Jubileusz największej polonijnej parafii na świecie

Polacy w Kanadzie Series czer 11, 2018 at 1:15 pm

zz jub1Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze obchodziła w niedzielę swój jubileusz. Jest to największa polonijna parafią na świecie, liczy ponad 40 tys. wiernych. Została powołana w 1979 roku. Posługują w niej misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Mszy św. przewodniczył prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kanadzie o. Alfred Grzempa OMI.

– Przede wszystkim zajmujemy się tym, aby ukazywać Boga emigrantom, aby pomagać Go dostrzec i odnaleźć tutaj na kanadyjskiej ziemi – podkreślał o. Alfred Grzempa.

Praca misjonarzy oblatów w Kanadzie rozpoczęła się w 1841 roku. Duszpasterstwo polonijne skupia się tu głównie w Mississaudze, Toronto, Brampton, Vancouver, ale także w wielu innych kanadyjskich miastach.

Screen Shot 2018-06-11 at 13.02.09

– W tym wszystkim jest coś więcej. To wspólne przekonanie ludzi żyjących w tak różnych epokach, że prawdziwą wspólnotę można budować tylko wokół Kościoła – mówił podczas homilii o. Janusz Błażejak OMI, proboszcz parafii.

Na jubileuszu obecny był o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor i założyciel Radia Maryja dziękował posługującym w Kanadzie ojcom Oblatom i księżom Chrystusowcom za to, co robią dla tamtejszej Polonii. Zaapelował także do wiernych, aby wspierali to, co dobre.

Screen Shot 2018-06-11 at 13.02.34

– Do zwycięstwa zła, nie trzeba wiele. Wystarczy tylko, żeby tzw. dobrzy byli bierni […] i to jest zwycięstwo zła. My katolicy musimy być czynni, musimy iść do przodu. Dlatego nasze zawołanie „Alleluja i do przodu”. Nie poddawać się nawet, gdy będą na nas kłamać – akcentował o. Tadeusz Rydzyk.

Na uroczystości obecni byli także dyrektor centrali Radia Maryja w Toronto o. Jacek Cydzik CSsR i dyrektor centrali Radia Maryja w Chicago o. Zbigniew Pieńkos CSsR.

zz kolbe2