Rośliny, które nie boją się suszy.

O ogrodach bez ogródek czer 10, 2018 at 11:29 pm

Nie sposób jest założyć ogród na urodzajnej ziemi, gdzie byle patyk w okamgnieniu zamienia się w drzewo. Urządzić efektowny ogród na piaszczystym, suchym podłożu to dopiero wyzwanie. Na takich problematycznych miejscach większość roślin szybko zamiera. Rośliny w zdecydowanej przewadze preferują miejsca słoneczne, jasne i ciepłe. Jednocześnie potrzebują gleb przepuszczalnych, ale umiarkowanie wilgotnych. W okresie bezdeszczowym rośliny szczególnie o płytkim systemie korzeniowym cierpią więc na niedobór wody. Zaniedbane są mniej odporne na choroby i szkodniki. Pozostaje nam regularne podlewanie lub posadzenie roślin odpornych na susze. Zamiast walczyć z niekorzystnymi warunkami posadźmy gatunki, które dobrze rosną na piaszczystej ubogiej glebie. W naturze rośliny odporne na suszę porastają stepy, wydmy czy nasłonecznione zbocza wzgórz. Przystosowały się one do okresowego braku wody na różne sposoby. Część z nich gromadzi zapas wody w łodygach lub liściach. Inne przystosowały swoje zielone części tak, by traciły jak najmniej wilgoci. Oczywiście nie możemy zakładać, że jakakolwiek roślina przeżyje bez dostępu do wody- istnieje jednak grupa roślin, która dobrze sobie radzi z okresową suszą.cotoneaster-438353_640

Na mało urodzajnej glebie warto na początek posadzić drzewa mało wymagające i szybko rosnące. Okresowe susze wytrzymuje katalpa bignoniowata, brzozy i robinie. Miłośnicy iglaków mogą wybrać jodłę kalifornijską, świerk kłujący, sosnę zwyczajną i czarną oraz różne odmiany modrzewi. Wiele krzewów także dobrze przystosowuje się do trudnych warunków- pigwowce, lilaki, świdośliwy, szczodrzeńce, parczelina trójlistna czy róża pomarszczona. Na piaszczystej glebie dadzą sobie radę również- tamaryszek, lawenda, pięciornik, wrzosy, perukowiec podolski, oliwnik wąskolistny, rokitnik pospolity, berberys thunberga i sumak octowiec. Byliny lubiące suchy klimat to wszystkie rośliny skalniakowe, a także kosaćce, goździki, astry, szałwia, nawłocie. Z traw natomiast- kostrzewa sina i wydmuchrzyca piaskowa.

th (9)

 

Jak pomóc przetrwać roślinom suszę.

Rzadko, które rośliny rosną, na kamieniu’’ wśród nasłonecznionych skał. Długotrwałej suszy, jeśli im nie pomożemy, nie są w stanie samodzielnie przetrzymać praktycznie żadne z roślin. Jeśli nie mamy zainstalowanego automatycznego systemu nawadniania musimy odwołać się do innych pomysłów. Przede wszystkim trzeba odgrodzić podłoże od bezpośredniego operowania promieni słonecznych. Gleby trzeba ściółkować korą, agrowłókniną by ograniczyć parowanie wody. Rośliny szczególnie wrażliwe okładamy płaskimi kamieniami.

Susza szkodzi, ale niewłaściwe podlewanie również. Roślin ogrodowych nie podlewamy w godzinach słonecznych, w środku dnia. Po pierwsze dlatego, że możemy rośliny poparzyć, po drugie dlatego, że woda szybko odparuje. Podlewamy wcześnie rano lub wczesnym popołudniem. I jeszcze jedna porada- rośliny ogrodowe podlewamy rzadko i obficie zamiast często i po troszku. W pierwszym przypadku wniknie głębiej i dotrze do korzeni, w drugim z wierzchu będzie mokra, a w głębi nadal sucha.

download (15)       th (29)

Zosia w ogrodniczkach