Kanadyjskie lotnictwo wkrótce z australijskimi F-18

Kanada Top News czer 10, 2018 at 4:00 pm

zz hornetKrólewskie Kanadyjskie Siły Lotnicze (RCAF) otrzymają 18. myśliwców McDonnell Douglas F/A-18 Hornet od Australii, a pierwsze dwa już w 2019 roku – o czym poinformowała minister ds. służb publicznych i zaopatrzenia Carla Qualtrough na targach zbrojeniowych CANSEC.

Łącznie do RCAF trafić ma aż 18 myśliwców używanych przez Królewskie Australijskie Siły Powietrzne. Finałowa cena realizacji kontraktu na dostawę samolotów nie jest znana, jednak rząd Kanady zabezpieczył na ten cel dotychczas około 500 mln dolarów.

Pat Finn, wiceminister ds. służb publicznych i zaopatrzenia, poinformował o dokumencie dot. kosztów proponowanej sprzedaży, jaki niedawno strona kanadyjska otrzymała od rządu w Canberze. Podpisanie umowy ma nastąpić jeszcze w tym roku. Aby zrealizować umowę strona australijska potrzebuje zgody amerykańskiego Departamentu Obrony, gdyż myśliwce zostały zbudowane dzięki amerykańskiej technologii.

Zakup australijskich myśliwców jest rozwiązaniem tymczasowym. W 2016 roku rząd w Ottawie po odrzuceniu planu zakupu 65 myśliwców nowej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II ze względu na zbyt duże koszty rozpoczął poszukiwania nowych myśliwców, które mogłyby zastąpić wiekowe już myśliwce CF-18 Hornet, które wkrótce muszą zostać wycofane ze służby.

Początkowo wybór Kanady padł na myśliwce osiemnaście myśliwców F/A-18E/F Super Hornet za kwotę 5.23 mld dolarów. Jednak w wyniku rosnącego sporu pomiędzy rządem kanadyjskim oraz amerykańskim przedsiębiorstwem porzucono pomysł zakupu za około 2 mld dolarów samolotów myśliwskich od Boeinga.

Zakupione od Australii myśliwce będą operować wraz z pozostałymi myśliwcami CF-18 z  baz lotniczych Bagotville w Quebecu oraz Cold Lake w Albercie.

Więcej – TUTAJ.