Dr Jordan Peterson: nowy guru internautów

Kanada Top News czer 3, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-06-02 at 13.04.04Filozof-buntownik z Toronto głosi niepopularne opinie, które porywają miliony osób. Wykłady 56-letnego psychologa klinicznego na YouTube mają miliony wyświetleń. Wywiady, w których ze stoickim spokojem odpiera ataki feministek, rozchodzą się viralowo w popularnych serwisach społecznościowych…

Jest autorem książek i publikacji naukowych, które dla wielu młodych osób stanowią odpowiednik Biblii, a on sam jest swego rodzaju guru. Nie uniknął kontrowersji. Niektórzy sądzą, że jego słowa pogłębiają szowinizm wśród mężczyzn, a nawet mają związek z… zamachem terrorystycznym w Toronto.

Peterson z pewnością nie zyskałby takiego rozgłosu, gdyby nie potęga internetu. Obronił doktorat, wykładał na Harvardzie i napisał ponad 100 publikacji naukowych, ale dopiero jego filmy na YouTube przyniosły mu ogólnoświatową sławę. Na publikowanych wykładach w przystępny sposób opowiada o życiu, religii, społeczeństwie czy polityce – stara się interpretować zjawiska, a nie wysnuwać hipotezy. Jego przemyślenia o świecie są logicznie uargumentowane, podparte badaniami, codzienną pracą z pacjentami i odwołaniami do Biblii, Nietzschego, Freuda, Junga i Dostojewskiego.

Filozofia Petersona jest bardzo nieoczywista – zwłaszcza elementy, które dotyczą kobiet – stał się idolem wielu mężczyzn. Lubi go skrajna prawica, choć sam uważa się za “klasycznego liberała”.

Postać Kanadyjczyka od dłuższego czasu przewija się w artykułach i serwisach społecznościowych jak Twitter, Facebook czy YouTube. Jest akademickim celebrytą, który zaraził setki tysięcy osób, a media wciąż próbują zrozumieć na czym polega jego fenomen, rozkładając słowa myśliciela na czynniki pierwsze. Tim Lott na łamach “Guardiana” napisał o nim, że jest “przedziwną miksturą teologa, psychologa, konserwatysty, liberała i sekularnego kaznodziei oraz niematerialistycznym adwokatem metody naukowej”.

Zrobiło się o nim głośno na skutek jego sprzeciwu wobec prób ograniczania wolności słowa w jego rodzimej Kanadzie. Wokół sprawy zrobił się szum medialny, co wzbudziło ogólne zainteresowanie jego osobą. To okazało się katalizatorem, bowiem wielu spośród tych, którzy wyszukali w internecie jego wykłady, odnalazło w nich wyjątkowy, arcyciekawy przekaz z zakresu psychologii, filozofii, biologii i rozwoju osobistego. Dalej to już efekt kuli śnieżnej – stały przyrost popularności, która stopniowo przenika także do innych krajów.

Na Facebooku powstał też odpowiedni fanpage, a fani Petersona tłumaczą jego wykłady.

Prawdziwy boom na Petersona nastąpił na początku 2018 roku po jego występie w Channel 4. Oryginalną debatę obejrzano 10 mln razy i po przesłuchaniu jej mamy solidne podstawy do tego, na czym polega sukces myśliciela. Poniżej wersja wywiadu z polskimi napisami.

“W trzydziestominutowym wywiadzie, argumenty Petersona o złożonych przyczynach luki płacowej między kobietami a mężczyznami, potencjalnych negatywnych skutkach akceptacji ideologii neomarksistowskiej czy czynnikach determinujących sukcesy zawodowe, były notorycznie przeinaczane bądź ignorowane z taką perfidią, że szczery, produktywny dialog okazał się praktycznie niemożliwy” – tak o powyższym wywiadzie napisał Xavier Austin Reyna z Uniwersytetu w Teksasie. Peterson jest chętnie zapraszany do telewizji, gdzie dzielnie się broni, a jego poglądy trafiają do milionów osób, którym nie podobają się nowoczesne normy społeczne jak np. poprawność polityczna. A takich w internecie przecież nie brakuje, podobnie jak i tych, którzy bronią psychologa-buntownika.

