Delikatne i zwiewne trawy ozdobne

O ogrodach bez ogródek czer 4, 2018 at 12:49 am

Trawy ozdobne uprawiane są przede wszystkim ze względu na charakterystyczny pokrój, różnice kształtów, różną fakturę liści i kwiatostanów. Lekkość i przejrzystość kwiatostanów oraz podatność na najmniejszy ruch powietrza wnoszą dynamiczny element do kompozycji ogrodowej. Ozdobne i trwałe kwiatostany są bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych i pozostają dekoracyjne przez większą część roku, zmieniając się znacznie w trakcie sezonu Trudno wyobrazić sobie zielony zakątek bez traw. Tworzą one tło dla innych roślin, podkreślają ich czar, są samodzielnymi solierami, dekorują skalniaki i brzegi oczek wodnych. Trawy pięknie komponują się ze żwirowymi alejkami. Są też dobrym towarzystwem dla wrzosów i wrzośców. Latem ich szumiące i kołyszące się na wietrze kłosy nadają ogrodowi niezapomniany charakter391327-00-GPIE

Trawy należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych, które bardzo dobrze adoptują się do nowych warunków. Są łatwe w uprawie. Rosną w przeciętnych warunkach ogrodowych, w miejscu głównie słonecznym na żyznej ziemi. Rozwijają się bujnie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy systematycznie je odchwaszczać, podlewać i ściółkować. Jesienią natomiast przeczesujemy kępy i jeśli jest potrzeba odmłodzenia traw- dzielimy je. Wczesną wiosną natomiast przycinamy trawy tuz nad ziemią. Trawy w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Sadząc rośliny jesienią należy pamiętać o ich zabezpieczeniu na zimę przed przemarznięciem. Rośliny te wyglądają lepiej posadzone w grupach po 3, 5 lub 7 jednej odmiany (np. kostrzewa) niż pojedynczo. Wyjątkiem może być okazały Miscanthus, czy Cortaderia Selloana.

Odmiany o różnobarwnych liściach i ozdobnych, dużych kwiatach wymagają słonecznych stanowisk. Natomiast te o żywo zielonych liściach chętniej rosną w cieniu.

siergrassen-ornamental-grasses-miscanthus-sinensis

Trawy na balkonie

Trawy ozdobne to grupa roślin na czasie. Sadzone w donicach idealnie nadają się do kompozycji balkonowych. Rośliny te posiadają istotną zaletę- niezależnie jaki rodzaj traw wybierzemy doskonale będą one się komponować ze stylem donic i pozostałego wyposażenia balkonu. Mimo praktycznie minimalnych wymagań glebowych część gatunków żle znosi zimowanie. Sadząc trawy w donicach, gdzie, ich system korzeniowy jest płytko zakorzeniony, ich mrozoodporność dodatkowo słabnie. Rozwiązaniem w tym wypadku mogą być ocieplenia donic bądź osłonienie traw na okres zimowy. Nie zawsze jednak te metody się sprawdzają. Aby zmniejszyć ryzyko przemarzania traw w doniczkach przy ich wyborze skupmy się na trawach rodzimych lub takich, które rosną w warunkach klimatycznych zbliżonych do naszych. Możemy też przenieść donice na okres zimowy do domu. Spośród gatunków traw mrozoodpornych na balkon, mogę polecić- owies wiecznie zielony, kostrzewę ametystową, kostrzewę siną oraz mozgę trzcinowatą i wydmuchrzycę piaskową. Do obsadzania donic z pewnością odpowiednie będą trawy o mniejszych rozmiarach.  Oczywiście jeśli dysponujemy dużym balkonem, możemy zastosować donice o dużo większych rozmiarach i posadzić trawy o większym pokroju. Z pośród gatunków traw do wyboru jest bardzo wiele takich, które są ozdobne nie tylko z liści, ale w okresie letnim i jesiennym zachwycają niesamowitymi pióropuszami. Z gatunków, polecanych na balkon możemy wymienić między innymi- turzycę Buchanana, turzycę japońską, rozplenicę japońską, ostnicę mocną, czy też imperatę cylindryczną. Trawy ozdobne to nie tylko trend, ale również sposób na mało wymagające rośliny.

 

g1226d

  Zosia w ogrodniczkach