Wybory – gdzie kto zyskał, kto i gdzie stracił

Lokalnie Series Top News czer 8, 2018 at 10:00 am

Doug Ford

Po emocjach wyborczych nadszedł czas na analizę rezultatów.

- Przejęliśmy Ontario – ogłosił szef Konserwatystów, gdy jego partia w czwartek wieczorem wygrała większość w Parlamencie Prowincyjnym.

Jak to się stało?

Torysi (kolor niebieski) opanowali przedmieścia Toronto.

Torysi (kolor niebieski) opanowali przedmieścia Toronto.

Ford i jego zespół zdominowali okręgi wyborcze wokół centrum Toronto, popularnie zwane „rejonem 905” – od numeru kierunkowego telefonów w miastach otaczających stolicę prowincji. Ford dodatkowo zdobył nowe wsparcie w Etobicoke, Scarborough i Willowdale – częściach Toronto, gdzie wyborcy dotychczas popierali Liberałów.

Prawdziwa moc Torysów ujawniła się na przedmieściach od Mississaugi do Vaughan i Ajax, gdzie po zamknięciu lokali wyborczych wystarczyło kilka minut by ogłosić zwycięstwo PC Party.

Nowi Demokraci Andrei Horwath zawładnęli okręgami wyborczymi w centrum Toronto i odbili je z rąk Liberałów, którzy zachowali dla siebie tylko trzy miejsca.

Oto niektóre ciekawsze informacje wyborcze:

  • aaford11Ford wygrał w Etobicoke North – sercu “Ford Nation” – przewagą prawie 10 000 głosów.
  • NDP opanowała śródmieście Toronto.
  • Szefowej Kathleen Wynne udało się utrzymać w swoim okręgu Don Valley West z minimalnym marginesem zdobytych głosów.
  • Dla wszystkich partii najważniejsza była kampania wyborcza na obszarze Greater Toronto. Wszyscy wiedzieli, że wygrana w najbardziej zaludnionej części prowincji jest kluczem do zdobycia większości.
  • W ostatnich dniach wyścigu firmy sondażowe informowały o stabilnym poparciu dla Konserwatystów na przedmieściach Toronto. Darrell Bricker, dyrektor generalny Ipsos Public Affairs napisał na Twitterze, że dzięki temu Ford jest “trudny do pokonania”. Jego przewidywania były słuszne.
  • Torysi przejęli też wszystkie trzy fotele poselskie z Etobicoke, zwyciężając w Willowdale i North Scarborough.
  • Jednak Torysi wykazali swoją słabość w centrum miasta, gdzie ponieśli ciężkie porażki.
  • Denzil Minnan-Wong, kandydat Torysów, były zastępca burmistrza Toronto, nie był w stanie pokonać liberalnego Michaela Coteau w okręgu Don Valley East.
  • Doug Ford, były radny miasta Toronto i brat zmarłego burmistrza, Roba Forda, spędził najmniej czasu w śródmieściu podczas kampanii wyborczej w porównaniu do pozostałych liderów partii. Jednak w kampanii obiecał duże inwestycje dla miasta.

Poza miastem, zarówno Caroline Mulroney, w York-Simcoe, jak i Christine Elliott, w Newmarket-Aurora, łatwo wygrały. Obydwie były rywalkami Forda w wyścigu o przywództwo PC Party. Teraz wydają się być gotowi do odgrywania kluczowych ról w jego rządzie.

Partii Nowych Demokratów udało się przełamać dominację Torysów w okręgach „rejonu 905”: w Brampton i Oshawie.

aahorwath11Kandydaci NDP zdobyli okręgi Brampton North, Brampton East i Brampton Center, a Torysi wygrali w południowej części szybko rozwijającego się miasta.

Horwath prowadził kampanię wraz z federalnym liderem NDP Jagmeetem Singhem w tej okolicy i obiecała zbudować trzeci szpital.

Partii Nowych Demokratów udało się również utrzymać swoją siedzibę w Oshawie, pomimo poważnego wyzwania ze strony Konserwatystów.

Natomiast centrum Toronto należało do „pomarańczowych”. Wygrane rozciągnęły się od Parkdale-High Park do Scarborough, w tym w samym śródmieściu miasta.

To wygrana w GTA w poprzednich wyborach dała Liberałom i Wynne możliwość stworzenia większościowego rządu. To się zmieniło.

aawynne11Wielu znanych Liberałów zostało zatopionych przez niebieską falę PC. Wśród nich znaleźli się byli ministrowie: Charles Sousa, Stephen Del Duca i Peter Milczyn.

Wynne wygrała swoje miejsce różnicą głosów mniejszą niż 200. Rekordzistką została jednak była minister edukacji w rządzie Kathleen Wynne, Mitzie Hunter, która wygrała w Scarborough-Guildwood jeszcze mniejszą różnicą – jej przewaga wyniosła zaledwie 81 głosów.

Zdobyte w wyborach tylko 7 miejsc w Parlamencie Prowincji doprowadziło do tego, że Partia Liberalna utraciła status oficjalnej partii na Queen’s Park.