Perfekcyjny wyścig Vettela, blamaż Williamsa

Kanada Top News czer 11, 2018 at 4:00 pm
Sebastian Vettel

Sebastian Vettel

Zwycięstwem Niemca Sebastiana Vettela zakończyło się Grand Prix Kanady. Fatalnie wypadli za to kierowcy Williamsa. Siergiej Sirotkin był ostatni, a Kanadyjczyk Lance Stroll w rodzinnym Montrealu odpadł z rywalizacji na pierwszym okrążeniu.

Bardzo szybko dobiegły końca marzenia Lance’a Strolla o dobrym wyniku przed własną publicznością. Jeszcze w sobotę kierowca Williamsa powtarzał, że przed rokiem startował w Montrealu z 17. pozycji, a dojechał do mety na 9. miejscu i liczy na powtórkę z rozgrywki. Tym razem młodziutki Kanadyjczyk jednak się nie popisał, bo na pierwszych metrach uderzył w Brendona Hartleya.

Kolizja obu kierowców były na tyle poważna, że na tor musiał wyjechać samochód bezpieczeństwa, a Stroll i Hartley odpadli z dalszej rywalizacji. Realizator transmisji, chwilę po wypadku 19-latka, pokazał obecnego w boksach Williamsa Roberta Kubicę. Zmartwiona twarz Polaka mówiła wszystko.

- Nic mi się nie stało – mówił chwilę później przed kamerami Stroll.

- – Kubica patrzy na sytuację i myśli sobie, że jest w stanie pojechać lepiej niż Stroll i Sirotkin - skomentował sytuację Jolyon Palmer, były kierowca Renault.

Zderzenie Stolla i Hartleya

Zderzenie Strolla i Hartleya

Niewiele działo się za to na czele stawki. Dobrym refleksem na starcie popisał się Sebastian Vettel, a za jego plecami utrzymał się Valtteri Bottas. Niemiec przez cały wyścig kontrolował sytuację, zachowując bezpieczną przewagę nad Finem. Oscylowała ona w granicach 6-7 s., by nieco wzrosnąć na ostatnich okrążeniach.

Niezbyt udany weekend zanotował Lewis Hamilton. Jeszcze przed startem wyścigu Brytyjczyk był zmartwiony faktem, że Mercedes nie przywiózł do Kanady zaktualizowanych jednostek napędowych. Obawy 33-latka okazały się uzasadnione. Hamilton nie miał tempa, co więcej po pierwszej wizycie u mechaników spadł w klasyfikacji za Daniela Ricciardo. Ostatecznie na mecie był piąty.

Miliarder Lawrence Stroll opuszcza ekipę Williamsa po wypadku jaki spowodował w Montrealu jego syn Lance Stroll

Miliarder Lawrence Stroll opuszcza ekipę Williamsa po wypadku jaki spowodował w Montrealu jego syn Lance Stroll

Jak najszybciej o niedzielnym wyścigu na torze im. Gillesa Villeneuve’a będzie chciał zapomnieć Fernando Alonso. Było to 300. Grand Prix w karierze Hiszpana, ale nie zdołał on dojechać do mety wskutek problemów z samochodem. 36-latek zakończył rywalizację na 43. okrążeniu.

Bezbarwny wyścig miał z kolei Siergiej Sirotkin. Problemy z modelem FW41 sprawiły, że Rosjanin nie miał najmniejszych szans na korzystny rezultat. 22-latek nie podjął walki z rywalami i dojechał do mety na ostatniej pozycji.

Wyniki Grand Prix Kanady sprawiły, że doszło do zmiany na czele klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Nowym liderem został Vettel, który ma o punkt więcej niż Hamilton. Dla Ferrari jest to pierwsze zwycięstwo w Montrealu od sezonu 2004, kiedy to jako pierwszy linię mety mijał Michael Schumacher.

Ferrari  na swojej witrynie internetowej anonsował, wyścig w Kanadzie  przy użyciu listów bynajmniej nie klonowych lecz… marihuany. Internauci wyśmiali ten błąd.

Ferrari na swojej witrynie internetowej anonsował, wyścig w Kanadzie przy użyciu listów bynajmniej nie klonowych lecz… marihuany. Internauci wyśmiali ten błąd.

Do kuriozalnej sytuacji doszło na zakończenie wyścigu. Flaga z szachownicą, oznaczająca koniec wyścigu, została wywieszona kierowcom zbyt wcześnie. W efekcie sędziowie skrócili dystans o dwa okrążenia.

Kierowcy mieli do pokonania dystans 70 okrążeń. Kiedy jednak na dwa “kółka” przed metą prowadzący Sebastian Vettel zobaczył flagę z szachownicą. Niemiec zdał sobie jednak sprawę z błędu organizatorów i kontynuował jazdę.

- Chłopacy, oni za wcześnie wywiesili flagę – mówił 30-latek przed radio do swoich inżynierów z Ferrari.

Sędziowie jako oficjalne uznali tym samym rezultaty z 68. okrążenia. Zbyt wczesne wywieszenie szachownicy nie miało jednak wpływu na klasyfikację kierowców w Grand Prix Kanady, gdyż na ostatnich dwóch “kółkach” nie doszło do przetasowań w stawce.

Wyniki wyścigu o Grand Prix Kanady:

Screen Shot 2018-06-11 at 11.36.26