Nazwisko psychologa w ciągu ostatniego miesiąca pojawiało się w mediach w kontekście… zamachu terrorystycznego w jego rodzinnej miejscowości – Toronto. Kierowca wjechał w tłum ludzi – zabił 10 osób, 15 ranił. Na Facebooku Aleka Minassiana, 25-letniego zamachowca, można było znaleźć ostrzeżenia, że oto rozpoczyna się “bunt inceli”. O kogo chodzi?

Screen Shot 2018-06-02 at 12.48.41

Jordan Peterson

Incel to skrót od “involuntary celibate” (mimowolny celibat). Przedstawiciele tej społeczności to nieumyślni abstynenci seksualni. To heteroseksualni mężczyźni, którzy na bazie wspólnoty braku relacji romantycznych wytworzyli sobie specyficzną subkulturę, z własną wizją świata, terminologią i specyficznym brandem mizoginii.

Incele uważają, że świat relacji męsko-damskich jest nie fair. Niektórzy z nich są nieatrakcyjni; inni nie mają wdzięku, mają depresję, są biedni, są nieśmiali, są niepełnosprawni; część jest zupełnie zwyczajna. Za swoją niedolę incele winią kobiety, które w ich oczach są, w zasadzie bez wyjątku, płytkimi córami Koryntu, lecącymi na mięśnie i pieniądze…

W środowisku inceli “świętym” nazywany jest Elliot Rodger. To on dokonał maskary w 2014 roku w Kalifornii, kiedy to zamordował 7 osób w ramach zemsty za odrzucenie ze strony kobiet. Minassian również wychwalał Rodgera na Facebooku i niejako powtórzył jego wyczyn.

Społeczność inceli to kompletne przeciwieństwo akcji #metoo. W listopadzie zeszłego roku serwis Reddit zablokował liczącą ponad 40 tys. grupę “Incels”. Usunięto wiele wypowiedzi, wszystkie dotyczyły gwałtu. oto niektóre:

“Gwałt to wymyślona konstrukcja. Kobiety lubią być gwałcone”
“Kobiety, które twierdzą, że zostały zgwałcone, same do tego zachęcały. Ubierały się nieprzyzwoicie, dużo piły, a nawet traciły przytomność na imprezach”.
“Jeżeli kobieta jest wilgotna, to nie jest gwałt. Jeżeli nie ma żadnego problemu z penetracją, to też nie jest gwałt. Feministki tylko udają trudne do zdobycia.”

Jordana Peterson ma remedium na samotność i gniew inceli. Przez to stał się ich idolem. Poproszony o komentarz do zamachu w Toronto, poruszył temat “wymuszonej monogamii” (enforced monogamy). Dla inceli takie rozwiązanie systemowe jest prawdopodobnie jedyną szansą na seks (prostytutkami gardzą) czy związek z kobietą.

“Był wściekły na Boga, ponieważ kobiety go odrzucały. Lekarstwem na to jest wymuszona monogamia. To właśnie dlatego pojawia się monogamia” – tak o zamachowcu z Toronto mówił Peterson dla “New York Timesa”.

Bez wymuszania monogamii, zdaniem Petersona, kobiety będą się wiązać tylko z mężczyznami o wysokim statusie społecznym czyli “połowa facetów polegnie”. Kanadyjczykowi jednak wcale nie chodzi o fizyczne zmuszanie kobiet do małżeństwa z zakompleksionym prawiczkiem, a raczej o promowanie tradycyjnej formy związków w społeczeństwie.

Peterson jest przez wielu źle rozumiany, nadinterpretowany lub “wyrywany” z kontekstu. Jego słowa mogą być wypaczane i używane w nieodpowiedni sposób. A jak wiadomo – wiedza to potęga.

Rozwój internetu sprawił, że w debacie publicznej udzielać się może w zasadzie każdy – i ma to zarówno dobre, jak i złe strony. Jedną z tych złych jest to, że poglądy profesora Harvardu mającego w swoim dorobku ponad sto publikacji naukowych może wypaczyć byle bloger czy anonimowy komentujący.

