Zwycięstwo Torysów, druzocąca porażka Liberałów, NDP oficjalną opozycją

Lokalnie Top News czer 8, 2018 at 6:09 am

aaelekcja2 Wyborcy zdecydowali. Postępowa Partia Konserwatywna po 15 latach rządów liberalnych powraca do władzy w Ontario.

Punkty wyborcze zostały zamknięte wczoraj o 21 w całej prowincji. Wyniki z poszczególnych okręgów spływały szybko. Praktycznie już piętnaście minut później wiadomo było, że Konserwatyści wygrali te wybory. Pozostawała jedynie kwestia skali wygranej Torysów i przegranej NDP i Liberałów.

Po zliczeniu głosów z 98% punktów wyborczych wyniki są dla Konserwatystów oszałamiające. Zdobyli 76 mandatów, podczas gdy NDP 40, a Liberałowie tylko 7, co jest porażką druzgocącą. Ta liczba posłów nie pozwala nawet uznać Liberałów oficjalnie za partię polityczną obecną w Parlamencie. Jedno miejsce na Queen’s Park zdobyli Zieloni.

- Dziękuję moim przyjaciołom za pomoc w naszym zwycięstwie – powiedział premier-elekt, Doug Ford do rozentuzjazmowanego tłumu zebranego w Toronto Convention Centre.

Lider Torysów stwierdził, że wygrana jego partii jest wyraźnym sygnałem, że Ontario jest “otwarte dla biznesu” i obiecał wprowadzić “erę wzrostu gospodarczego i dobrobytu, jakich ta prowincja nigdy wcześniej nie znała”. – Wysłaliśmy jasny komunikat nadziei i dobrobytu, wizję rządu, który działa dla ludzi – powiedział Ford. aaelekcja5 Ford przyznał, że partia cieszy się ze zwycięstwa, ale zaoferował swoim przeciwnikom gałązkę oliwną.

- Wszyscy prowadziliśmy bardzo ciężką kampanię i mogę powiedzieć, że Ontario jest lepsze – powiedział Ford – Mieliśmy różne podejścia do problemów, które przed nami stoją, ale wszyscy mamy swój udział w budowie lepszego Ontario.

Przyrzekł, że jako premier będzie pracował również dla tych, którzy na niego nie głosowali.

- Ci, którzy nas nie wspierają, chcę, aby wiedzieli, że będę pracował jeszcze ciężej, aby zdobyć również ich zaufanie – powiedział.

Ford zdobył miejsce w Etobicoke North z ponad 53 procentami głosów.

- Pracowaliśmy aż do ostatniej chwili i właśnie doceniamy wsparcie każdego. Chcę podziękować wszystkim – powiedział Ford, kiedy wyszedł z bejsmentu domu matki w Etobicoke, gdzie jego rodzina oglądała wyniki wyborów.

Matka Forda, Diane Ford, określiła wygraną jako “słodko-gorzką”. Jej zmarły mąż, Doug Ford Senior, był pierwszym członkiem rodziny, który zasiadł w Queen’s Park, będąc posłem w czasach rządów byłego premiera Mike’a Harrisa w latach 90.

W swoim zwycięskim przemówieniu Ford oddał hołd swojemu zmarłemu ojcu, a także jego zmarłemu bratu, byłemu burmistrzowi Toronto, Robowi Fordowi.

- Wiem, że mój brat Rob patrzy na nas tu na dole z nieba – powiedział Ford – Wiem, że Rob świętuje z nami dzisiejszej nocy. Wiele zawdzięczamy spuściźnie Roba – dziedzictwu służby dla ludzi, dziedzictwu zapoczątkowanemu przez mojego ojca Douga Forda Seniora. Ich spuściźnie, która będzie kontynuowana. aaelekcja4 Szefowa NDP, Andrea Horwath, z łatwością wygrała w swoim okręgu w Centrum Hamilton, zdobywając tam ponad 64 procent głosów.

