Wyjątkowo dzielny ptaszek

Lokalnie Series Top News maj 31, 2018 at 4:00 pm
Samczyk

Samczyk

Nie zawaha się zaatakować człowieka, dziobiąc go po twarzy lub uderzając skrzydłami gdy stwierdzi, że zagraża gniazdu. Inne ptaki nie dorównują mu pod względem brawury. W Toronto rozpoczęto ustawiać znaki ostrzegawcze przed… epoletnikiem krasnoskrzydłym.

Epoletnik czyli red-winged blackbird (Agelaius phoeniceus), zamieszkuje parki i zarośnięte, zwykle podmokłe nieużytki w południowo-wschodniej Kanadzie i wschodnich Stanach.

Samiczka

Samiczka

Samiec wyróżnia się szkarłatnymi epoletami na czarnych skrzydłach. To właśnie on tak zacięcie i nieustępliwie będzie bronił gniazda, odstraszająco skrzecząc przy tym na kilka sposobów.

Ma wielu wrogów wśród drapieżników. Jego głównym przeciwnikiem są zakradające się do jaj w gniazdach wrony i kruki, ale jeśli będzie to człowiek, czarny ptaszek nie zawaha się zaatakować.

Zazwyczaj celuje dziobem w tył głowy ale rzadko uderza, gdyż zaskoczony człowiek szybko wycofuje się ukradkiem przed zdeterminowanym maleństwem pikującym w locie nurkowym. Małe dzieci potrafią się jednak bardzo mocno przerazić.

zz eloetnik

W związku z tym władze trzech torontońskich parków postanowiły postawić odpowiednie znaki, ostrzegające spacerowiczów przez agresywnym zachowaniem ptaków, które potęguje się w okresie lęgowym.

Rzeczniczka ratusza Jane Arbour powiedziała, że wiele osób dzwoniło już do służb miejskich na 3-1-1 ze skargami na atakujące ich ptaki.

Po okresie lęgowym znaki będą usuwane aż do przyszłego roku.

zz znaki