Doug Ford stanął murem za Justinem Trudeau

Lokalnie Top News czer 11, 2018 at 6:00 am
Jedno z najlepszych politycznych zdjęć ostatnich lat. Ono mówi wszystko o atmosferze rozmów podczas szczytu G7 w Quebecu.

Jedno z najlepszych politycznych zdjęć ostatnich lat. Ono mówi wszystko o atmosferze rozmów podczas szczytu G7 w Quebecu.

Większość kanadyjskich polityków z całego politycznego spektrum wyraziło poparcie dla wolnego handlu w ramach układu NAFTA i sprzeciw wobec wprowadzenia amerykańskich ceł na stal i aluminium.

Potępili też bezprecedensowy atak administracji prezydenta USA, Donalda Trumpa na premiera Kanady, Justina Trudeau.

Wśród nich znaleźli się najzagorzalsi krytycy polityki Trudeau, w tym przywódca federalnych Konserwatystów, Andrew Scheer i premier-elect Ontario, Doug Ford.

Były premier Kanady, Stephen Harper podczas występu w telewizji amerykańskiej zakwestionował „obsesję (Donalda Trumpa przyp. red.) na punkcie stosunków handlowych z Kanadą”.

Wszystkie te komentarze pojawiły się po tym, jak Trump wyraził ostrą krytykę postępowania Trudeau po sobotnim szczycie G7, w którym nazwał kanadyjskiego premiera „nieuczciwym i słabym”.

Trump zagroził jednocześnie pójściem tą samą drogą wobec kanadyjskiego przemysłu samochodowego, który jest niezwykle istotną częścią gospodarki Ontario, w taki sam sposób, w jaki zrobił to w sektorze stali i aluminium.

aaszczyt3Krytyka postępowania Justina Trudeau została wzmocniona przez komentarze, jakie wygłosili dwaj najbliżsi doradcy prezydenta USA w niedzielę. Powiedzieli oni, że kanadyjski premier „zdradził Trumpa” pod koniec szczytu G7 w regionie Charlevoix w Quebecu.

Doradca ekonomiczny Trumpa, Larry Kudlow, stwierdził, że Trudeau osłabił pozycję Trumpa przed szczytem z dyktatorem Korei Północnej Kim Dżong Unem. Natomiast doradca ds. handlu, Peter Navarro nie przebierając w słowach powiedział, że kanadyjski premier będzie miał swoje „specjalne miejsce w piekle”.

- Z pewnością nie jest pomocne w polityce używanie tego rodzaju języka pomiędzy dwoma rządami, dwoma krajami, które maja długą historię wzajemnego wsparcia i współpracy – stwierdził w niedzielę Andrew Scheer podczas konferencji na stacji benzynowej w Ottawie – Dlatego robimy co możemy, aby przedstawić zjednoczony front, gdy jest mowa o korzyściach płynących z traktatu o wolnym handlu NAFTA, korzyściach zarówno dla Amerykanów jak i Kanadyjczyków.

- Nie znaczy to, że Konserwatyści popierają wszystko, co robią Liberałowie – zastrzegł Scheer i wyliczył wiele „straconych okazji”, aby wywrzeć presję na USA i sprawić, by Kanada stała się bardziej atrakcyjna dla zagranicznych inwestycji. Wśród nich przywódca Torysów wyliczył brak szybkiej ratyfikacji międzypaństwowej umowy o wolnym handlu, znanej jako Trans-Pacific Partnership, a także wprowadzenie przez rząd podatku węglowego i odmowy obniżenia podatków od przedsiębiorców.

Andrew Scheer

Andrew Scheer

Scheer zaznaczył, że „za każdym razem w historii, kiedy dochodzi do tego rodzaju ostrych dyskusji, wszyscy Kanadyjczycy jak i partie polityczne, które wierzą w korzyści płynące z wolnego handlu powinny pracować razem”.

Podobne stanowisko zajął premier – elekt Ontario, Doug Ford, który w przeszłości bardzo chwalił Donalda Trumpa. Stwierdził, że „stoi ramię w ramię z liberalnym premierem Kanady, ponieważ stawką jest praca w jego prowincji”.

- Moim priorytetem numer jeden jest ochrona miejsc pracy w Ontario, w szczególności ochrona pracowników firm stalowych, pracowników firm aluminiowych – powiedział Ford reporterom z Queen’s Park – Zamierzamy usiąść z federalnymi władzami. Jesteśmy zjednoczeni. Wiem, że wszystkie prowincje powinny stać w jedności z naszymi federalnymi odpowiednikami.

Były premier Kanady, Steven Harper zwrócił uwagę na intensywne stosunki handlowe między Kanadą a USA.

- USA ma uzasadnione obawy dotyczące handlu z Chinami, a nawet z Meksykiem, jeśli chodzi o przemysł samochodowy – powiedział Harper – Byłbym pierwszą osobą, która mówi naszemu rządowi, aby był dla USA partnerem w tych sprawach, ponieważ uważam, że Kanada podziela te obawy.

- Nie rozumiem jednak amerykańskiej obsesji na punkcie stosunków handlowych z Kanadą – dodał były premier.

Konserwatyści nie byli jedynymi, którzy udzielili wsparcia rządowi premiera Trudeau. Liderka Partii Zielonych, Elizabeth May, napisała na Twitterze, że “wszyscy kanadyjscy przywódcy muszą wspierać Trudeau”.

Z kolei poseł NDP, Charlie Angus, napisał na Twitterze, że zachowanie Trumpa było “przerażające”.

- To niedoświadczony człowiek nie nadający się do sprawowania urzędu publicznego. Kanada nie zostanie zepchnięta przez tego cyrkowego bandytę – stwierdził z pogardą Angus.

Ale były też inne opinie na temat sporu pomiędzy Kanadą a USA.

Konserwatywny senator Leo Housakos oskarżył premiera Trudeau o “niekompetentne podejście” do stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, o czym świadczy odmowa prowadzenia indywidualnych rozmów handlowych z Waszyngtonem.

- Przestań szturchać USA, przestań skakać przed pociskami wystrzelonymi do Meksyku. Rozpocznij dwustronne negocjacje i zakończ dialog z Iranem – tymi słowami zwrócił się do premiera Trudeau – Skoncentruj się na sprawach, które mają kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki.

aaszczyt