Trwa seria antykatolickich ataków

Kanada Top News czer 6, 2018 at 12:30 pm
zz trwa3

Płonie kościół w Longlac

W ciągu ostatnich dni doszło w Kanadzie do dwóch ataków na chrześcijan. Wandale dopuścili się dewastacji cmentarza i podpalenia kościoła.

W niedzielę, 27 maja, około godziny 18:30 zdewastowano cmentarz w Arvida znajdujący się w regionie Saquesnay – Lac-Saint Jean (Quebec). Napastnicy przewrócili i rozbili dziesiątki figur, płyt nagrobnych, tablic i wazonów.  Zatrzymano dwóch domniemanych sprawców. Jeden z nich to osoba niepełnoletnia.

Policja nie jest obecnie w stanie potwierdzić czy to na pewno oni byli autorami napadu. Trwa śledztwo, przesłuchano świadków. O buszujących po cmentarzu podejrzanych poinformował policję mieszkaniec dzielnicy.

Z kolei w Longlac (północne Ontario) spłonął całkowicie nieczynny od 1977 roku kościół pw. Dzieciątka Jezus. Zdaniem policji doszło do umyślnego podpalenia, gdyż budynek nie był podłączony do sieci energetycznej ani gazowej.

zz trwa2Spalona świątynia stanowiła wysokiej wartości historyczny pomnik, gdyż należała niegdyś do francuskiej misji katolickiej. Spoczywały w niej ciała misjonarzy, w tym jezuity Josepha-Marie Couture, który w latach 1924-1945 nawracał na chrześcijaństwo Indian zamieszkujących ogromny obszar północnego Ontario. Świątynia znajdowała się na terenie rezerwatu indiańskiego Long Lake #58.

Tymczasem rząd federalny Kanady nie ustaje w wysiłkach wymuszenia na Papieżu Franciszku przeprosin za rolę Kościoła w systemie internatów dla kanadyjskich Indian zwanych “residential schools”. Ostatnio minister ds. Indian Carolyn Bennett zwróciła się do koalicji katolickich ugrupowań, znanej jako Our Lady of Guadalupe Circle, o pomoc w wysiłkach Ottawy w uzyskaniu takich przeprosin. Pod listem minister podpisali się również senator Murray Sinclair i poseł NDP z północnego Ontario – Charlie Angus.

Więcej – TUTAJ