- Dzisiaj miliony ludzi głosowało za zmianą na lepsze – powiedziała Horwath wiwatującemu tłumowi w Hamilton – Zdobyliśmy więcej miejsc niż w przeszłości.

Przejście NDP do oficjalnej opozycji następuje, gdy Horwath chce pozostać liderem partii na trzecia kadencję. Wydaje się, że jej pozycja w partii jest niezagrożona. Zdobyła właśnie najsilniejszą pozycję na Queen’s Park od czasu, gdy Bob Rae był premierem Ontario w połowie lat 90-tych. aaelekcja6 W Guelph Mike Schreiner został pierwszym kandydatem Partii Zielonych wybranym w Ontario.

- Wierzycie, że zmiany klimatyczne są realne i że ludzie je wywołują, więc lepiej słuchajcie Partii Zielonych z Guelph o tym, jak rozwiązać kryzys klimatyczny – powiedział Schreiner do wiwatującego tłumu. aaelekcja3 Szefowej Liberałów i ustępującej premier Ontario, Kathleen Wynne udało się ocalić swoje miejsce w Parlamencie. Zdobyła fotel posła zdobywając mniej niż 200 głosów więcej niż jej rywal.

W sumie Liberałowie zdobyli siedem miejsc. O ile ich przegrana nie była zaskoczeniem, to skala porażki jest ogromna. Niecały tydzień temu Wynne przyznała, że ​​wie, że jej partia nie może wygrać wyborów. W nietypowym politycznym geście powiedziała, że ​​wie, iż ​​nie będzie premierem prowincji. Mimo to wezwała ludzi do głosowania na Liberałów, aby uniemożliwić NDP lub Torysom wygranie większości.

Przemawiając do zwolenników w poniedziałek wieczorem, Wynne powiedziała, że rezygnuje z funkcji lidera partii. Stwierdziła, że ​​wynik wyborów świadczy, że “nasza demokracja jest silna” i pogratulowała zwycięstwa Fordowi.

- Rozmawiałam z nim i życzę mu dobrze – powiedziała Wynne – I zobowiązałem się do współpracy z nim, aby ta zmiana była tak płynna, jak to tylko możliwe. Ufam, że urazy i polaryzacja postaw z kampanii wyborczej ustąpią miejsca koniecznej uprzejmości dobrze funkcjonującego rządu.

Podziękowała swoim zwolennikom za ciężką pracę i przypomniała listę osiągnięć z lat pracy, w tym wyższą płacę minimalną i bezpłatne leki na receptę dla osób poniżej 25 roku życia.

Wynne sprawowała funkcję premiera prowincji przez pięć lat po zwycięstwie na przywództwo Liberałów po tym, jak ustąpił z tego stanowiska Dalton McGuinty w 2013 roku. Pomimo przegranej pozostaje jedyną kobietą, która była premier Ontario i pierwszą osobą otwarcie gejowską, która służyła na tak wysokim stanowisku w Kanadzie.

Burmistrz Toronto, John Tory, szybko pogratulował Fordowi zwycięstwa.

- Chciałbym pogratulować Dougowi Fordowi i jego drużynie dzisiejszego wieczoru – powiedział Tory w oświadczeniu – Podczas kampanii obiecał zainwestować w rozbudowę komunikacji publicznej w Toronto i system ochrony zdrowia w prowincji, dwa ważne priorytety dla naszego miasta. Trzymamy go za słowo. Jako burmistrz, skupiłem się na budowaniu silnych relacji i partnerstwa na wszystkich szczeblach władzy, które doprowadziły do ​​historycznych inwestycji. Z niecierpliwością czekam na współpracę z naszym nowym premierem i wszystkimi posłami z Toronto w Parlamencie Prowincyjnym.

Warto dodać, że obydwie Polki, kandydatki na posłów z ramienia Partii Konserwatywnej - Kinga Surma, startująca z okręgu Etobicoke Centre i Natalia Kusendova, ubiegająca się o fotel posłanki z okręgu Mississauga Centre – wygrały w swoich okręgach i zasiadą w Parlamencie na Queen’s Park.