Wiosenne oczyszczanie

Powrót do natury maj 30, 2018 at 10:04 pm

koktalziel

Kaja Cyganik: Wiosna to czas gruntownych porządków – jak zabrać się za wiosenne porządki własnego organizmu?

Anna Sienicka: Wiosna to najlepsza pora roku aby się za siebie wziąć. Teraz wszystko nam sprzyja, można generalnie oczyścić organizm, a następnie dostarczyć dobrych produktów aby go odbudować. Podczas długiej zimy wielu z nas notorycznie sięgało po chipsy, słodycze i inne wysoko przetworzone rarytasy. Wiele takich smakołyków zawiera sztuczne składniki, których nasz organizm nie jest w stanie strawić ani z nich skorzystać, więc je odkłada na później.

Oczyszczanie podobne jest do wyciągnięcia korka z wanny z brudną wodą, po prostu trzeba ją spuścić i to, co szkodliwe, z siebie wydalić. Metod oczyszczania organizmu jest wiele, można robić oczyszczanie specyficznych organów (wątroby, jelit czy nerek), jak również oczyszczanie z pasożytów lub z metali ciężkich. Oczyszczanie można robić przeróżnymi ziołami, specyficzną dietą, sokami z warzyw lub zwykłą głodówką o wodzie z cytryną i miodem.

Trzeba też zwrócić uwagę co się teraz dzieje w naturze. Pierwsze roślinki, które się pojawiają wiosną są dla nas jakby wskazówką na oczyszczenie pewnych organów, np. mlecz jest wskazany na oczyszczenie wątroby. Można pić herbatę z korzenia lub świeże, młode listki dodawać do sałatek. Kwiaty mlecza zawierają bardzo dużo lecytyny, która też wspomaga naszą wątrobę. Także młody rzep jest wspaniały na oczyszczenie wątroby lub soki ze świeżo wyciśniętej pokrzywy. Dlaczego natura wskazuje na wątrobę? Wątroba jest naszym głównym filtrem, który oczyszcza krew. Jeśli zjemy sztuczne dodatki osadzają się one właśnie w wątrobie. Wątroba kumuluje także negatywne emocje, zwłaszcza złość. Jak jesteśmy wkurzeni, to nasz organizm wydala specyficzne substancje, które są dla nas bardzo niezdrowe.

Wątroba odpowiada za stan naszej skóry, energię i witalność. Po każdym oczyszczaniu wątroby skóra jest czysta i zdrowa, mamy więcej energii i jesteśmy gotowi na gorące lato pełne wspaniałych przygód.

Jakie metody oczyszczania poleciłabyś najbardziej?

Jeśli ktoś ma 30. na karku i jeszcze nigdy nie robił oczyszczania organizmu, poleciłabym takiej osobie 3-5 dniowy post na soku z warzyw i ziół, a następnie oczyszczenie wątroby. Po 30 roku życia jest wskazane oczyszczenie organizmu 1 raz do roku, a po 40. wzwyż 2 razy (wiosna i jesień). Tym sposobem nigdy nie zachorujemy, bo zapobieganie chorobom i oczyszczanie organizmu to gwarancja na zdrowie. Wiosną można też zrobić głodówkę o wodzie, dodając do niej cytrynę i miód. No i oczywiście warto korzystać z dzikich roślin, bo one nam dadzą największe benefity.

article_20180404110537134

Jakie są największe plusy takiego oczyszczania?
Największy benefit każdego oczyszczania to odnowa ciała. Można zauważyć przyrost energii, witalności, czystą skórę, zdrowe oczy. Oczyszczenie to taki mały reset, ciało wydala z siebie wiele chemii, pasożytów i jest w stanie samoistnie się odnowić i odmłodzić.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Przeciwskazań jest mało, matki karmiące piersią nie powinny robić takich oczyszczań, bo wszystko, co organizm chce wydalić, zostanie wydalone przez mleko, więc dobrze z takim oczyszczaniem poczekać. Niektóre leki mają przeciwskazania, trzeba więc dokładnie przeczytać, co się zażywa, ale ogólnie 1-3 dniowa głodówka na sokach każdemu dobrze zrobi.

A co po oczyszczaniu? Wracamy do starych nawyków żywieniowych?
Stare nawyki najczęściej pojawiają się późną jesienią lub zimą, kiedy człowiek się nudzi i chce zabić czas. Zauważyłam, że większość ludzi cieszy się z wiosny i lata, spędza więcej czasu w naturze, parkach i stara się zdrowiej odżywiać. Po oczyszczaniu najlepiej zacząć samemu gotować, zrezygnować z fast food, lub gotowych posiłków, które trzeba tylko podgrzać w mikrofalówce. Polecam kupować całe warzywa i owoce i samemu przyrządzać swoje posiłki. Wtedy jemy to, co lubimy i wiemy co w naszych posiłkach jest. Taka metoda jest najłatwiejsza, najzdrowsza i często najtańsza w zastosowaniu.

Anna Sienicka
tel: 416 532 8660
rozmawiała: Kaja Cyganik