Jordan Peterson udostępnił w sieci kilkaset godzin swoich wykładów. Ludzie, którzy chcieliby go skompromitować (a takich nie brakuje) skrupulatnie przesłuchiwali te wykłady w poszukiwaniu czegoś alarmującego. Do dziś niczego nie znaleźli. Ten fakt o czymś świadczy.

Z wiadomych względów psycholog jest znienawidzony przez feministki, które uważają, że stworzył potwora – internetowych zwyrodnialców. W swoich wypowiedziach Peterson twierdzi, że męskość kojarzona jest z porządkiem, a kobiecość z chaosem, że społeczeństwo opiera się na uniwersalnych narracjach starych jak mity, na hierarchiach, które powinny być nienaruszalne. Feministki twierdzą, że Peterson tysiącami słów wyjaśnia, że mężczyzna jest bardziej kompetentny i dlatego kobiety powinny się podporządkować. On sam jest za równouprawnieniem, ale rozumianym jako równość szans, a nie rezultatów.

Screen Shot 2018-06-02 at 12.43.50“Jordan Peterson jest autorem bestsellerowej książki “12 zasad na życie”. Przyniosła mu dodatkowy rozgłos, ale i kolejną łatkę: coacha i trenera motywacyjnego. Jak sam tytuł wskazuje, są w niej opisane i wytłumaczone zasady, którymi powinniśmy się kierować w życiu. One również pokazują jak nieoczywiste są jego poglądy.

12 zasad na życie według Jordana Petersona:

1. Stój prosto z wypiętą piersią.

2. Traktuj siebie jak osobę, której chciałbyś pomóc

3. Przyjaźnij się z ludźmi, którzy chcą twojego dobra

4. Porównuj się ze sobą, którym byłeś wczoraj, a nie z inną osobą

5. Nie pozwól swoim dzieciom zachowywać się tak, żebyś je potem znielubił

6. Szukaj tego, co ma sens, nie tego, co wygodne

7. Przyjmij założenie, że osoba, z którą rozmawiasz, może wiedzieć coś, czego ty nie wiesz

8. Mów prawdę, a przynajmniej nie kłam

9. Bądź precyzyjny, kiedy mówisz

10. Posprzątaj w mieszkaniu, zanim zaczniesz krytykować świat

11. Nie dręcz dzieciaków, które jeżdżą na desce

12. Pogłaszcz kota, gdy go spotkasz na ulicy

Nie zawsze trzeba się zgadzać z Jordanem Petersonem, ale trudno nie przyznać racji światopoglądowi filozofa z Kanady, który streścił “Guardian”: “Życie jest tragiczne. Jesteś maleńki i pełen wad, ignorancki i słaby, a wszystko inne jest ogromne, skomplikowane i przytłaczające. Kiedyś chrześcijaństwo było bastionem przeciw tej przerażającej rzeczywistości. Lecz Bóg umarł. Od tego czasu obronę stanowiła albo ideologią – przede wszystkim marksizm, faszyzm, albo nihilizm. Prowadzą one – i doprowadziły w XX wieku – do katastrofy.

Szczęście jest bezsensownym celem. Nie porównuj się z innymi ludźmi, porównuj się z tym, kim byłeś wczoraj. Nikt nie ucieknie przed niczym. Nigdy. Więc bierz odpowiedzialność za własne życie. Kształtujesz swój własny świat, nie tylko metaforycznie, ale także dosłownie i neurologicznie. To przesłanie jest tym, co próbują nam przekazać wspaniałe historie i mity od początku cywilizacji”.

(Bartosz Godziński, natemat.pl)

Więcej – TUTAJ.

Najbliższe wykłady dr Petersona w Ontario:

19 lipca

Toronto, Sony Centre for the Performing Arts

20 lipca

Hamilton, First Ontario Concert Hall

21 lipca

London, Centennial Hall

22 lipca

Kitchener, Centre In The Square

23 lipca

Ottawa, Centrepointe Theatre