Złoty wąs

Porady babci Jelonki Series czer 1, 2018 at 11:03 pm

1200px-Callisia_fragrans_-_Luoc_vangUprawiany jest od ponad 100 lat na całym świecie, ale wywodzi się z Meksyku. Majowie używali go przy leczeniu chorób skóry, bólach stawów, czy oparzeniach.  W przypadkach zadrapań, ran szarpanych, zacięciach zrywano po prostu listek z krzaka, rozdrabniano i przykładano na chore miejsce.

Złoty wąs  (Callisia fragrans], ang. Basket Plant) stał się słynną na cały świat rośliną dzięki Włodzimierzowi Nikołajewiczowi Ogarkowi, rosyjskiemu uzdrawiaczowi-homeopacie z Woroneża, który tak scharakteryzował właściwości rośliny:

Według mnie jest to najlepsza roślina do leczenia chronicznego zapalenia trzustki. Roślina ta także skutecznie zwalcza patogenną mikroflorę, likwiduje bóle, reguluje wydzielanie gruczołów trzustki, śledziony i pracę kory nadnerczy. Leczy stan zapalny woreczka żółciowego i dróg żółciowych, żołądka i jelita cienkiego. Stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową w układzie pokarmowym, usuwa złogi z organizmu, posiada bardzo dobre właściwości immunostymulujące. Rozcieńcza mokry śluz, zmniejsza obrzęk błon śluzowych oskrzeli u astmatyków, co znacznie poprawia ogólny stan chorych i często prowadzi do całkowitego wyleczenia z dychawicy oskrzelowej. Sok ze złotego wąsa ma bardzo dobre właściwości gojące rany, dobrze leczy dolegliwości skórne: liszaje, wrzody.

Badacze rosyjscy mówią też o właściwości antynowotworowych rośliny, złoty wąs zawiera bowiem wiele cennych substancji bioaktywnych,  leczących szereg zaburzeń fizjologicznych. Jest prawdopodobne, że praktycznie wszystkie biologicznie aktywne substancje obecne w złotym wąsie dysponują właściwościami antynowotworowymi.zw2

Roślina obfituje w ważne dla życia witaminy i minerały, ale najwięcej jest w niej witaminy C. Niektórzy nazywają ją „witamina życia”- wywiera antyoksydacyjny wpływ na organizm, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i neutralizuje działanie szkodliwych substancji trafiających do organizmu z otoczenia. Poprawia czynność nadnerczy, normalizuje ciśnienie tętnicze i chroni układ nerwowy przed stresem i depresją.

Jak stosować złoty wąs 

Okłady z liścia złotego wąsa

Okłady z liści stosuje się na zmiany skórne przy egzemie, łuszczycy, można przykładać na halluksy, tłuszczaki i inne zmiany.

Napar

1 duży ok 20 cm liść  umyć, rozdrobnić zalać w termosie 1 lirem wrzątku. Odstawić na dobę. Stosować przy chorobach trzustki, wątroby, cukrzycy, chorobach metabolicznych, problemach trawiennych, przeziębieniu i lub w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, odkwaszenia.

2772_pd1741719_1

Dowolną część rośliny umyć, rozdrobnić, włożyć do emaliowanego garnka i zalać zimną wodą.  Podgrzewać do zagotowania, kiedy zawrze zdjąć z ognia i odstawić na 7 godzin. Ma takie samo zastosowanie jak napar.

Mikstura przy chorobach serca

3 duże liście umyć, osuszyć i wycisnąć z nich sok. Dodać 300 g miodu, 3 łyżki wyciśniętego soku z cytryny, wymieszać. Przyjmować 1 łyżkę mikstury 3 x dziennie, pół godziny przed posiłkiem. Stosować przy arytmii i bólach serca.

Olejek ze złotego wąsa

Z pędów i liści wycisnąć sok. Pulpę zalać oliwą z oliwek w stosunku 1 część pulpy 3 części oleju. Odstawić w ciemne, ciepłe miejsce na 3 tygodnie. Przecedzić. Stosować przy chorobie choroba zwyrodnieniowej dysków międzykręgowych , zapaleniu korzonków nerwowych, bólach krzyża, kręgosłupa, lędźwi, stanach zapalnych stawów. W przypadku nadżerek szyjki macicy stosować tampony namoczone w oleju i nalewce ze złotego wąsa. Wprowadzać tampon do pochwy raz dziennie na 30 minut przez 20 dni.

Maść

Pozostały sok wymieszać z podgrzanym smalcem w stosunku 1 część soku na 3 części tłuszczu. Używać przy bólach stawów i kręgosłupa.callisia-fragrance5

Nalewka ze złotego wąsa

40 kolanek złotego wąsa zalać 0,5 litra wódki. Odstawić w ciemne miejsce na 20 dni. Stosować do nacierania i kompresów na chore, bolące  stawy, zażywać doustnie 3 razy dziennie po 1 łyżce przed jedzeniem przez tydzień, zrobić 10 dni przerwy i kurację powtórzyć.

Mikstura antynowotworowa 

Przygotować nalewkę z 10-15 dużych kawałków złotego wąsa i litra alkoholu, odstawić na 2 tygodnie codziennie wstrząsając. Przyjmować 30 ml nalewki mieszanej przez 7 minut z olejem lnianym. Wypić duszkiem, nie popijając niczym ani nie zagryzając.  Stosować 3 x dziennie na 20 minut przed posiłkiem i co najmniej 2 godziny po posiłku przez 10 dni. Zrobić 5 dni przerwy i powtórzyć. UWAGA! Nie stosować przy raku wątroby.

Złoty wąs już niejedno dziesięciolecie badany jest w laboratoriach naukowo-badawczych instytutów wielu krajów. Jednak do tej pory dla wielu pozostaje nieznanym i nieodkrytym. Zarówno naukowcy jak i przedstawiciele medycyny ludowej zgadzają się w jednym: perspektywy zastosowania go w medycynie są bardziej niż realne. Lecz ponieważ właściwości cudownej rośliny nie zostały jeszcze w pełni poznane i opisane, to dość często na tym gruncie pojawiają się sprzeczności.