką funduszy na cele charytatywne są w pełni przejrzyste i jasne – „Mamy potwierdzenia wpłat i te informacje przekazujemy podczas trwania “Wianków” – potwierdza Teresa Wierzbicka.

Warstwa kulturalna imprezy każdego roku jest inna, ale zawsze urozmaicona i atrakcyjna. Stałymi elementami są: loteria fantowa, konkurs na najładniejszy wianek dla panienek, panien i pań oraz piknikowy bufet – kiełbaski, słodkości i zimne napoje. Zmieniają się zaproszeni artyści i goście.

W tym roku gościem specjalnym będzie Jolanta Mrotek – polska aktorka i piosenkarka, absolwentka (1991) Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Artystka związana była z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Teatrem Syrena, Teatrem Roma i Teatrem Nowym w Warszawie. Od 1995 występowała w programie rozrywkowym „Dziennik Telewizyjny” Jacka Fedorowicza jako „mgr Mrotek”. W 1999 zagrała jedną z głównych ról w musicalu „Crazy For You” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego, choreografii Janusza Józefowicza i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego. W latach 2001 – 2014 solistka Teatru Sabat w Warszawie. Od 2002 gra rolę Halszki w najsłynniejszym polskim serialu telewizyjnym „Klan”.

Na scenie w ogrodach Konsulatu RP wystąpi również świetny folkowy zespół Polky Village Band, założony przez Ewelinę Ferenc, gdzie znakomici multiinstrume. Usłyszymy także Jarka Garbowskiego (wokal) w duecie z Markiem Majewskim (gitara). Obok wątków folkowychi tradycyjnych nie zabraknie także tych historycznych, związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

Wianki2018