Czy urodzony tu syn rosyjskich szpiegów może zachować obywatelstwo?

Kanada Top News maj 30, 2018 at 4:00 pm
Bracia Tim (z lewej) i Alex Vavilov, zdjęcie z 1 lipca 2010 roku.

Bracia Tim (z lewej) i Alex Vavilov, zdjęcie z 1 lipca 2010 roku.

Sąd najwyższy Kanady ma rozstrzygnąć precedensową sprawę syna rosyjskich szpiegów nielegałów, których Amerykanie wymienili z Rosjanami, m.in. na Siergieja Skripala.

Batalię o zachowanie obywatelstwa kanadyjskiego toczy w sądach Alex Vavilov  (Wawiłow). Urodził się w Toronto w 1994 r., czyli zgodnie z przepisami powinien mieć prawo do obywatelstwa i paszportu.

Problem w tym, że Alex Vavilov urodził się w Kanadzie jako dziecko pary rosyjskich kadrowych oficerów wywiadu, którzy mieszkali w Toronto, podszywając się pod Kanadyjczyków.

Jego matka Jelena Vavilova występowała jako Tracy Ann Foley. Ojciec, Andriej Biezrukow, przedstawiał się zaś jako Donald Heathfield, kradnąc tożsamość zmarłego w dzieciństwie Kanadyjczyka.

zz vavilov2

“Donald Heathfield” z synami

W 2010 r. para została zatrzymana przez FBI, która aresztowała wtedy także ośmioro innych rosyjskich szpiegów nielegałów z siatki wywiadowczej budowanej jeszcze od czasów ZSRR.

Ówczesny prezydent USA Barack Obama zdecydował się wtedy na bezprecedensową decyzję: rosyjscy szpiedzy nie zostali osądzeni w USA, lecz po przyznaniu się do winy zostali wymienieni na kilku Rosjan odsiadujących wyroki za szpiegostwo.

Wśród tych Rosjan był Siergiej Skripal – pułkownik GRU, który zaczął szpiegować dla brytyjskiego wywiadu.

Alex Vavilov

Alex Vavilov

Alex Vavilov ma dzisiaj 23 lata. Sąd Najwyższy będzie próbował zabrać mu paszport przyznany w sądzie niższej instancji. Jego poplecznicy uważają, że syn nie powinien ponosić konsekwencji za winy ojca. Jego przeciwnicy z kolei sądzą, że obywatelstwo uzyskane poprzez urodzenie się w Kanadzie ale na podstawie oszustwa rodziców (używających skradzionej tożsamości) nie powinno być zaakceptowane.

Dużo więcej - TUTAJ.

Niektórzy z rosyjskich szpiegów aresztowani w 2010 roku ( w tym Jelena Vavilova)

Niektórzy z rosyjskich szpiegów aresztowani w 2010 roku ( w tym Jelena Vavilova)